Donjim dijelom miša dominiraju velike glatke "capice" na kojima se miš kliže po radnoj površini. Po jedna se velika "capica" nalaze na prednjem i stražnjem dijelu miša, a lijevo strani, u sredini, je postavljena i treća, manja, "capica". Izbor velikih "capica" je odlično rješenje u odnosu na korištenje mnogo manjih "capica" i predstavlja optimalno rješenje za osnovnu namjenu miša – heavy-duty igranje. Oko sredine tijela miša postavljen i napredni laserski senzor s prilagodljivom rezolucijom od 400 do čak 2000dpi. Za razliku od senzora koji je ugrađen na Logitechov prvi laserski miš, MX1000, ovaj senzor nema problema s naglim podizanjem miša s radne podloge.

Prilagodba mase miša nikad nije bila lakša

Osim prilagodljivog laserskog senzora, drugi glavni feature ovog miša su prilagodljivost njegove mase i težišta. Logitech je ovu mogućnost implemetirao pomoću malene kašete s utezima koja se u miš ulaže poput memorijske kartice u digitalni fotić. Naravno, nema tu nikakvih pinova tako da je "gajbica" s utezima brzo ulazi i izlazi iz miša. Utor za kašetu je smješten na donji dio miša, a sama se kašeta nakon ugradnje nalazi oko sredine miša. Za izbacivanje kašete iz miša dovoljno je pristnuti tipku za izbacivanje koja se nalazi tik iznad utora u koji ulažemo kašetu. Tipka je malo uvućena u tijelo miša tako da se ne može dogoditi da utezi ispadnu usred igranja. Mehanizam radi pomoću opruge tako da kašeta sama izlazi iz tijela miša – nije ju potrebno iščeprkati. Uz to, kašeta i sam utor su napravljeni od fluorescentno narančaste plastike, a kako je unutar miša još jedna ledica, cijeli ovaj sklop svijetli tako da je prilagodbu mase moguće napraviti i u mraku.

Cool škatuljica s utezima i sama kašeta za utege koju ulažemo u miša

Na kašeti se nalazi ukupno osam utora za valjkaste utege jednakih dimenzija. Utezi su isporučeni maloj limenoj kutijici s G5 logotipom, a ukupno ih je 16 – osam od 4,5 grama i osam od 1,7 grama. S obzirom da je na kašetu moguće staviti osam utega, kombiniranjem broja i tipa utega moguće je postići baš onu masu i težište miša koji nam odgovaraju.

Slijedi pitanje koliko je ova cijela shema korisna u igranju. Premda je mogućnost podešavanja mase i težišta miša odlična stvar, sumnjamo da će itko previše kombinirati s raznim postavkama. Većina korisnika će jednom podesiti miš onako kako im odgovara, a nakon toga će kutijica s utezima u ladici skupljati prašinu. Ova je mogućnost najviše zanimljiva ljudima koji igre igraju na profesionalnoj ili polu-profesionalnoj bazi odnosno sudjeluju na natjecanjima gdje svaka sitnica može utjecati na šansu za osvajanje prestižne nagrade ili pozicije na tablici najboljih. Sve u svemu, jako zgodno, ali za većinu korisnika upitne iskoristivosti.

Softver SetPoint bez problema vodi brigu o svim Logitechovim periferijama

Logitechov hardver zasigurno ne bi imao današnji renome, da nema softvera s kojim ga je moguće konfigurirati. Za razliku od MX-a 510 o kojem se još uvijek brine pretpotopni alat MouseWare, G5 funkcionira uz pomoć alata SetPoint. Riječ je o prilično moćnoj aplikaciji koja služi za nadzor i konfiguraciju svih Logitechovih modernih periferija. S obzirom na to da autor ovih redaka na računalu rabi i Logitechovu tipkovnicu Media te miš MX1000, možemo reći da SetPoint bez problema radi s nekoliko Logitechovih uređaja koji su istodobno priključeni na računalo. Samo je potrebno odrediti uređaj koji želimo konfigurirati i sve postavke su tu.

Na G5 je moguće konfigurirati sve što i na svim ostalim Logitechovim miševima – prijdjeliti tipkama razne funkcije, odrediti ubrzanje i samu brzinu kurzora, broj linija pri scrollu, ali i neke druge stvari.

Osjetljivost senzora je moguće podesiti na 5 razina, između 400 i 2000dpi

S obzirom na dodatne funkcije ovog miša, konkretno, mogućnosti podešavanja razine osjetljivosti, nakon što u SetPointu odredimo da želimo konfigurirati G5, u sučelju dobijamo još jednu opciju – Advanced Game Settings. Preko ovog sučelja možemo podesiti nekoliko razina osjetljivosti miša – maksimalno njih 5, u rasponu od 400 do 2000dpi. Naravno, moguće je podesiti broj razina osjetljivosti – samo jednu, dvije, tri…sve do pet. Naravno, osjetljivost mora rasti paralelno s rednim brojem postavke. Totalnim kontrol freakovima biti će zanimljiva i mogućnost odvojenog postavljanja osjetljivosti za x i y os. Ovo je posebno korisno za igranje taktičkih pucačina gdje akcija nije toliko brza, a važno je protivnika pogoditi u glavu, da padne od prvog metka.

Cijela priča s konfiguriranjem postavki osjetljivosti ne bi bilo toliko korisna da SetPoint nema mogućnost podešavanja različitih profila za različite igre. Neke od popularnih igara softver pri pokretanju detektira sam te ih automatski doda na listu profila, dok je manje poznate igre ipak nužno ručno dodati. Proces stvaranja custom profila za takve igre je vrlo jednostavan, odabere se izvršna datoteka s kojom se igra pokreće (npr. Doom3.exe) te se konfiguriraju postavke.

Nakon svega, vrijeme je da kažemo riječ-dvije o performansama ovog miša. Za razliku od MX-a 1000, ovaj miš ne pokazuje nikakve znakove faličnosti zbog ugradnje laserskog senzora. Nema "zaključavanja" kurzora na trenutke ako miš podignemo i ponovo spustimo na podlogu – sve radi kao i na starom dobrom MX-u 510. Po pitanju osjetljivosti, ovaj miš zaista nudi stvarno mnogo. Bilo da je riječ o ekstremnoj preciznosti na malom području koja je potrebna pri nišanjenu s preciznim oružjima (dakle, niska razlučivost senzora), ili pak agilnosti koja ne nužna pri igranju ekstremno brzih igara kao što je UT2004, ovaj miš nema premca…barem u odnosu na miševe koje je autor ovog članka imao prilike isprobati.