Za one koji nisu upoznati s oblikom MX-a 510, nije naodmet opisati o čemu se radi. Tijelo miša ima prilično velike gabarite što pogoduje muškarcima budući da imaju veće šake od žena. Miš je izduženi relativno nizak tako da, za razliku od MX-a 1000, sa svojim zadnjim dijelom ne ulazi toliko u dlan. Kao i većina skupljih miševa, i ovaj je dizajniran za dešnjake što će reći da neće odgovarati ljevorukim korisnicima koji se nisu privikli na uporabu miševa koji su napravljeni za dešnjake. Na bokovim miša su postavljeni žljebovi za prste – na ljevom boku za palac, a na desnom za mali prst. Ako miš držimo pravilno, punom šakom, kažiprst je na lijevoj tipci, prstenjak na desnoj, dok je srednji prst na kotačiću za scroll. Sve u svemu, odličan dizajn, barem što se tiče oblika tijela miša.

Narančasta ledica na boku miša služi kao indikator razine osjetljivosti

Prije nego što prijeđemo na tipke i ostale dijelove miša, valja spomenuti njegov izgled i materijale od kojih je načinjen. Za razliku od dosadašnjih MX-eva, crna plastika na bokovima i gornjem, vršnom, dijelu miša više nije glatka već hrapava. Ovo je velik napredak u odnosu na starije miševe budući da ovakav tip plastike uzrokuje mnogo manje znojenje, a uz to osigurava odličan grip. Plastični oklop koji čini stražnji dio miša i tipke izrađen je od tvrde plastike koje je premazana mat bojama. Ovo je također promjena u odnosu na starijeg MX-a 510/518 kod kojih je ova plastika bila premazana sjajnom bojom. Ako se nas pita ovo je promjena na bolje – trenje je veće što znači bolji grip, a i dlanovi odnosno prsti se manje znoje.

Spomenuta se boja na oklop inače nanosi ručno, tako da je svaki G5 sam za sebe poseban. Odabir i raspored boja su, naravno, isti, ali s obzirom na ručno bojenje, varijacije postoje. Boja se nanosi u tri faze – prvo srebrna baza, nakon koje slijedi prljavo narančasta, a nakon nje tragovi crne. Nakon ovog tretmana oklop miša poprima izgled metala koji je prošao kroz sve i svašta (hrđa, čađa…). Sve u svemu, jako efektno i lijepo – barem za većinu muške populacije.

Vrlo dug pleteni kabel je odličan dodatak

Logitechovi su se dizajnirani pozabavili i kabelom s kojim miša priključujemo na računalo. Kabel je prilično dug, oko dva metra, a obložen je robusnom pletenom tkaninom umjesto gumom. Premda ne možemo suditi o trajnosti ovakvog rješenja, jedno je sigurno – ovakav kabel stvara mnogo manje trenje tako da neće nigdje zapinjati na putu od stražnje strane računala do samog miša. Na kraj kabela nalazi se USB konektor (s mišem se ne isporučuje USB na PS/2 adapter) koji mišu omogućava brzu komunikaciju s računalom. S obzirom da smo čuli za, a i sami imali prilike osjetiti probleme (skakutanje kurzora i slično) s Logitechovim miševima koji se na računalo spajaju preko USB-a, pomalo smo se bojali da nam se isto neće dogoditi i G-peticom. Srećom, problema ipak nije bilo.

Nakon što smo "prožvakali" temu o materijalima, vrijeme je da se pozabavimo tipkama. Osnovne tipke miša, lijeva i desna, imaju kratak hod koji završava s zvučnim "klikom". Zamjerka na njih nemamo i možemo ih samo pohvaliti. Između ovih tipki postavljen je kotačić za scroll koji osim vertkalnog, sada nudi i horizontalno smicanje. Kotačić se ne nalazi toliko duboko u kućištu kao kotačić na MX-u 510 što je opet prednost jer ga je mnogo lakše rabiti, kako za scrollanje, tako i za funkciju srednje tipke. Uz to, ima jasno naglašen osjećaj "preskakanja" tako da neće stvarati probleme pri izmeni naoružanja u FPS-ovima. Otpor pri scrollanju je srednji – niti prejak, niti preslab.

Tipke za određivanje osjetljivosti su postavljene prilično loše

Ispod kotačića (ako gledamo od miša prema korisniku) smještene su tipke za podešavanje osjetljivost laserskog senzora između tri predefinirane vrijednosti (o samim vrijednostima govorit ćemo nešto kasnije). Tipke su gumirane radi boljeg gripa, ali su zato postavljene katastrofalno. Tipka za povećavanje osjetljivosti postavljena je na isto mjesto kao i tipka za "fast scroll" na MX-u 510, dok je tipa za smanjivanje osjetljivosti postavljena odmah ispod nje, a ne nešto niže na samom hrptu miša kao što je slučaj s tipkom za "quick switch" na MX-u 510. Ovo korisnika tjera da osjetljivost miša mijenja jagodicom srednjeg prsta, što znači da miš ne drži punom šakom, a time i ugrožava kontrolu avatara u igri. S obzirom je cijeli smisao promjenljive osjetljivosti to da je u igri možemo mijenjati vrlo brzo, zavisno o tome kakvo oružje koristimo, loše pozicionirane tipke za kontrolu ove funkcije su nešto zbog čega Logitechu jednostavno ne možemo progledati kroz prste.

Osim tipki za kontrolu osjetljivosti, na G5 Logitechovi su inžinjeri postavili i dodatnu tipku koju rabimo palcem, a nalazi se na lijevom boku miša. Ova je tipka također gumirana, ali je za razliku od prijespomenutih manjih tipki, prilično laka za uporabu. Zadnji feature vrijedan spomena je niz od tri narančaste ledice koji služi za indikaciju podešene razine osjetljivost senzora miša. Ledice su smještenene na gornjem dijelu miša, uz sam "metalni" oklop. Njihova je uloga u prvom redu estetska budući da je vrlo lako osjetiti koja je razina osjetljivosti trenutno u uporabi. S obzirom na ove ledice, pomalo nas je zasmetalo što nekakvo osjetljenje nije sređeno i za dodatne tipke na mišu. Premda bi i one ponajviše igrale estetsku ulogu, nekako bi zaokružile "cool" faktor ovog miša.