Softver

huawei_p9_20 huawei_p9_11 huawei_p9_12 huawei_p9_13

Testni Huawei P9 radi na Androidu 6.0 Marshmallow globalnoj/Euro verziji sustava (EVA-L09C432B182), dopunjenom grafičkim sučeljem EMUI 4.1. To što inačica firmwarea nije najnovija ne bismo uzeli kao nedostatak, no i nakon nekoliko mjeseci razina sigurnosne zakrpe je ostala od 1.ožujka 2016. što ukazuje na manju sigurnost osobnih podataka.

Postoji samo jedan prečac izravno na zaključanom zaslonu, a to je fotoaparat. Budući da se kamera može pokrenuti i dvostrukim pritiskom prema dolje na tipku glasnoće, prečac nam nema previše smisla. Kao kod većine pametnih telefona moguće je kontrolirati što je vidljivo na zaključanom zaslonu. Korisničkom sučelju omogućeno je mijenjati dizajn. Za preuzimanje novih tema morate se prijaviti s Huawei ID.

Obavijestima se pristupa povlačenjem prsta prema dolje od vrha zaslona, a osnovnim alatima (kalkulator, svjetiljka, opet kamera) povlačenjem prema gore od dna ekrana. Bilo bi lijepo kad bi postojala opcija prilagodbe aplikacije za korisnike.

huawei_p9_14 huawei_p9_15 huawei_p9_16 huawei_p9_17

Sviđa nam se što sve aplikacije sustava dijele isti izgled ikona i što se koriste ikone u boji aplikacija na statusnoj traci za obavijesti, a ne generičke crno-bijele ikone. Jedna od ugrađenih značajki je sposobnost za pokretanje aplikacije dodirom zaslona crtanjem slova, ali je ograničena na slova C, E, M i W, odnosno četiri aplikacije. Imate li manje ruke i kada želite da vam je zaslon „malo manji“, prelaskom prstom lijevo ili desno na navigacijskoj traci ćete UI smanjiti za 30% i tako pozicionirati na željenu stranu pametnog telefona.

Dobra vijest je da je Huawei  smanjio broj unaprijed instaliranih aplikacija koje dolaze s uređajem. Od predinstaliranih aplikacija dolaze Gmail, Google+, Facebook, Twitter, Bilješke, Backup, Kingsoft Office, Upravitelj telefona koji nudi korisne informacije o bateriji i dopušta kreiranje liste s filterom protiv uznemiravanja itd.

huawei_p9_19 huawei_p9_21 huawei_p9_22 huawei_p9_23

Prisutan je prilično robustan stupanj kontrole aplikacija, pa obično neki korisnici imaju problema sa stizanjem na vrijeme WhatsApp ili Viber poruka. Sve dok im se u postavkama ne da dozvola za spajanje na Internet u pozadini i mogućnost prikaza obavijesti na zaslonu, problem ostaje. Isto tako, ako ste zainteresirani da imate određeni zvuk za svaku IM aplikaciju, potrebno je odabrati melodiju unutar izbornika. Inače, reproducira se zvuk izabran kao zvuk sustava.

huawei_p9_24 huawei_p9_25

Huawei tipkovnica ima podešavanje visine, način jednoručnog unosa, Swype geste, podršku za rukopis itd. Ako vam nije po volji, uvijek ju možete zamijeniti drugom iz Google Play trgovine. Surfati možete ugodno uz Chrome web preglednik. Ipak, predlažemo da to činite uz neki laganiji preglednik jer uređaj ipak ima 3 GB RAM-a koji se brzo napune.

Kamere

huawei_p9_30

Prednja kamera je 26 mm širokokutnog Sony IMX179 Exmor 8 MP senzora. Na snimljenim selfijima vidljivi su detalji i nećete se posramiti objaviti fotografije na Instagramu ili Facebooku. No, alat za ljepotu trebalo bi izbjegavati jer  je algoritam  vrlo agresivan i izgledat ćete kao da imate 5 kg šminke ili , bolje rečeno, neprirodno poput lutke.

