Sandy Bridge arhitektura – 2.dio

Sa velikim žaljenjem moramo utvrditi kako je sa Sandy Bridgeom klasičan overclocking podizanjem FSB-a mrtav (ili barem drastično limitiran) zbog načina na koji je integriran generator takta. Podizanjem njegove tvorničke vrijednosti od 100MHz ujedno podižete i taktove koji se na njega vežu (DMI, PCIe, FDI, PECI). Na taj će te način u najboljem slučaju dogurati do 103 – 104MHz što priznat će te, nije puno. Overclockerima za utjehu ostaju K modeli koji će imati otključan množitelj, no opet samo do određene razine. Ta je razina, tj. maksimalni podesivi množitelj 57 pa je jasno kako Sandy Bridge procesore nećete moći dići iznad 5.7GHz samo korištenjem množitelja. Uz podizanje osnovnog takta od 100MHz moći će ga se potjerati i malo brže, no ipak samo malo brže. Kon "non-K" modela (tj. svih ostalih procesora) overclocking podizanjem množitelja je također omogućen no samo do 4 množitelja iznad standardne vrijednosti. Tako je moguće dozvoliti Turbo Boost tehnologiji da odrađuje overclocking ili ručno svim jezgrama podići množitelj za 4 i procesor konstantno držati na toj vrijednosti.

Intel Extreme Tuning aplikacija služi za nadzor i promjenu bitnih parametara procesora a dozvoljava i overclocking iz operativnog sistema. Mi, koji smo pobornici mijenjanja parametara unutar samog BIOS-a, moramo priznati kako su u Intelu odradili odličan posao te kako je ova aplikacija vrlo dobra. Najzanimljiviji njen dio je svakako Manual tuning koji dozvoljava promjenu čitavog niza parametara vezanih za funkcije procesora, memorije te overclockinga istih. Kod K procesora je tako moguće mijenjati množitelje Turbo Boosta, TDP limit, strujni limit, referentni takt te napone memorije i procesora. Podešene je vrijednosti moguće testirati Stress testom, a nakon toga ih i spremiti u memoriju za daljenje korištenje.

Novi procesori donose i Quick Sync Video tehnologiju, koja predstavlja hardverski ubrzano enkodiranje, dekodiranje i transkodiranje video materijala. Dobitci su naravno višestruki, a najbitniji je podatak o dvostruko kraćem vremenu potrebnom za obajvljanje istoga posla. Novosti su enkodiranje H.264 i MPEG2 videa, zatim post procesne tehnike Total Color Control, Skin Tone Detection/Correction i Auto Contrast Enhancement, te podrška za HDMI (V.1.4). Tu je zatim i InTru 3D tehnologija stereoskopske 3D Blu-ray reprodukcije u Full HD (1080p) rezoluciji preko HDMI-a 1.4. Clear Video HD donosi poboljšanja vizualne kvalitete i vjernost boja prilikom reprodukcije HD materijala, a AVX (Advanced Vector Extensions) implementacija donosi poboljšane performanse zahtjevnijih aplikacija za obradu videa i slika. Novost su i AMT 7.0 tehnologija (omogućuje udaljeni pristup računalu od strane administratora), te AES standard enkripcije.

Uz nove procesore stižu i novi čipseti – P67, H67, Q65, Q67 i B65. Kao što smo napisali, P i H serije namijenjene "consumer" tržištu dok je Q namijenjen Corporate, a B small bussines tržištu. Danas ćemo se više osvrnuti na "consumer" seriju, tj. P67 i H67 čipsete. S obzirom na visoku integraciju samog procesora, koji je sada zadužen za video izlaze, PCI Express 2.0 (2x PCIe 8x)sabrinicu te memorijski kontroler čipsetu je ostala nešto manja uloga nego ranije. Tako P67 čipset, koji je namijenjen entuzijastima, donosi integriranu HD Audio podršku, osam PCIe stazica i šest SATA II portova (dva su SATA III porta) sa podrškom za eSATA i Port Disable (opcionalno i Intel Rapid Storage). Uz to dolazi i podrška za Intel Extreme tuning, ME Firmware i BIOS podršku, integriranu Intel gigabitnu mrežu te 14 USB 2.0 portova. Od USB 3.0 podrške kao što vidimo ništa, a proizvođači će koristiti provjerene NEC kontolere u tu svrhu. Komunikacija između procesora se odvija preko 20Gb/s DMI sabirnice. H67 čipset uz sve ovo donosi i podršku za integriranu grafiku, tj, HDMI, DVI, Display port i Loosless Audio izlaze, a manjka mu Extreme Tuning podrška. Za komunikaciju procesora i čipseta brine se DMI sabirnica, a grafičko sučelje je Flexible Display Interface bazirano na Display Port tehnologiji.

