Unatoč velikim najavama optičkih diskova novih formata, Blu-raya i HD-DVD-a, gotovo svi još na računalimo koristimo dobre stare DVD-e. Kako je ovaj standard pohrane podataka već jako dugo na tržištu, a novi formati vrlo sporo penetriraju na to isto tržište, proizvođači DVD pogona dosjetili su predstaviti još brže modele. Jedan od njih je i LiteOn sa svojim 20-brzinskim DVD snimačima. Isprobali smo LH-20A1P, eksterni DVD snimač koji se na računalo spaja preko USB-a i standardni interni snimač iste generacije koji nosi oznaku LH-20A1H.

Kao što mnogi od vas znaju, 16-brzinski DVD snimači su već neko vrijeme norma, a na sporije uređaje jako je teško naići. Nedavno su se u trgovinama počeli pojavljivati i snimači koji podržavaju veće brzine snimanja kao što su 18x (Pioneerovi modeli) ili 20x. S potonjom brzinom se mogu pohvaliti najnoviji LiteOn-ovi DVD snimači – LH-20A1P i LH-20A1H. Ipak, nije sve tako divno i krasno budući da snimači ne rade bez medija, a medija koji podržavaju snimanje ovakvom brzinom još uvijek nema ili ih je vrlo teško nabaviti. Naravno, neke je medije koji podržavaju manju brzinu moguće snimiti na višoj brzini, no radi se o lutriji – da li će se medij i snimač "voljeti".

Bilo kako bilo, ako uskoro planirate kupiti DVD snimač vjerojatno ćete željeti kupiti novi model koji podržava više brzine snimanja, pa ima smisla i pogledati što ovi novi uređaji nude u kombinaciji s medijima standardne brzine (16x).

LiteOn LH-20A1H

Krenut ćemo s jeftinijim internim modelom s obzirom da je zanimljivi mnogo većem broju korisnika nego eksterni model iz iste serije. Uređaj koji smo dobili na test isporučen je u OEM pakiranju, zaštićen je samo s platičnom vrećicom s mjehurićima. Ipak, uz uređaj se isporučuje i medij sa softverom za snimanje medija – Ahedovim paketom Nero 7 Essentials. Za sve one koji ne znaju što je Nero, riječ je o najpoznatijem softverskom paketu za snimanje optičkih medija koji u novim verzijama sadrži i alate za gledanje DVD-a, slušanje glazbe, pregledavanje slika i što sve ne. Ako vam treba samo alat za rad sa snimačem preporučamo vam da ne instalirate sve dijelove paketa jer će vam bezveze zauzimati mjesto na hard disku.

Bulk pakiranje, no softver je ipak tu

U našem slučaju uređaj je imao crnu masku, no dostupan je i s bež maskom

LiteOn, donji pogon, ima poprilično malene gabarite

Naljepnica s oznakom modela otkriva nam da je uređaj proizveden prije tri mjeseca

Standardno IDE sučelje možda neće odgovarati vlasnicima ploča sa samo jednim konektorom ovakvog tipa

LiteOn LH-20A1H je poprilično malen snimač, osjetno kraći od LG-ovog Combo pogona s kojim smo ga zajedno fotkali. U našem slučaju maska uređaja je bila crna, no dostupan je i model s maskom bež boje. Na maski ne vidimo nikakve posebne detalje, tu su zelena ledica za indijaciju rada, rupica za ručno izbacivanje ladice za medij u slučaju kvara te tipka za izbacivanje ladice za medij pri normalnom radu. Ladica je nešto više klimava nego što smo to navikli kod Pioneerovih snimača koje rabimo u labu, ali to je inače trademark LiteOn-ovih uređaja su nešto manje robusni.

Na stražnjoj strani pogona vidimo cijeli spektar konektora. Tu su molex za napajanje uređaja, IDE konektor za spajanje uređaja na matičnu ploču, set jumpera za određivanje načina kako se uređaj "predstavlja" matičnoj ploči (Cable Select, Master, Slave), analogni zvučni izlaz, digitalni zvučni izlaz te na kraju set pinova čija nam je namjena ostala misterija. S obzirom da se uređaj spaja na matičnu ploču putem IDE konektora, a danas su ovi konektori ugrožena vrsta na matičnim pločama, preporučamo vam da razmislite o kupovini varijante uređaja s SATA konektorom (LH-20A1S).