Glavna kamera je opremljena Leica Summarit H 1: 2,2 / 27 APSH dvostrukim setom od šest leća debljine 4,5 mm, žarišne duljine od 27 mm u kombinaciji dva IMX286 12 MP Sony senzora (1.25μm). Jedna kamera snima standardne RGB fotografije, druga crno-bijele za poboljšanje ekspozicije i kontrasta, a konačan rezultat je jedna fotografija. Fotografije se spremaju u .jpg i u DNG RAW formatu.

Kamere rade u kombinaciji LED bljeskalice i hibridnog sustava automatskog izoštravanja što uključuje određivanjem kontrasta putem lasera i kroz određivanje dubine do stereoskopije. Nudi se automatski način snimanja i Pro photo za napredne korisnike. Omogućuje ručno podešavanje ekspozicije, brzinu zatvarača (1 / 4 000 do 32 sekunde), svjetlinu, balans bijele boje, ISO ( od 50 do 3200), i vrstu fokusa (blizu / daleko).

huawei_p9_26 huawei_p9_27

Osnovni izgled sučelja aplikacija je tipičan za većinu istih u pametnim telefonima. Mišljenja smo da sučelje ima nespretno riješen pristup načinima snimanja. Naime, uređaj se mora držati u portretnom načinu rada, što nije praktično budući da fotografiramo držeći uređaj vodoravno. Međutim, ima još jedan problem s orijentacijom. Niti jedan tekst za promjenu postavki također nema automatsku orijentaciju UI.

 huawei_p9_29

Fotografije možete snimati u 12 MP rezoluciji samo u omjeru 4:3. Kod snimanja u omjeru 16:9 ili 1:1 se rezolucija spušta na 9 MP.  Vjerojatno će se mnogima svidjeti DOF mod koji omogućuje nakon što je fotografija snimljena promjene točke fokusa za stvaranje zamućenja pozadine uz zadržavanje glavnog objekta izoštrenog u fokusu. Pri tome algoritam simulira otvor blende od f / 0.95 – f / 16 i mogu se staviti različiti filteri. Učinak zamućenja pozadine je vrlo agresivan.

Huawei P9 test

Huawei P9 test

Što se tiče kvalitete snimljenih fotografija, većina slika (jer ima zamućenja) pokazala je oštar fokus, točnu ekspoziciju, dinamički raspon i dobar balans bijele boje u dobrim svjetlosnim uvjetima okoline. Crno-bijele fotografije pružaju više detalja nego one u boji što je posebno vidljivo na višim ISO vrijednostima.

Huawei P9 test

Ipak, tvrdnja da će kombinacijom oba fotoaparata slika  dobiti najviše detalja nije u potpunosti točna. Izgleda da 14 bitni dual ISP, čija je propusnost do 960 MP/s, iako pruža dovoljno snage za brzo fokusiranje i snimanje fotografija, ipak nema IMAGESmart5.0 algoritam najbolje optimiziran s mogućnostima modula kamere. Iako svi pametni telefoni imaju problem snimanja fotografija pri slabom osvjetljenju, ne samo u mraku već i u zatvorenim ili otvorenim prostorima s limitiranom količinom svjetla, tako i P9. Dodatno mu stvar otežava nedostatak optičke stabilizacije. Naše iskustvo tijekom testiranja uređaja i dosadašnji usporedni testovi su pokazali da je u tom pogledu konkurencija bolja.

Huawei P9 test

P9 može snimati video do 1080p rezolucije. Prilikom snimanja videa treba pripaziti da prebacite zadanu kvalitetu sa 720p u 1080p (16: 9, stereo, 60 fps) za dobivanje prilično dobrih rezultata. Dobro, to još uvijek nije 4K, ali video će izgledati puno bolje nego snimljen na 720p. U biti, potonja rezolucija je dobra za snimanje videa na 120 fps. U video zapisima osjeti se nedostatak optičke stabilizacije.

Huawei P9 test

Ukupno gledajući, većina korisnika bi mogla bit zadovoljna rezultatima snimljenih fotografija i videa na automatskim postavkama. Nije zamjena za DSLR, ali osobe kojima treba visoka kvaliteta digitalnih fotografija sigurno neće snimati pametnim telefonom.