Što se tiče funkcioniranja samog miša nema velikih razlika u odnosu na MX 1000. Laserska tehonologija unutar Revolution serije je ista kao kod MX 1000 što znači, da se podsjetimo, da se umjesto crvene ledice za detektiranje pokreta koristi nevidljiva laserska zraka. Upravo zbog toga laserski MX miševi imaju veću osjetljivost nego klasični optički miševi što uključuje i uporabu na podlogama koje nije bilo moguće rabiti prije. Dakle, što se toga tiče, ništa revolucionarno.

Međutim ono što zaista je revolucionarno je, već prije spomenuti, novo dizajnirani "Micro Gear Precision Scroll Wheel". Kod "običnih" miševa postoje dvije varijante okretanja kotačića. Neki se okreću tako da "klikću" tj. skrolaju jednu po jednu liniju ili, ako imate drugu varijantu, kotačić skrola kontinurano. MX Revolution ima oboje u jednom kotačiću s tim da se prebacivanje između dva moda događa automatski ili ručno, zavisno odabranim opcijama. Da li "click to click" za detaljinju navigaciju kroz dokument ili "free spin" mod za pregledavanje plahti teksta ili tablica. Kod "free spin" moda kotačič bi se trebao moći slobodno okretati do 7 sekundi. Prema našim mjerenjima (10 okretaja mjerenih štopericom) prosječno vrijeme slobodnog okretanja kotačića je oko 5 sekundi. Samo jednom se zaista vrtio 7.1 sekundu. No, i dalje je impresivno s obzirom na brzinu okretanja standradnih kotačića. Također, u free spin modu se može (npr u Excellu) prelistati oko 900-tinjak čelija u par sekundi. Isprobano i funckionira.

SetPoint 3

Napredni kotačić moguće je stvarno dobro regulirati

Ono što je zaista čudnovato kod ovog miša je to što miš može prepoznati kojom brzinom se korisnik kreće kroz dokument i automatski prilagoditi brzinu skrolanja tj. prebaciti sa slobodne vrtnje na click to click mod. Iako je automatsko reguliranje skrol moda zaista inovativno i praktično, ono ipak traži određeno vrijeme navikavanja i ne odgovara svim korisnicima. Postavke brzine skrolanja i osjetljivosti kotačića je moguće konfigurirati i pridjeliti odvojene postavke za pojedinu aplikaciju. Ovo također omogućava lakše privikavanje novim funkcijama miša ako ste si spremni dati truda i poigrati se s opcijama SetPoint 3 softvera.

Još jedna od inovacija u odnosu na MX1000 je i One Touch Search gumbić koji se povezuje s pretraživačem, doduše samo Google, Yahoo i Live Words, i traži linkove koji su povezani sa zadanom riječi ili frazom koju ste označili u dokumentu. Ova funkcija radi bez obzira da li vam je browser trenutačno otvoren ili nije. Na našu veliku žalost, čak niti s najnovijom verzijom SetPoint softvera nije moguće ručno dodavati engine za pretragu tako da je korisnik ograničen na one koje je Logitech implementirao u sofver. Implementacija ove funkcije bi bila prilično jednostavna tako da Logitech nema nikakav čvrsti argument zašto ona nije implementirana.

Kotačić na palcu nema punu mobilnost već ga je moguće gurnuti naprijed ili natrag pa zapravo možemo govoriti o jog kontroli. U teoriji funkcionira dobro, no muči ga problematična implementacija kao što smo to spomenuli u fizičkom opisu miša. Nadalje, za puno korištenje ove funkcije je također potreban određen period navikavanja što će vam se na kraju ipak isplatiti ako zaista često planirate rabiti ovaj miš za rad s mnogo aplikacija.

Što se tiče podrške za operativne sustave koji na sebi ne nose oznaku Microsofta, podržan je isključivo OS X. Softver za Mac postoji, ali ga treba skinuti s Interneta što danas u vrijeme super brzih veza ne bi tebalo predstavljati nikakav problem, ali svejedno nije pristojno od strane Logitecha s obzirom da korisnici nisu tretirani na jednak način. Ako ste pak korisnik nekog trećeg OS-a, a tu poglavito mislimo na Linux, nažalost ostajete na cjedilu.

MX Revolution + cradle

S obzirom da je kolijevka samo punjač, nije ju potrebno držati blizu računala

Kao i njegovi prethodnici, MX Revolution za napajanje koristi litij-ionsku bateriju koja se može puniti i dok nije potpuno prazna. Nama je, uz intenzivno korištenje, izdržala tjedan i pol prije nego što je indikator promijenio boju u crven, a driveri počeli mahnito spamati upozorenjima da je baterija prazna. Također je implementirana automatsko prebacivanje miša u stand-by mod što štedi energiju i osigurava dugotrajnost baterije.

Na kraju, bitno je napomenuti da je MX Revolution prije svega radni miš, ali to ipak ne znači da ne može poslužiti i za igranje. Naravno, ako vam ne smeta lagano kašnjenje koje je tipično za sve bežične miševe. Osim laganog laga ono što predstavlja dodatni problem kod igranja je i stand-by mod koji isključuje senzor nakon desetak sekundi mirovanja. MX Revolution se u igrama ponaša osjetno bolje nego MX1000, što zbog nešto manje latencije uzrokovane bežičnom vezom, što zbog činjenice da je sam po sebi lakši pa je s njim lakše i "kormilariti". No, autorica ovih redaka za napucavanje i igranje ipak preferira svoj stari Logitech MX518.