Intel se drži svog prepoznatljivog dizajna kutija i tu niti ne očekujemo nikakve promjene. Upravo zbog toga je i lako prepoznatljiv na svakoj polici, pa kupci neće imati problema s uočavanjem. Na prednjoj je strani kao i uvijek naznačeno ime diska, tj. kojoj seriji pripada i kapacitet. Stražnja je strana rezervirana za detaljnije informacije o samom proizvodu, tj. sadržaju kutije. SSD je unutar vanjskog omotača, smješten u kartonsku kutiju i antistatičku vrećicu, te time adekvatno zaštićen.

Uz sam SSD dolazi i bundle koji se sastoji od vijaka za pričvršćivanje u kućište, SATA 6Gb/s kabela, napojnog adaptera, naljepnice, kratkih uputa te medija sa detaljnim uputama i linkom na Intelov besplatni Data Migration softver, koji će pomoći u prelasku s tvrdog diska na ovaj SSD. Uz druge je modele Intel isporučivao i adapter za ugradnju u 3.5" prostor u kućištu, pa nam to nekako nedostaje u ovom bundleu.

SSD520 je kao što smo u uvodu objasnili, nasljednik SSD510 serije koja je bila prva serija Intelovih SSD-a s novim SATA III (6Gb/s) sučeljem. Takvo je sučelje naravno i na ovom modelu predstavljenom u prvom kvartalu ove godine. SSD520 dolazi u standardnom 2.5" pakiranju, sa plastičnim obrubom kako bi zadovoljio zahtjev za 9 mm visinom. Masa SSD-a, tj. njegovog aluminijskog kućišta i elektronike je svega 80 grama. SATA 6Gb/s sučelje donosi maksimalne brzine čitanja od 550MB/s, te zapisa od 520MB/s, dok je potrošnja električne energije u radu samo 850 mW – jasno je koliko ovo znači za produženje autonomije prijenosnika. Ovaj 240GB model donosi 50000 IOPS-a u nasumičnom čitanju (8GB span), te oko 60000 IOPS-a u nasumičnom zapisu (8GB span). SSD520 za razliku od SSD510 serije, podržava i hardversku enkripciju i to AES-256, a jamstvo je s 3 skočilo na 5 godina. Uz danas testirani, u SSD520 seriji se još nalaze i 60, 120, 180 te 480GB modeli.

Intel je znatnu količinu vremena (navodno oko godinu dana), proveo usavršavajući firmware za ovaj SSD kodnog imena Cherryville. Prvi SSD-i sa SF-2281 kontrolerom i ranim revizijama firmwarea imali su različitih problema, uključujući i one famozne plave ekrane smrti. Problemi su u međuvremenu riješeni no Intelu to nije bilo dovoljno, pa su firmware za SSD520 seriju još dugo brusili. SSD520 još uvijek nije dugo prisutan na tržištu, pa će biti zanimljivo vidjeti kada se za par mjeseci pojave prvi podaci o pouzdanosti serije. O načinu rada SF kontrolera pisali smo još kod recenzija Corsair F120 i Force 3 SSD-a. Uz bolji firmware, Intel za svoje SSD-e bira i najbolje 25nm MLC NAND-ove koji izlaze iz tvornice u njihovom i Micronovom vlasništvu. Na ovom je modelu ukupno 16 komada memorijskih čipova kapaciteta 16GB (jedan čip služi kao spare area). Uz svaki, pa tako i ovaj SSD može se koristiti vrlo korisni SSD Toolbox softver, koji sadrži optimizacijske alate, alate za dijagnostiku stanja SSD-a, Secure Erase funkciju, alat za nadogradnju frimwarea itd. Sada kada znamo sve što trebamo o SSD520 seriji, krenimo na testove.