Mehanizam za montažu je bespotrebno složen ali fleksibilan

Prvo smo ugradili plavo anodiziran aluminijski hladnjak Coolink Mainboard Silencer koji neodoljivo podsjeća na neke Zalmanove modele. Klasičnog dizajna i osrednjih dimenzija (37x37x43mm) ne ulijeva povjerenje, no testovi otklanjaju svaku sumnju u njegovu efikasnost, a preporučena cijena od svega 6 € ga čini best buy modelom bez konkurencije. Sa hladnjakom dolazi sve potrebno za ugradnju uključujući i termalnu pastu. Mehanizam za ugradnju nije najsretnije riješen, no fleksibilan je i omogućuje montažu na čipset uz koji se na matičnoj ploči nalaze dvije rupe bez obzira na njihov razmak. Pločice sa push-pinovima na opruzi se vijkom i maticom pritegnu na tijelo hladnjaka za što nam treba što manji križni odvijač i nakon podešavanja razmaka između pinova hladnjak je spreman za ugradnju. Priložena je i dvostrano ljepljiva termalna traka, no takva rješenja ne volimo pa ju nismo niti koristili. Iako su izmjerene temperature čipseta u rangu ili čak nešto niže od konkurencije, sam hladnjak se nakon pola sata korištenja ugrije toliko da ga nije uputno doticati prstima. Shodno tome ne preporučamo ga za ugradnju u zahtjevnija ili računala koja trebaju kontinuirano raditi, kao niti u slabo provjetrena kućišta.

Sama ugradnja je iznimno jednostavna

Puno zanimljiviji nam se na prvi pogled učinio Thermalright HR-05 koji kombinira niklovanu bakrenu bazu sa toplinskom cijevima i rebrima za hlađenje velike površine. Iako inicijalno dolazi bez ventilatora, moguće je ugraditi bilo koji model dimenzija 70x70x15mm, a u ponudi je i nešto skuplja SLI verzija koja rebra za hlađenje toplinske cijevi ima svinuta i udaljene od baze kako bi olakšala ugradnju na ploču kakvu smo koristili. Sam hladnjak je visok čak 105 mm, a širine 78 mm (treća dimenzija varira od 30mm na bazi do 19mm na rebrima). Dodatna oprema uključuje jednostavan mehanizam za ugradnju korištenjem push-pinova ili kukica za omče na matičnoj ploči, kao i termalnu pastu i još par sitnica. Iako se i ovaj hladnjak u radu primjetno grije, velike dimenzije rebra za hlađenje ulijevaju povjerenje i u stanju su puno efikasnije iskoristiti bilo kakvo strujanje zraka u kućištu. Na žalost, ovaj hladnjak ne možemo nazvati jeftinim – 150 kn koliko za njega treba izbrojati u bolje opremljenim trgovinama informatičke opreme nas neće baciti na prosjački štap, no nije niti malo.

Niklovana baza, toplinska cijev i velika površina rebra za hlađenje – Thermalright HR-05

Veličanstven prizor, šteta što zaklanja PCIe i SATA utore…

Iz Noctue smo dobili još jedan veliki NB hladnjak sa toplinskim cijevima

Na kraju predstavljamo Noctua NB Cooler NC-U6 koji u usporedbi sa ranije opisanim Thermalrightom izgleda kao njegov mlađi, no bucmastiji brat. Bakrena baza predstavlja optimalni odabir materijala, a manje dimenzije (85×23-33×70 mm i 130 g težine) nadoknađuje upotrebom dviju toplinske cijevi koje toplinu otpuštaju uz pomoć 29 aluminijskih rebra. Iako se performansama ne ističe od drugih, ovaj hladnjak je na nas ostavio najbolji dojam zahvaljujući inteligentno riješenom sustavu montaže – push pinovi su na osovini sa prilagodljivim krakovima pa ga je vrlo lako montirati i podesiti. Sama osovina vijkom je pričvršćena za tijelo hladnjaka, pa ne očekujemo niti probleme sa čvrstoćom konstrukcije. Umjesto osovine sa push-pinovima, možemo koristiti i zamjensku sa kukicama za montažu na ploče koje nemaju rupe već omče. Kod nas trenutno nije dobavljiv (prema zadnjim informacijama uskoro će Noctua proizvode početi uvoziti tvrtka Formel), a vani se prodaje za 150-200kn, što nikako ne bi mogli proglasiti jeftinim.