Druga memorija koju smo testirali je PQI Turbo SPL. Memorija je također bazirana na Samsungovim TCCD čipovima. Nažalost, u trenutku nabave memorije od ustupitelja, isti na lageru nije imao DBU ili DBL serije PQI memorija koje su deklarirane za rad u dvokanalnom modu, tako da smo se morali zadovoljiti SPL serijom koja nije verificirana za rad u dvokanalnom modu.

Recimo nešto o firmi koja proizvodi memorijske module. PQI (Power Quotient International) je tvrtka je nastala u isto vrijeme kad i GeIL, 1997. godine, što znači da je također vrlo mlada. No kao i GeIL, dobrom strategijom i agresivnim pristupom uspjela je oteti dio kolača tržišta memorija. Tvrtka trenutno proizvodi memorije, flesh medije, USB flash memorijske stickove, razne IC komponente, broji 350 zaposlenih te raspolaže s kapitalom od 34 milijuna američkih dolara.

Izvana kromirani hladnjak izgleda lijepo, no na njemu ostaju packe od prstiju

Sama memorija oklopljena je hladnjakom čija je baza također od bakra, a izvana je polirani krom, kao i kod GeIL memorije. Hladnjak je također dosta težak i svoj posao je obavljao vrlo dobro, pa je memorija na dodir bila mlaka. PQI je svoju memoriju deklarirao na CAS 2-3-2-6 s radnim taktom od 400 MHz DDR. Naponi se kreću od 2,55 do 2,9 volta. Na Brainpowerov PCB ugrađeni su Samsungovi TCCD čipovi,a PQI na memoriju nudi doživotnu garanciju. Sve u svemu, vrlo slično GeIL ONE memoriji.

Buffalo Firestix FSX500DV

Treća memorija na testu došla nam je iz tvrtke Buffalo. Buffalo je tvrtka koja je nastala iz MELCO korporacije 1992 godine. Tvrtka je polako dobivala zamah, da bi u današnje vrijeme proizvodila mrežnu opremu, opremu za pohranu podataka, razne routere, antene te memorije. Sjedište tvrtke nalazi se u Texasu, SAD.

Aktraktivan hladnjak crvene boje

Buffalova memorija ima prilično efektan naziv – Firestix. Obložena je aluminijskim hladnjakom crvene boje koji nije toliko težak i masivan kao kod GeIL-a i PQI-a. Ispod hladnjaka se kriju se Hynixovi D-5 čipovi koji su deklarirani na 400 MHz DDR s latencijama CAS 3-3-3-8 postavkama, te na 500 MHz DDR pri postavkama CAS 3-4-4-8.

Riječ je o memoriji koja je u prvom redu namijenjena Intelovim, a ne AMD-ovim procesorima. Naime, postoji i druga Firestix serija s oznakom FSX400DV u koju se stavljaju Samsungovi TCCD čipovi, no nju je teže nabaviti. Vratimo se na naš FSX500DV. Radno naponsko područje je od 2,5 do 2,8 volta. Memorija se tijekom testiranja malo grijala tako da za boljim hladnjakom i nema neke realne potrebe.