Prema naljepnici na šasiji napajanja vidimo da Giant Ghost 700W nosi oznaku NQ-4775-700. UL broj je ispisan vrlo sitno, no uz malo truda može se vidjeti da je riječ o broju E181356 iza kojeg se krije
SHENZHEN CHI YUAN INDUSTRIAL CO LTD, jedan od najvećih kineskih proizvođača napajanja. Niste valjda mislili da Danci sami doma prave napajanja? :) Malo smo prošvrljali mrežom svih mreža u potrazi za informacijama o dotičnoj kineskoj firmi, a zaustavili smo se vrlo brzo, na badcaps.net forumu. Na ovom se forumu jedan član raspitivao oko spomenute firme, a odgovorio mu je nitko drugi do Jon Gerow aka JonnyGURU, jedan od najrenomiranijih recenzenata napajanja. Kako Jon kaže ovdje, napajanja spomenute kineske firme su prilično solidna, pogotovo u odnosu na domaću konkurenciju. Ipak, spominje da sva napajanja koja dolaze iz njihovih tvornica imaju deklariranu snagu za 100W višu od one koju su sposobna isporučivati komponentama u kontinuitetu. Dakle vrlo je lako moguće da naš Ghost zapravo ima snagu od 600, a ne 700 vata.

Što se ostalnih oznaka tiče, napajanje ima RoHS certifikat, dakle korištenje žive, olova i kadmija pri izradi je smanjeno na minimum (manje od 0.1%). Premda na etiketi napajanja to ne piše, Giant Ghost također ima aktivni PFC sklop. Kad je riječ o maksimalnoj struji koje je napajanje sposobno pružiti komponentama, situacija nije najbolja. +3.3V vod podržava maksimalno 24 ampera što je ok sasvim ok. Maksimalna vrijednost struje na +5V vodu je 30 ampera što je također ok. Dolazimo do 12-voltnih vodova kojih je ukupno četiri, a na svakom je maksimalna struja od 16 ampera što je prilično niska vrijednost. Naime, ako bacite pogled ovdje, vidjet ćete da Seasonicovo napajanje s nominalnom snagom od 550 vata na svakom od svoja četiri 12-voltna raila ima maksimalnu struju od 18 ampera. Premda nigdje, niti na NortQ-ovoj web stranici, niti na kutiji napajanja, nismo vidjeli da Giant Ghost ima certifikat za korištenje na CrossFire ili SLI konfiguracijama, firma u opisu napajanja tvrdi da je ono idealan izbor za upogonjivanje SLI ili CrossFire konfiguracija.

NorthQ Giant Ghost 700W
24 pin ATX
Da
8 pin EPS
Da
6pin PCI-E
2
Molex
6 (tri po kabelu)
Floppy
2 (jedan po kabelu)
SATA
6 (tri po kabelu)
PFC
Active
Snaga
700 W
+3.3V
24 A
+5V
30 A
+12V1
16 A
+12V2
16 A
+12V3
16 A
+12V4
16 A
UL part number
E181356
Cijena
980 kn
Jamstvo
3 godine

Konfiguracija kabela na Ghostu nije baš dobra, pogotovo ako imamo na umu snagu napajanja prema specifikacijama. Napajanje nudi dva PCIe konektora, odvojena na zasebne railove, što je ok za starije generacije grafičkih kartica ili slabije modele DX10 kompatibilnih kartica, no nije dovoljno ako korisnik želi koristiti CrossFire polje Radeona HD 2900 XT ili recimo dvije GeForce 8800 GTX ili Ultra kartice u SLI polju. Dakako, s adapterima je moguće iskoristiti slobodne molex konektore kako bi kartice dobile dovoljno "soka", no to su improvizacije. Što se tiče samih molex konektora, na napajanju ih je ukupno šest, a podijeljeni su na dva kabela. Na svakom od ovih kabela je i po jedan konektor za napajanje floppy pogona. Ruku na srce, molex konektori na modernih računalima nisu previše iskorišteni, tako da nije problem što ih je relativno malo, no to bi moglo zasmetati korisnicima koji i imaju više diskova i optičkih pogona s IDE sučeljem.

Što se tiče konektora za napajanje matične ploče, riješeni su vrlo spartanski. 24-pinski ATX konektor nije moguće razlomiti na dva dijela kako bi ga mogli koristiti i matičnoj ploči koja ima 20-pinski ATX konektor. Gotovo sve ploče danas koriste 24-pinski konektor, tako da ovo nije tragedije, ali svejedno nije lijepo ovako nešto vidjeti na high-end napajanju. S dodatnim 12-voltnim konektorom je ista priča – napajanje ima samo 8-pinski EPS konektor, no ovaj konektor nije moguće razlomiti kako bi ga iskoristili na matičnoj ploči koja ima samo standardni 4-pinski konektor. Jasno je da će jako malo korisnika rabiti ovakvo napajanje na staroj matičnoj ploči, no svejedno je lijepo imati fleksibilnost.

Kućište Giant Ghosta ne ističe se posebno u odnosu na ostala high-end napajanja koja smo imali prilike isprobati. Donjim dijelom napajanja dominira prozirni 120-milimetarski ventilator zašičen s crnom mrežicom. Prozirni ventilator omogućava nam da vidimo malo bolje u unutrašnjoj napajanja koja izgleda dosta uredno. Stražnja strana napajanja perforirana je kako bi ovdje mogao izlaziti zrak koji uvlači ventilator. Način perforacije je standardan za skuplja napajanja, u obliku pčelinjih saća. Sada dolazimo do određenih problema. Naime, napajanje nema prekidač za uključivanje i isključivanje dovoda el. struje, a nema niti oznake kakvu struju napajanje prima. Ako se vratimo par koraka nazad do etikete napajanja, vidimo da je ulaz specificiran na 230V, 50Hz, 6A. Jedna od glavnih značajki napajanja s aktivnim PFC sklopom je to što ulazni napon može jako varirati, pa je takvo napajanje primjerice moguće koristiti bez problema u Hrvatskoj gdje je napon gradske mreže 230V ili u SAD-u gdje je napon gradske mreže 110V. Sve u svemu, na kraju nismo sigurni u potpunosti da Ghost ima aktivni PFC sklop što u nije baš pozitivno.

Kao što je moguće vidjeti na fotkama, prozirni ventilator ugrađen u NortQ-ovo napajanje osvijetljen je bijelim ledicama. Ovo je dobrodošla promjena u odnosu na plave ledice koje svi koriste, pa Giant Ghost kupi pozitivne bodove na račun izgleda.