Noctua L9i – malen i učinkovit

Datum objave 26.02.2013 - Krešimir Matanović

Opis

L9i dolazi u vrlo omanjoj kutiji (21 x 21 x 5 cm), koja nagovještava koliko je zapravo hladnjak malen i kompaktan. Dizajn kutije je tipičan za Noctuu, pa se s prednje strane nalaze osnovne informacije, dok su detaljnije raspoređene po bočnim stranicama. Na stražnjoj se nalazi opis proizvoda na osam svjetskih jezika, a u kojem proizvođač tvrdi kako je riječ o premium CPU hladnjaku L-tipa, namijenjenom LGA115x ležištima i HTPC te SFF sistemima. Kompatibilnost s malenim kućištima je postignuta visinom od 37 mm, te malenom površinom koja obuhvaća 95 x 95 mm.

Otvaranjem poklopca tvrde kartonske kutije vidimo uredno raspoređenu unutrašnjost s hladnjakom u centralnoj poziciji, te vijcima, L.N.A. adapterom, Noctua naljepnicom i NT-H1 pastom raspoređenima oko njega. Sve se nalazi u tvrdoj zaštitnoj pjeni i kartonu, pa oštećenja prilikom transporta ne bi smjelo biti. S unutrašnje strane poklopca nalazi se već standardno "pismo kupcu" koje potpisuje direktor Noctue, s uputama za instalaciju i informacijama o jamstvu (6 godina).

Uz hladnjak, priložena su četiri "thumb" vijka sa plastičnim odstojnicima koji se montiraju s donje strane ploče direktno u nosač na hladnjaku. Uz to, Noctua je priložila i četiri duža vijka za naknadnu ugradnju debljeg ventilatora (25 mm), od onoga koji je već tvornički montiran (14 mm).

Po vađenju iz kutije postajemo svjesni minijaturnih dimenzija ovoga hladnjaka, koji djeluje liliputanski uz D14 i C12 modele, pa čak i uz omanji L12. Uz širinu i dubinu od 95 mm, L9i bez ventilatora mjeri samo 23 mm u visinu, što se njegovom montažom povećava na i dalje niskih 37 mm čime on primjerice ostaje u razini sa RAM modulima s izdignutim heatsinkom. Ipak, njegov se rashladni kapacitet očituje kroz ne malu masu od 345 grama koja se povećava na 420 dodavanjem ventilatora. Dva nosača su tvornički montirana, a između njih je poniklana i vrlo glatka bakrena baza koja nasjeda na IHS procesora. Složena struktura hladnjaka inače broji 56 gusto postavljenih aluminijskih limova kroz koje prolaze dvije bakrene toplovodne cijevi postavljene tako da tvore dva slova U, a protežu se od centralno smještene baze prema vanjskim rubovima. Aluminijske limove drže s vanjske strane postavljena dva deblja lima koji ujedno služe i kao nosači za ventilaor, a vijcima su pričvršćeni za bazu. Čitav je hladnjak niklan, a kvaliteta materijala i završne obrade je na vrlo visokom nivou.

Uz L9i Noctua tvornički isporučuje NF-A9x14 PWM ventilator kakvog je Domagoj testirao u jednom od ranijih članaka. Riječ je o hladnjaku s maksimalnim brojem okretaja u minuti od 2500, kojeg je priloženim L.N. (low noise) adapterom moguće usporiti na 1800 okretaja. Minimalna brzina okretanja je pak 300 okretaja u minuti. Maksimalni protok zraka kojeg ostvaruje je 57,5 m3/h bez i 40,8 m3/h sa L.N. adapterom uz buku od 23,6, tj. 14,8 dB(A). Ulazna snaga je 2,52W, a proizvođač navodi životni vijek od 150.000 sati.

Kao što smo već ranije spomenuli, ovaj hladnjak ima TDP od 65W pa je prilikom kupovine dobro provjeriti kakv procesor imate. Noctua dozvoljava i mogućnost ugradnje na jače 95W SB ili 77W IVB procesore u slučaju dobro provjetrenog kućišta. No, posebno je naglašeno da ukoliko koristite L.N. adapter procesor mora biti 65W ili nižeg TDP-a. Montaža je kao što smo i ranije spomenuli vrlo jednostavna zbog već tvornički postavljenih nosača na hladnjak pri čemu korisniku jedino ostaje postavljanje vijaka s donje strane ploče. Drugim riječima, ugradnja je moguća jedino kada je ploča van kućišta, pa to treba unaprijed planirati. Sve u svemu, ovo je jedan od najjednostavnijih hladnjaka za montažu koji smo imali prilike vidjeti. Ipak, treba biti oprezan pri montaži i provjeriti je li hladnjak ispravno i cijelom površinom nasjeo na IHS što se najbolje vidi po razmazanosti paste.

Jednom kada se udobno smjesti na ovakvu miniITX ploču (recenzija uskoro), vidimo kako ne narušava izgled i kako se savršeno uklapa u filozofiju malenog računala. Korisnik, ukoliko poželi ili ako mu trebaju još bolje performanse, može ugraditi i ventilator debljine 25 mm što će ukupnu visinu podići za 11 mm, pri čemu izgled neće biti znatno narušen.

