Kao što smo u uvodu spomenuli, SSD 320 serija je nasljednik X25-M G2 serije solid state diskova, a za razliku od te serije u startu je trebala donijeti manju cijenu po gigabajtu kapaciteta. X25-M od 160GB je imao preporučenu cijenu od 404 USD kada je izašao na tržište, a to se sada smanjilo na 289 USD (također za 160GB model) s izlaskom nove SSD 320 serije. Smanjenje je cijene očigledno, no Intel je na to natjerala i konkurencija, a pogotovo ona koja je koristila SandForceov SF-1200 kontroler koji je gotovo pa parirao Intelovom. I dok su Intelovi SSD-i i dalje bili skuplji od konkurencije razlikovali su se po učestalosti kvarova od samo 0.6%. Stoga je velik broj korisnika ostao vjeran Intelu, i oni su ti koji su jedva dočekali ovu novu seriju. Mi smo na test dobili 160GB model, koji je došao u smeđem OEM pakiranju. S diskom u bundleu dolazi i Speed Demon naljepnica, te kratke instalacijske upute. Uređaj je adekvatno zaštićen u antistatičkoj vrećici te je smješten u dovoljno debelu spužvu.

SSD 320 serija dolazi u 1.8"(80, 160 i 300GB) i 2.5" (40, 80, 120, 160, 300 i 600GB) izvedbama. Mi danas testiramo 2.5" verziju kapaciteta 160GB, koja nosi naziv SSDSA2CW160G3. Aluminijsko kućište diska je dugačko 100.45 mm, široko 69.85 mm, visoko 7mm i teško oko 88 grama. Kako bi bilo po standardu na gornju je stranicu dodan plastični obrub visine 2.5 milimetra. Na gornjoj se strani nalazi naljepnica sa svim relevantnim informacijama o proizvodu, a SATA 3Gbps data i SATA power konektori se nalaze na uobičajenom mjestu. Po tvorničkim specifikacijama ovaj SSD ima održivu brzinu sekvencijalnog čitanja podataka od 270MB/s (latencija 75 mikro sekundi), te održivu brzinu sekvencijalnog zapisa podataka od 220MB/s (latencija 90 mikro sekundi). Veliko povećanje sekvencijalnog zapisa u odnosu na prošlu seriju između ostalog se pripisuje i prelasku s 4KB na 8KB veličinu jedne stranice koja je sastavni dio bloka NAND čipa. Ovaj je disk tako u stanju odraditi do 39,500 IOPS-a prilikom nasumičnog čitanja 4KB podataka, te do 23,000 IOPS-a prilikom nasumičnog zapisa 4KB podataka. To ga čini znatno sposobnijim za zahtjevnije zadatke od npr. SSD 510 serije, te prethodne X25-M G2 serije.

Ispod "kože" ovaj disk krije 25nm NAND čipove Intel/Micron proizvodnje, njih ukupno 12. Svaki je kapaciteta 16GB, što čini ukupni kapacitet od 192GB, pri čemu je čak 32GB tzv. spare area. Ovaj se višak koristi u slučaju da se neka od memorijskih ćelija "istroši" tijekom vremena (wear leveling) te za smanjenje write amplificationa. Uz to, povećanjem gustoće NAND čipova pojavljuje se i problem gubitka podataka ukoliko se desi kvar jedne od NAND jezgre. Intel za rješavanje ovoga problema koristi sistem sličan RAID-4 polju, gdje se stvaraju paritetni bitovi koji se pohranju u jedan dio viška (spare area). Ovo je i najveća novost za SSD 320 seriju. Kao što vidimo sa slike, G3 model koristi identičan kontroler kao i G2, no s novijim firmwareom koji mu omogućuje neke nove značajke poput real-time AES 128-bitne enkripcije podataka (Secure Erase) ili NAND redundancije. Ostatak konstrukcije je identičan G2 SSD-ima, tu je 256KB on-die SRAM-a i 64MB 166MHz Hynixovog SDRAM-a (1.8V) koji služi kao cache memorija. Kako bi se minimizirao gubitak podataka nestankom struje, Intel koristi i šest paralelno aranžiranih 470µF kondenzatora. I komunikacijsko sučelje se prema matičnoj ploči nije promijenilo. Ostalo je SATA II, tj. 3Gbps. Intel za ovu seriju nije smatrao bitnim prijeći na SATA 6Gbps sučelje kao kod SSD510 serije. Potrošnja struje je ono što SSD-e čini pogodnima za rad u prijenosnicima, a ovaj u aktivnom stanju troši oko 150 milivata, te oko 100 milivata u stanju mirovanja. Disk podržava S.M.A.R.T. i NCQ tehnologije, kompatibilan je s Intelovim Toolboxom, Optimizerom, Data Migration softverom, Rapid Storage tehnologijom i Intelovom 6 serijom čipseta.

‘Bad Context 13x Error’ a.k.a. 8MB Bug

SSD 320 serija je nažalost postala neslavna i po 8MB Bugu koji se manifestira prilikom gubitka električne energije (ali i u drugim situacijama). Mnogi se korisnici naime žale kako im se nakon toga kapacitet diska smanjio na 8MB (u nekim slučajevima i na 6MB), pri čemu su ostali bez svih podataka. Intel je objavio kako je reproducirao taj bug u svojim testiranjima i problem će biti riješen updateom novog frimwarea. Do tada svim kupcima savjetuje da rade redovni backup podataka, da operativni sistem gase normalnom procedurom i da izbjegavaju otkapčanje diska do je ovaj još pod naponom (hot-swap). Naš disk radi besprijekorno već dva tjedna, i bez ikakvih problema. Naš test ovoga diska je zamišljen kao dugotrajni, tj. svakih nekoliko mjeseci ćemo napisati kratki članak o ponašanju diska tijekom vremena. U tom će periodu Intel, nadamo se, izdati novi firmare koji popravlja ovaj bug pa bi i naše iskustvo korištenja trebalo ostati pozitivno.