Bazirane na novim čipsetima Intel donosi četiri serije matičnih ploča – Extreme, Media, Executive i Classic. U Extreme seriju ulazi ploča ATX formata koju ćemo danas i testirati – DP67BG Burrage. U media serije spadaju čak šest modela – DP67BA, DP67DE, DH67GD, DH67CF, DH67BL i DH67CL (ATX, Micro-ATX i Mini-ITX formati). Executive serija donosi tri modela bazirana na Q67 čipsetu – DQ67SW, DQ670W i DQ67EP (Micro-ATX i Mini-ITX fromati). Posljednja, Classic serija donosi četiri ploče Micro-ATX i Mini-ITX modela – DB65AL, DH61BE, DH61CR i DH61DL. Sve serije osim Classica donose RAID podršku, dok se ostatak konfiguracija znatno razlikuje od modela do modela. Mi ćemo danas testirati najjači model sa P67 čipsetom i jedan Micro-ATX H67 model koji predstavlja kompromis između dimenzija, performansi i opremljenosti.

 

Sandy Bridge Procesori

Intel nam je na test poslao dva svoja modela procesora, a Gigabyte je uz svoje ploče poslao još jedan (usporedni test nekoliko modela matičnih ploča za Sandy bridge procesore čitajte u članku kojeg ćemo objaviti kroz koji dan). Intel je poslao otključane Core i7-2600K i Core i5-2500K modele, a Gigabyte slabiji i zaključani Core i5-2300. i7-2600K je za sada najjači Sandy Bridge procesor i donosi sve blagodati te arhitekture u punom sjaju. Njegove četiri jezgre rade na 3.4GHz, a uz Turbo Boost idu sve do 3.8GHz. Procesor podržava HyperThreading, ima TDP od 95W maksimalnih 8MB trećestupanjske priručne memorije te najjaču HD 3000 grafiku koja radi na maksimalnih 1350MHz. Preporučena maloprodajna cijena je 317 USD što i nije tako pretjerano. Drugi, danas testirani procesor i5-2500K donosi četiri logičke jezgre bez HyperThreading podrške koje kucaju na taktu od 3.3GHz, a uz turbo Boost mogu poskočiti sve do 3.7GHz. Trećestupanjske memorije je manje, 6MB, no zato je integrirana grafika ona najjača – HD3000. Ipak, u slučaju ovog procesora grafička jezgra ne radi brže od 1100MHz. Preporučena cijena za ovaj model je povoljnih 216 USD. Bitno za naglasiti je kako oba procesora ne podržavaju vPro/ TXT / VT-d / Intel SIPP tehnologije. Ujedno ovo su jedina dva K modela u cijelom lineupu što znači kako su jedino njima Turbo množitelji otključani do vrijednosti od 57. Oba procesora podržavaju AES-NI i Virtualizacijsku tehnologiju, te naravno imaju LGA1155 pakiranje.

Slabiji model, onaj kojeg nam je poslao Gigabyte, i5-2300 takošer donosi četiri logičke jezgre te nema podršku za HyperThreading koja je ionako rezervirana samo za i7 modele. TDP ovoga procesora je 95W, a osnovni radni takt mu je 2.8GHz, što se Turbo Boostom povećava na 3.1GHz. Trećestupanjske memorije je 6MB, a ovaj model ima integriranu slabiju HD 2000 grafiku čija brzina doseže do 1100MHz. Preporučena cijena ovog modela je 177 USD. Uz ove danas testirane modele zanimljivi su još i i7-2600 koji za razliku od K modela ima zaključan množitelj, slabiju integriranu grafiku te nižu cijenu od 294 USD. i5-2500 za razliku od K modela ima zaključani množitelj, slabiju integriranu grafiku te cijenu od 205 USD. Oba ova "non-K" model apak donose podršku za vPro, TXT, VT-d i Intel SIPP tehnologije. Najjeftiniji model u trenutnoj ponudi će biti i3-2100 koji ima dvije logičke jezgre ali i podršku za HyperThreading. Njegove dvije jezgre rade na 3.1GHz te nemaju podršku za Turbo Boost. Integrirana je slabija HD 2000 grafika, treće stupanjske je memorije 3MB, a procesor ne podržava AES-NI, kao ni vPro/ TXT / VT-d / Intel SIPP tehnologije. Njegova preporučena cijena je 117 USD. Za Low Power/Lifestyle S i T modele Intel za sada nije objavio preporučene maloprodajne cijene.