lg_34um67_6

U biti nije nam toliko smetao omjer stranica, koliko nam je nedostajala fizička pregrada koja bi monitor jasno podijelila – što je u našem slučaju stvar navike. Prilagodbu na 21:9 omjer u 2D okruženju najviše nam je olakšalo korištenje dva različita ulaza video signala kako bi se simulirao rad dva fizički odvojena monitora.

lg_34um67_7

Iako smo i dalje bili na istom panelu, zbog jednostavnijeg korištenja “windows snap” funkcije pomoću koje smo na jednostavniji način mogli izravnati prozore, rad je bio mnogo jednostavniji. Nakon toga proces prilagodbe bio je mnogo kraći i vrlo brzo smo shvatili prednosti koje 21:9 monitor može pružiti. Iako to gornja slika ne prikazuje najčešće smo na lijevu stranu ostavili u komadu, kao što se i vidi. Desnu stranu najčešće smo podijelili na dva “uža” prozora širine 640 piksela. Ako želite na 34UM67 možete spojiti i dva potpuno različita računala, a njihovu sliku prikazivati istovremeno. Na slici iznad koristimo DP ulaz za lijevi, a HDMI 1 ulaz za desni dio ekrana.

 

Način testiranja

lg_34um67_8

Jedna od glavnih značajki ovog monitora je FreeSync i s obzirom da Dell Precision M6800 na koji smo spojili 34UM67 službeno ne podržava FreeSync ova recenzija činila nam se kao izvanredna prilika da napravimo eGPU sustav baziran na AMD Radeon R9 290 grafičkoj kartici, a ovo je kratki video kojim predstavljamo kako smo to učinili:

Ako vam nije do gledanja videa, ovdje ćemo samo kratko ponoviti.

  1. Gašenje Switchable graphics tehnologije u BIOSu
  2. eGPU sustav spajamo s prijenosnikom nakon POST-a, a prije ulaska u operativni sustav
  3. Prilikom ulaska u operativni sustav pokrećemo instalaciju zadnjih dostupnih Catalyst 15.4 beta upravljačkih programa
  4. Umjesto ponovnog starta, prijenosnik gasimo te odspajamo eGPU
  5. Paljenje prijenosnika te ponovno spajanje eGPU sustava nakon POSTa
  6. Uživanje u Radeon R9 290 spojenom na prijenosno računalo
  7. Svako ponovno korištenje eGPU sustava zahtjeva samo korake 5. i 6.

Recenziju Precisiona M6800 ste mogli čitati ranije, a jedina razlika u odnosu na testirani model je u procesoru. U modelu korištenom za ovu recenziju koristi se Intel Core i7 4710MQ s podignutim turbo taktovima na 3.5GHz za sve četiri jezgre.

lg_34um67_9 lg_34um67_10

lg_34um67_11

Kad nam se na stolu već nalazio LG 34UM67 i potpuno funkcionalan eGPU sustav odlučili smo provjeriti kako se eGPU ponaša s više aktivnih monitora spojenih na različite grafičke kartice. Na naše iznenađenje sve je funkcioniralo potpuno fluidno i bez problema. Na gornjoj slici eGPU, odnosno R9 290 pogoni lijevi dio monitora, dok je M6100 zadužena za desni dio i ekran na samom prijenosniku.

lg_34um67_12

Prije nego krenemo s igrama htjeli bi samo spomenuti da je na ovom monitoru bio poseban gušt gledati filmove. Kao što se na slici iznad može vidjeti 34UM67 je gotovo iste širine kao i 39″ televizor iza njega i gledanje bez crnih traka iznad i ispod slike samog filma je iz nekog razloga bilo mnogo ugodnije i što se gledanja filmova (čitajte 21:9 video sadržaja) tiče 34UM67 bez problema može zamijeniti televizor do 40″, dok je gledanje 16:9 sadržaja donijelo vertikalne crne trake i prethodni gušt se istopio.