Malo o Atomu

Atom posvuda i u svemu! U automobilima, pokretnim reklamama, u vašem kardio stroju u teretani, u poljoprivrednim strojevima, u supermarketima, u industriji i tako bi mogli još dugo nabrajati. Otprilike tako Intel najavljuje prisutnost svoje Atom platforme u gotovo svim sferama života. Da bi te tverdnje potkrijepili dokazima danas imaju pet različitih arhitektira Atoma na raspolaganju kupcima. D serija je namijenjena entry-level desktop računalima, N serija netbookovima, Z serija tabletima i handheld uređajima, CE serija potrošačkoj elektronici i na kraju E serija koja je namijenjena embedded sistemima. Upravo ovu posljenju, Intel je predstavio na ovogodišnjem IDF-u. Atom E600 SoC (System on a chip) arhitektura (ranije poznata kao Tunnel Creek), namijenjena je, kao što smo rekli, embeded sistemima. E600 SoC-a donosi fleksibilnu arhitekturu zbog korištenja open interconnect strukture koja omogućuje njegovo korištenje u velikom broju uređaja – sistemima za zabavu u automobilima, IP telefonima, Smart grid uređajima namijenjenim kontroli raznih uređaja u kućanstvima, vojnoj i medicinskoj industriji, printerima, itd. Procesori E600 serije rade na brzinama od 0.6GHz do 1.6GHz, imaju TDP od 2.7 pa do 3.9W te dolaze u 676-ball FCBGA pakiranju. Novi je i Platform Controler Hub naziva EG20T, TDP-a od 1.55W.

Riječi je bilo i o Stelartronu, konfigurabilnom Atomu baziranom na E600 i Altera FPGA multi-chip pakiranju. Uz E600, najavili su skori izlazak Atoma CE4200 serije (Groveland), tj. sljedeće generacije CE SoC-ova koja omogućuje 3-D-TV video, “sync-and-go” (H.264 podrška) i pametne sposobnosti upravljanja potrošnjom električne energije (gašenje pojedinih dijelova čipa), što će biti od koristi za Smart TV sisteme. Uz to najavljena je i nova Oak Trail platforma koja bi u netbookovima trebala zamijeniti sadašnju Pine Trail.

Predstavljanju su prisustvovali i predstavnici drugih kompanija. Microsoft je najavio korištenje Windows Embedded Standard 7 i Windows Media Center sistema na Intelovoj arhitekturi, te su demonstrirali prototipe uređaja od Acera i Asusa. Dell je premijerno pokazao, svoj nadolazeći Inspirion Duo netbook/tablet koji će se pojaviti kasnije ove godine. Najavljeni su i proizvodi na nadolazećoj Oak Trail arhitekturi, a demonstrirani su i mobilni uređaji ExoPC sa Microsoft Windows Embedded Standard 7 OS-om, a WeTab njemačke kompanije WeTab sa MeeGo OS-om, te zanimljivi Cisco Cius pokretan Androidom. Posebna atrakcija bio je i električni motor opremljen računalom koje je bazirano na Atom platformi. Računalo nadgleda sve parametre rada motora i šalje ih timu u pitstop na analizu. Atom je dakle vrlo blizu da postane sveprisutan. Sljedeći koraci su snižavanje proizvodnog procesa sa sadašnjeg 45nm (Bonnell) u 32nm (Saltwell), a zatim u 22nm.

 

U prolazu kroz Intel Advanced Technology & Intel Labs zone

Advanced Technology Zone je bio poseban dio namijenjen predstavljanju i demonstraciji rada tehnologija u dolasku. Tehnologija koja će zasigurno vrlo brzo zaživjeti je i WiDi ili ti Wireless Display. Predstavljena je još na ovogodišnjem CES-u, a riječ je o tehnologiji koja bežičnim putem (802.11n WiFi ) šalje multimedijalni sadržaj sa laptopa na TV. Kao prijemnik se koristi Netgearov Push2TV (PTV1000) adapter koji se na TV spaja putem HDMI-a. Laptopi sa Intelovom WiDi tehnologijom već se nalaze na tržištu pa će ova tehnologija uskoro ostvariti široki prodor na tržište. Maksimalna kvaliteta videa koji je moguće prenijeti na ovaj način je 720p, a zbog MPEG2 kompresije slika ponekada i nije najidealnija. Uz to, reprodukcija zaštićenog materijala (poput Blu-Raya) nije moguća.

LightPeak tehnologija donosi povezivost uređaja optičkim kabelima propusnosti do 10Gb/s koji su na krajevima spojeni u perifernu sabirnicu uređaja. Ova je tehnologija zamišljena kao zamjena za SCSI, SATA, USB, FireWire, PCI Express i HDMI. Demostracija rada Light Peaka je bila veza između kućnog NAS uređaja, te računala i televizora, pri čemu se prosječna brzina transfera kretala oko 770MB/s. Uz ovakvu, nazovimo ju kućnu primjenu, Light Peak će se naći i u poslovnoj. Sadašnjih 10Gbps u sljedećem će razdoblju (so 2020.) zamijeniti veze brzine do 100Gbps. Tehnologija podržava višestruke protokole preko jednog kabela te lančano vezivanje različitih uređaja.

Intel Labs je u zasebnom prostoru uz svakodnevnu nagradnu igru (dijelili su iPod-e), demonstrirao i neke tehnologije budućnosti na kojima rade. Neke od njih vjerojatno neće ugledati svjetlo dana, no neke zasigurno hoće. Jedna od njih, Silicon Photonics je još daleko od svakodnevne primjene ali je izuzetno zanimljiva. Fotoni bi u budućnosti mogli zamijeniti elektrone u integriranim krugovima, tj. mikroprocesorima ali i za komunikaciju između dva ili više mikroprocesora. Intel je uvjeren kako je to tehnologija budućnosti i nužnost za opstanak i produženje Mooreovog zakona. Hibridno napajani laptopi su svakako vrlo blizu realne primjene, a kombinacije napajanja su vrlo velike. U doglednoj bi budućnosti tako moglo proći i par dana bez potrebe spajanja prijenosnika na punjač.

Jedan od problema koji se stvara u komunikaciji matične ploče i svih ostalih komponenata prikopčanih na nju je i veliki put koji struja mora prijeći bakrenim vodovima. Na tome dugom putu se dio struje pretvori u toplinu čime se smanjuje efikasnost. Intel u svojim nastojanjima potpune ili djelomične eliminacije toga efekta testira i direktne veze izmešu komponenata. Na prvoj slici vidimo tanke vodove u trakama koje koriste za vezu između komponenata, a na drugoj testne sisteme gdje se tehnologija testira u praksi. Ne bojte se, još jedno vrijeme će te zasigurno "štekati" svoju grafičku ili RAM module u utore za to predviđene a ne ih spajati nekakvim kabelima.

Labsi su demonstrirali i FPGA-bazirani emulatorski sitem koji omogućuje korisnicima izvođenje i testiranje aplikacija na 4×5 mreži gdje su uređaju povezani međusobno (svatko sa svakim). Mreža sadrži ukupno 18 vektoriziranih jezgri (od kojih svaka vrti 4 threada), threads) i koristi skalabilnu low-latency router arhitekturu velike propusnosti. Ovakav emulator pruža istraživačku platformu na kojoj se istražuje sljedeća generacija on-die među veza koristeći računske aplikacije sa realnom propusnošću pod pravim OS-om u jednostrukom cache-koherentnom adresnom prostoru. Osim ovoga pokazali su i tehnologiju poboljšanja zvuka koji se prenosi preko IP-a na kojoj intenzivno rade i koja bi brzo mogla u primjenu.