LG_G4_10 LG_G4_11 LG_G4_12 LG_G4_13

Operativni sistem je Android v.5.1.1 (Lollipop) s LG-evim Optimus UX 4.0 sučeljem. LG-evo nam je sučelje dobro poznato i smatramo kako je vrlo funkcionalno i jednostavno za korištenje, a opet nudi pregršt dodatnih opcija povrh vanilla Androida. Ipak, nova verzija je doživjela neke izmjene u izgledu i načinu korištenja, a najzvučniji su dual-app i dual-user načini rada. Uređaj se iz sna budi kao i do sada – duplim tapom po ekranu, nakon čega nam se pokazuje lijepa LG grafika a otključavanjem dolazimo i do Home ekrana. Osim glavnog tu su i dva pomoćna desna Home ekrana, a lijevo se nalazi Smart Bulletin kojeg možemo prilagođavati po vlastitim željama, a on nam pokazuje različite informacije o uređaju.

LG_G4_14 LG_G4_15 LG_G4_16 LG_G4_17

Povlačenjem prsta prema dolje otvaramo alatku traku i dio s obavijestima. Tu možemo brzinski uključivati i isključivati pojedine funkcije kao što su WiFi, vibracija, način zvonjave, rotacije ekrana, podataka, bluetootha, lokacije, hotspota, sinkronizacije, NFC-a, baterijske svjetiljke (LED bljeskalica), QSlide i Quick Memo+ opcija, te Airplane moda. Ovdje ujedno možemo mijenjati i način te intenzitet osvjetljenja ekrana ali i odabrati profil zvonjave/vibracije itd.

 LG_G4_18 LG_G4_19 LG_G4_20 LG_G4_21

Sami možemo odrediti i intenzitet vibracije u dva slučaja – prilikom poziva i obavijesti te prilikom dodira ekrana. Još jedna zanimljivost je i mogućnost izmjene swipe efekta koji se prikazuje na ekranu prilikom povlačenja prsta a izbor je stvarno velik. Dodavanje novih aplikacija, widgeta i tapeta na ekran je vrlo jednostavno a pozivamo ga dužim pritiskom na ekran ili uz duži pritisak na kvadratičnu tipku pri čemu nam se otvara pristup i drugim opcijama.

 LG_G4_22 LG_G4_23 LG_G4_24

Svakako najzanimljivija opcija koja donosi pravi multitasking je Dual Window a kao što na drugoj slici možemo vidjeti veliki ekran dopušta sasvim solidnu istovremenu upotrebljivost dvaju aplikacija. Uz to, tu su i lebdeće QSlide aplikacije koje također donose određenu dozu multitaskinga. Posebna priča je i sučelje kamere koje uz osnovne funkcije pruža i vrlo napredan manualni način rada koji će se svidjeti entuzijastima ali i profesionalcima. Posebno je zanimljiv jer ga prati i kvalitetan hardver koji je u stanju producirati iznimno kvalitetne fotografije kako u jpeg formatu tako i  u raw-u. Raw fotografijama se ne možete igrati na samom uređaju i za to ih je potrebno prebaciti na računalo te koristiti neki od alata tipa Lightroom.

 LG_G4_25 LG_G4_26 LG_G4_27 LG_G4_28

App drawer je klasičan, te osim svih dostupnih aplikacija pokazuje i widgete. Nepotrebnog bloatwarea nema i sve što LG nudi su zapravo vrlo korisne aplikacije, te widgeti. OS i sučelje inače rade iznimno glatko i hardverski je G4 u stanju podnijeti maksimalne torture različitim aplikacijama. Nestabilnosti ili rušenju aplikacija nema ni traga.

 LG_G4_29 LG_G4_30 LG_G4_31 LG_G4_32

Settings meni nudi pregršt opcija za napredne korisnike i dosta funkcionalnosti iznad onoga što nudi obični Android. Zanimljivost je postavljanje Guest računa koji ima svoj zaseban Google Play račun, no računi ipak nisu u potpunosti odvojeni, pa treba pripaziti. Sve ono što nudi UX ni ne možemo ovdje pobrojati i riječ je stvarno o kompleksnom sučelju koje će se svidjeti naprednim korisnicima, a opet je dobro za one koji samo žele jednostavnost upravljanja.

Čak i u automatskom načinu rada fotografije su odlične a ono što nas je najviše oduševilo je to što nema gubitka detalja kao kod većine ostalih pametnih telefona, pa čak i nekih flagshipova. Pasje vrućine naravno rješavamo tuširanjem :)

Snimili smo i video materijal u 1080p kvaliteti i to pri dosta lošoj osvijetljenosti u sobi. Mašina je naša standardna sa 3960X procesorom, grafička kartica je Sapphireova R9 390X Tri-X (recenzija u kolovozu) a rezolucija je bila 2560×1440 (svi detalji na maksimumu, a AA na medium postavci).