Test sistem i način testiranja

Test sistem

Test sistem :: Hardware
Platforme

Gigabyte H77N-WiFi

Procesor(i)

Intel Core i5-3470

Memorija

2x 4GB DDR3 G.Skill @ 2133MHz

Grafičke kartice

Intel HD4000;

Zvučna kartica

On Board

Napajanje Thermaltake Grand 1.05kW
Hard disk(ovi)

Hitachi 500GB SATA II

DVD-RW HP GSA-H60L

Testni sistem :: Software
OS Windows 7 Ultimate 64-bit SP1
Chipset datoteke

Intel 9.1.0.1007

DirectX verzija 11
AIDA64 v.2.60
OCCT

4.0, CPU test

Mjerenje buke SoundMeter @ Nexus S; Android 4.1.2
 

Način testiranja

I premda se i5-3470 procesor nalazi izvan specifikacija za ovaj hladnjak, zbog svog 77W TDP-a, upotrijebili smo ga kako bi L9i opteretili do maksimuma. Za testove smo ugasili Turbo na procesoru te mu na taj način smanjili potrošnju i učinili ga podobnijim za L9i. Kako bi ga maksimalno opteretili u drugom smo slučaju Turbo upalili pa će te vidjeti i te temperature. Gigabyteova je miniITX ploča baš tip ploče na koji bi se L9i trebao ugrađivati, a njenu će te recenziju moći čitati uskoro. Temperature smo kao i uvijek mjerili pri neopterećenom i opterećenom procesoru, za što nam je poslužila OCCT aplikacija. Temperature smo pratili putem AIDA64 aplikacije i uzimali maksimalnu temperaturu pojedine jezgre kao podatak koji će te vidjeti u tablicama. Uz to, mjerili smo i buku ventilatora u dva slučaja - bez i sa L.N.A adapterom. Usporedbu s neikm drugim hladnjakom nećete vidjeti jer sličnoga nismo imali, a nema ga smisla uspoređivati s primjerice Noctuom D14 ili Corsairom H80i koji su znatno moćniji.

Rezultati testova

Temperature - i5-3470

Idle (°C)
L9i bez L.N.A.
30
  
L9i s L.N.A.
31
  
 
0357
0
 
Load @ 3.2GHz (°C)
L9i bez L.N.A.
60
  
L9i s L.N.A.
62
  
 
0357
0
 
Load @ Turbo (°C)
L9i bez L.N.A.
64
  
L9i s L.N.A.
66
  
 
0357
0
 

 

Kao što smo i ranije rekli za test smo koristili i5-3470 procesor koji ima 77W TDP. Kako bi se držali onoga što Noctua preporučuje za potrebe testiranja smo ugasili Turbo pri čemu je procesor radio na maksimalnih 3.2GHz pri oko 1.07V naponu. Temperature se kao što vidimo pri opterećenju drže oko 60°C bez L.N.A. (izmjerenih 2547 RPM), a rastu na oko 62°C kada koristimo L.N.A. (izmjerenih 1860 RPM). Kako bi hladnjaku maksimalno otežali, Turbo smo ipak uključili i izmjerili temperature u oba slučaja. Pri tome je procesor radio na konstantnih 3.4GHz pri 1.1V, a temperature su se kretale oko 64°C bez L.N.A., te oko 66°C kada koristimo L.N.A. (u obzir smo uzeli temperaturu najtoplije, u ovom slučaju jezgre broj 2).

Buka

dB
L9i s L.N.A.
52
  
L9i bez L.N.A.
60
  
 
020406
0
 
 

Bez L.N. adaptera se ventilator kao što smo napisali vrti na 2547 RPM i pri tome stvara buku od oko 60 dB što smo izmjerili s udaljenosti od otprilike 20 cm. Ventilator je pri toj brzini dosta čujan i sigurno ga nećete poželjeti na tim okretajima vrtjeti u HTPC-u koji bi trebao biti tih. Srećom, kada stavimo L.N. adapter buka se značajno smanjuje (na 52 dB), a temperatura kao što smo vidjeli pri tome ne raste previše pa ga je preporučljivo tako koristiti cijelo vrijeme.

Zaključak - Conclusion

Zaključak

L9i je vrlo kvalitetan i dovoljno učinkovit maleni hladnjak kojeg će vjerujemo mnogi poželjeti u svom HTPC ili SFF računalu. Ukoliko želite tihi rad, korištenje L.N. adaptera je obavezno, a ukoliko vas ne smeta koji dB više ni bez adaptera nije pretjerano bučan. Kvaliteta izrade i materijala je kao uvijek kod Noctue na najvišoj razini, a kod ovoga hladnjaka je i montaža znatno olakšana. Paziti jedino treba da hladnjak ravnomjerno "legne" na bazu (obavezna provjera prilikom montaže) i performanse će u potpunosti zadovoljiti - kao što smo mjerenjima utvrdili. L9i na domaćem tržištu još uvijek nije moguće nabaviti dok mu je cijena na njemačkom tržištu između 40 i 45 €. Nije malo, no premium proizvode iz Noctue je uvijek trebalo platiti, a mami i jamstvo od šest godina.

Conclusion

L9i is a high quality and efficient small cooler, which will attract many customers who build HTPC or SFF systems. If you want a low noise operation, usage of a low noise adapter is a must, but if you don’t mind a few extra dB it will not be all that too noisy at its maximum speed. Material and build quality is at its highest, like always with Noctua, and as an addition L9i is very easy to mount. User only needs to be careful to check whether the base is evenly pressed on CPU`s IHS, and the performance will be good like we saw in our tests. L9i will set you back around 40 - 45 € on German market, which is not that cheap, but premium products from Noctua always had their price. In addition, 6 year warranty also sounds nice.