Na posljednjem je destopu widget za brzo paljenje/gašenje mreža, jačine osvjetljenja itd. Izbornik za personalizaciju je kao što vidimo vrlo jednostavan a mogućnosti su praktički beskonačne. Nama su se iz izbora Widgeta posebno svidjeli Weather s animacijom trenutnog stanja te Flashlight kojeg je moguće koristiti u tri različita intenziteta. Dvije pozadinske LED-ice daju vrlo jaku svjetlost te je XL vrlo upotrebljiv kao rasvjetno tijelo – barem dok ne "iscuri" baterija :)

Predinstalirano na uređaj dolazi i mnoštvo korisnik aplikacija, pa ćemo kroz nekoliko sljedećih redaka proći kroz neke od njih. Googleova potpomognuta navigacija radi odlično, čak toliko dobro da će te moći isključiti i svoj navigacijski uređaj u automobilu, a korisna je svakako tražilica mjesta na karti u vašoj okolini. U Hrvatskoj to naravno dobro radi samo u najvećim gradovima, dok je vani to znatno bolje.

Uz standardan kalendar, tu je i kalkulator, FM Radio, muzički Player i Voice Recorder. S obzirom da je XL Beats telefon, možemo slobodno reći kako je odlična alternativa Sonyevim Walkmanima, a kvaliteta zvuka koja izlazi iz njegovih zvučnika je na vrlo visokoj razini. U njega dolaze i iBeats slušalice, koje nažalost u našem testnom paketu nisu bile. Stoga smo koristili Verbatimove Sound Isolating Earphones koje su također sa XL-om radile odlično. Ipak, najimpresivnije je usporediti ovaj i neki drugi uređaj u reprodukciji glazbe preko ugrađenog zvučnika. Trenutno nam je na testu HTC-ov model Radar koji je po tom pitanju znatno lošiji. Voice Recorder u skladu s ugrađenim mikrofonom radi odlično i jako dobro "hvata" zvuk i s udaljenijeg izvora.

Pretraživanje glasom je moguće pokrenuti i preko velike bočne desne tipke, a kako bi bili zadovoljni pronađenim govoriti morate sporije i vrlo razgovjetno. I premda XL ima komfornih 768MB radne memorije, Task Manager je jedan od najkorisnijih alata na XL-u. Nije nam se često desilo da bi ostali bez memorije, no kada jesmo tipka Kill all je poslužila odlično :) Kada je uređaj spojen na računalo i nakon instalacije upravljačkih programa, daje nam se na izbor korištenja Charge only te Disk Drive opcija, ali i HTC Sync, USB tethering (računalo ili neki drugi uređaj dobiva pristup internetu preko telefona) te Internet passthrough funkcija (telefon je na internetu preko računala).

I za kraj smo ostavili dva benchmarka. CF-Bench u svojoj besplatnoj verziji izmjerio je performanse XL-a i usporedio ih sa sličnim smartphoneima. Ne može naravno parirati dvojezgrenim modelima, no mi u radu s ovim uređajem nismo naletjeili niti na jednu aplikaciju koja bi patila od činjenice da ima samo jednu CPU jezgru ili nešto stariju Ardeno 205 grafiku. Jedino gdje smo stvarno vidjeli da se muči, je pri radu s glomaznim PDF datotekama. Drugi je benchmark biti BenchmarkPi a s obzirom da druge androide nismo testirali nemamo ga s čim usporediti, nego to ostavljamo vama koji želite znati kakav je vaš uređaj u odnosu na Sensation XL. Za kraj recimo samo da kako se i ostali Android telefoni mogu rootati, takav je slučaj i s ovim. Svi koji imaju takve ambicije, sve će informacije pronaći na uvijek pouzdanim XDA Developers forumima.