kioxia_exceria_plus_g4_1

Kioxia je nedavno na tržište izbacila novu G4 generaciju svog Exceria Plus potrošačkog SSD-a. Riječ je o M.2 2280 SSD-u koji je namijenjen širokoj potrošnji a dolazi s PCIe 5.0 sučeljem te nastavlja dosadašnju DRAM-less filozofiju. Prvi je to njihov disk s PCIe 5.0 sučeljem, energetski je vrlo učinkovit, a i performanse bi mu trebale biti sasvim solidne. Proizvođač navodi do 10 GB/s za čitanje i 8,2 GB/s za zapis podataka kod testnog 2 TB modela, koji je ujedno i najveći.

kioxia_exceria_plus_g4_2

Za one koji možda još uvijek ne znaju, ponovit ćemo priču o Kioxia brendu:

Toshiba je, kao tvrtka koja je izmislila flash memoriju, 2018. godine odvojila Toshiba Memory Corporation iz matične tvrtke i 2019. ga preimenovala u Kioxia. Prije toga, 2014. je Toshiba kupila OCZ Storage Solutions i preuzela njihov tržišni udio. 2021. godine je procijenjeno kako je Kioxia zauzimala 18,3% globalnog tržišta NAND flash diskova. Kioxia u ponudi danas ima poslove i klijentske proizvode, a do sad smo već testirali nekoliko njihovih proizvoda, što M.2 što USB varijanti.

kioxia_exceria_plus_g4_3

Svi Plus modeli dolaze u identičnom pakiranju. Kutija je pretežno crna, a naglasak je na svijetlo plavim rubovima – kod Pro modela su oni ružičasti. Iz kartonskog omota vadimo van malenu bijelu kutijicu u kojoj je smješten SSD umotan u antistatičku vrećicu, a ispod njega, u samoj se kutiji nalaze upute za korištenje. Kao i do sad, Kioxia daje 5 godina jamstva na uređaj.

kioxia_exceria_plus_g4_4

Početkom prošle godine smo imali prilike testirati Exceria Plus G3 model koji je prethodnik ovoga, a bio je opremljen s PCIe 4.0 x4 sučeljem i nešto starijim hardverom. Novi G4 model donosi isti tip NAND memorije, ali i potpuno novi Phison kontroler te novo PCIe 5.0 x4 (128 GT/s) sučelje koje radi po NVMe 2.0c specifikaciji. Baš kao i prethodnik, dolazi u 1 i 2 TB kapacitetima. Dimenzije diska su 80,15 x 22,15 x 2,38 milimetara, a masa je oko 5,7 grama. Disk na kontroleru i čipovima ima naljepnicu koja provodi toplinu i nije ju potrebno skidati.

kioxia_exceria_plus_g4_6

U Kioxiji su očito procijenili da nema potrebe za većim kapacitetima kod ovog ipak široj masi dostupnijeg DRAM-less SSD-a. Zašto već drugi put spominjemo do DRAM-less? Ako do sad niste upoznati M.2 SSD-i se mogu podijeliti na one koji imaju priručnu DRAM memoriju i na one koji ju nemaju. Potonji su jeftiniji i nešto nižih performansi jer im se SLC Cache brzo napuni pa performanse padaju.

kioxia_exceria_plus_g4_5

Novost na ovom G4 modelu je svakako Phison PS5031-E31 kontroler koji podržava PCIe 5.0 x4 sučelje, a konfiguriran je kao četvero kanalni. Napravljen je u TSMC-ovom 7-nanometarskom proizvodnom procesu, podržava do 8 TB 3D TLC/QLC memorije, a baziran je na ARM Cortex R5 arhitekturi. Podržava Phisonovu sedmu generaciju LDPC + RAID ECC-a i 4K code word, kao i AES256/TCG Opal i Pyrite enkripciju. Dva NAND čipa koja se nalaze na pločici su Kioxijini 218-slojni 3D TLC NAND-ovi, a svaki je naravno kapaciteta 1 TB. Disk ima raspoloživog kapaciteta oko 1863 GB nakon formatiranja u NTFS, a tu je i 48 GB prostora za overprovisioning. 2 TB model ima izdržljivost od 1.200 TBW i 1,5 milijuna radnih sati (MTTF).

kioxia_exceria_plus_g4_7

Kioxia za ovaj 2 TB model navodi sekvencijalnu brzinu čitanja do 10 GB/s, te zapisa do 8,2 GB/s, te maksimalnih 1.400.000 IOPS-a nasumičnog zapisa podataka, kao i 1.300.000 IOPS-a nasumičnog čitanja podataka. Ovo su naravno vršni podaci i ovakve performanse “traju” sve dok se ne popuni SLC priručna memorija (oko 400 GB) pa je u real life performansama ipak nešto sporiji. Ako trebate konstantne visoke performanse tada je Pro model za vas koji ima 2 GB DRAM priručne memorije. Potrošnja električne energije u aktivnom stanju je tipično oko 5,3 W.

kioxia_exceria_plus_g4_soft_1 kioxia_exceria_plus_g4_soft_2

kioxia_exceria_plus_g4_soft_3 kioxia_exceria_plus_g4_soft_4

SSD Utility koji se može koristiti uz ovaj Kioxijine diskove korijene vuče još iz vremena OCZ-ovih diskova, a sada je malo osvježenog sučelja i mogućnosti. Nudi glavni meni s opcijama Summary, Firmware Update, SMART, Alerts, SSD Details i Format NVMe. Na dnu su je još jedan izbornik s Disk Information, System, Settings i Help opcijama. Summary donosi pregled zapunjenosti uređaja, zdravlje uređaja (0 do 100%) i trenutačnu temperaturu senzora na SSD-u. Ostale su funkcije dobro poznate pa se tu nećemo previše zadržavati nego idemo na rezultate testova.