NZXT_Phantom_410_11

Okretanjem kućišta za 180° nam se otvara pogled na nosač matične ploče straga, te na kabele prednjeg panela te kontrolera za ventilatore. Osim postojeća tri, tu su još tri tro-pinska konektora za dodatne ventilatore. Kabeli su grupirani točno uz proreze za menadžment kabela, pa će tu doći do male gužve no prostora je ipak dosta, tj. više nego kod H440 koji ima materijal za upijanje zvuka na bočnoj stranici. S ove strane izvlačimo i šest ladica za diskove.

NZXT_Phantom_410_13 NZXT_Phantom_410_14

Skidanjem kaveza za diskove vidimo i treći priloženi ventilator koji je jedini usisni, a iznad njega još postoji jedno mjesto za 120 mm ventilator. Kavez za diskove ima izvlačive plastične tool-less ladice, koji ima prilagodljive nosače koji disk drže na mjestu, a koji su ujedno i obloženi gumom kako se vibracije mehaničkih diskova ne bi prenosile dalje. Na svakom nosaču imamo i rupe za 2.5″ diskove.

NZXT_Phantom_410_15

U kartonskoj kutijici, zasebno pakiran dolazi i bundle, koji se kao i uvijek sastoji od različitih vijaka, odstojnika, matica, brošura i uputa za korisnike, a tu je i jamstveni listić (jamstvo traje dvije godine), te dovoljno plastičnih vezica za menadžment kabela.

NZXT_Phantom_410_17 NZXT_Phantom_410_18

U kućište smo ugradili identične komponente kao i kod H440 testa – Asus Z170 Deluxe ploča, i7-6700K procesor, G.Skill DDR4 3200 MHz memorija, SuperFlower Leadex Platinum 1200W napajanje, Corsair Neutron XT 480 GB SSD i Asus R9 390X DCU II OC 8GB grafička kartica. Tako smo mogli ponoviti ista testiranja i napraviti direktnu usporedbu s H440.

NZXT_Phantom_410_19

Što se tiče lakoće ili težine ugradnje komponenata ona je kao i kod svakog drugog ovakvog kućišta. Mi nismo našli nikakve zamjerke, osim možda činjenice da su cable management gume mekane pa stalno ispadaju kada kroz njih provlačimo kabele. No, ovo je čest slučaj i kod ostalih proizvođača pa zamjerki zapravo i nemamo. S ove slike možda nije najjasnije vidljivo, no bili smo prisiljeni ukloniti vanjski ventilator na D15 kako bi mogli zatvoriti stranicu. Problema su bila dva – ventilator je prevelik pa strši s jedne strane zbog memorijskih modula, a s druge strane zbog plastične zaštite na Asusovoj ploči. No, treba priznati i kako je Phantom 410 nešto uži od H440 u kojeg je stršeći ventilator stao. U osnovnom setupu je “propuh” kroz kućište sasvim solidan, a preporuka bi bila ugraditi još jedan 120 mm ventilator na usis.

NZXT_Phantom_410_20 NZXT_Phantom_410_21

140 mm ventilator je i osvijetljen pa daje zgodan efekt plave svjetlosti unutar kućišta, koji je jasno lijepo vidljiv kroz maleni prozorčić. Uz to, i naše komponente proizvode svoje svjetlosne efekte pa je dosta šareno unutar kućišta. I tako smo s jednim ventilatorom na Noctui mogli krenuti u mjerenja.

NZXT_Phantom_410_23 NZXT_Phantom_410_24 NZXT_Phantom_410_25

Temperature smo mjerili na identičan način kao i kod H440, što je podrazumijevalo dva sata loop-a Dirt Rally benchmarka. Kontroler ventilatora je bio na maksimalnoj brzini, i ovaj je sistem bučio identično kao i H440 – izmjerili smo 45 dB. Ovo je sasvim podnošljivo čak i ukoliko nemamo zvuk igre. Temperature su kao što vidimo nešto više nego kod H440, što smo utvrdili pregledom prosječnih temperatura jezgri procesora, matične ploče, memorijskih modula pa čak i grafičke kartice. Razlozi svakako leže i u nedostatku jednog usisnog ventilatora, ali i ventilatora na samoj Noctui D15. Ovo se svakako može dodatno poboljšati ugradnjom ventilatora na mjesta na kojima fale, no H440 je u usporedbi svakako dokazao svoje odlične rashladne mogućnosti unatoč boljem filtriranju prašine ali i materijalima za upijanje zvuka.

NZXT_Phantom_410_22

Phantom 410 je solidno napravljeno mid-tower kućište s dobrim elementima poput kontrolera za ventilatore, dovoljno mjesta za ventilatore, tool-less kavezima, zanimljivim dizajnom i dobrim cable management sposobnostima. Materijali nisu na onom premium tragu kao kod H440, a nekima se možda neće svidjeti i glossy boja. Ipak, od H440 je jeftiniji za oko 200 – 300 kuna pa je i u drugačijem tržišnom segmentu (u Njemačkoj mu je cijena oko 100 €, dok H440 košta oko 125 €). U Phantoma je moguće ugraditi i moćnije komponente, no kao što smo vidjeli s ovim tvorničkim setupom ventilatora malo se bori kada je hlađenje u pitanju. To svakako treba nadograditi dodatnim ventilatorima za koje srećom ima mjesta i koje možemo staviti na zajednički kontroler. Pogotovo je bitno nagograditi ga ukoliko overlclockiramo. Sve u svemu, Phantom 410 je konkurentno kućište, s nekim dobrim rješenjima i svakako ga u ovom segmentu možemo preporučiti.