DigitBall DB387

 

U paketu nalazimo AAA bateriju, priručnik, CD s driverima, produžni USB kabel, dodatne spužvice za slušalice i naravno, sam player. Odmah moramo napomenuti da slušalice koje dolaze s ovim playerom imaju klasičan način kopčanja playera na njih, ali je vezica kojom se to izvodi napravljena dužom od samog kabela za slušalice, pa tako nema nikakvu funkciju jer player svejedno visi na konektoru za slušalice. Ovo nije propust odjela koji je izrađivao player, nego ljudi koji su osmislili bundle. To je pravi primjer taiwanske industrije vođene principom "što brže", čime se propuštaju dodatne faze kontrole kojima bi se ovakvi, usuđujemo se reći glupi, propusti otkrili i spriječili.

 

 

Kvaliteta izrade playera nije posebno dobra, ali nije niti pretjerano loša. Dojam popravlja aluminijska maska oko displaya koja nema nikakvu stvarnu funkciju, ali popravlja estetski dojam. Display je napravljen neozbiljno i nepregledno, ali je zato prilično informativan, tako da je navigacija i snalaženje relativno otežena, no nije preteška. Mali joystick koji služi kao jog dial ima funkciju premotavanja i prebacivanja pjesme, pojačavanje i smanjivanje glasnoće zvuka, te navigaciju kroz izbornike. No, jog dial nije dobro napravljen, pa je dosta nezgodan za korištenje, pogotovo ako player odlučite nositi ispod odjeće. Ostali gumbi, dakle play, record i hold, su dobro izrađeni, imaju dovoljno kratak hod, lako ih je uočiti, ali ne i napipati. Kada smo već kod nedostataka, moramo spomenuti jedan ogroman propust koji je vidljiv na još nekim playerima bez integrirane baterije. Naime, ležište za bateriju je napravljeno malo preveliko, pa tako baterija ima malo praznog prostora oko sebe. Ovo se pokazalo kao neizmjerno velika neugodnost, jer player pri naglim trzajevima, u našem slučaju svakih nekoliko minuta, ostaje bez kontakta s baterijom pa je potrebno bateriju izvaditi i nanovo namjestiti. Ovih iskustava smo imali s još nekoliko sličnih playera, pa je razumljivo zašto je autor ovih redaka veliki poklonik integriranih baterija.

DigitBall DB387 se na računalo spaja preko USB2.0 priključka, napaja se iz AAA baterije, kvaliteta zvuka je zadovoljavajuća, a priložene slušalice nisu ni po čemu posebne. Player ima ugrađen FM prijamnik i podržava snimanje glazbe s radija, te može služiti i kao diktafon.

Sve u svemu, cijena od 817kn je primjerena, ali ćete na nju morati pribrojiti kakvih 150kn, jer slušalice koje s njime dolaze jednostavno uništavaju užitak slušanja.

Aiptek MP3-S3

 

Pakiranje je jednostavno – prozirno, reprezentativno i namjenjeno izlaganju. U paket su uz uređaj stale slušalice s FM prijamnikom, cd s driverima, priručnik, AAA baterija i dodatne baterije za FM prijamnik.

 

 

Za dizajn uređaja se ne može reći da je inovativan ili revolucionaran, ali nije niti loš. Slušalice su lijepo dizajnirane, vezica u skladu s playerom, tako da kao komplet ovaj player ne izgleda nimalo loše. Ali, na slušalicama nema oznaka za lijevu i desnu. Kako i zašto, ne bi smo znali. Raspored gumbića je dobar. Jog dial je postavljen pokraj displaya, pa ga je lako napipati, gumbići za kontrolu glasnoće su pored njega, a za premotavanje i prebacivanje pjesme, izbornik i hold sa strane. Unatoč dobrom rasporedu gumbića, zbog njihovog kratkog hoda i malih dimenzija ih je gotovo nemoguće koristiti bez gledanja. Na stražnjoj strani se nalazi sitna poluga za izvlačenje i uvlačenje USB konektora. Odmah ćemo pohvaliti ovaj sistem zaštite, jer je lak za korištenje i eliminira mogućnost gubljenja poklopca konektora.

 

 

Player koji smo dobili na test ima 512MB flash memorije, što je stvarno lijepa cifra, ali ne i ako ih morate popuniti preko USB1.1 sučelja. Ne, nije kriv naš USB kontroler, ovaj player zaista ima 512MB memorije i USB1.1 sučelje. Ako vam se čeka pola sata da bi ste napunili player to je OK, ali ako ga želite koristit kao player i prijenosni disk ovaj nedostatak će predstavljati problem. Sljedeći problem se javljao na prvim generacijama mp3 flash playera. Riječ je o famoznoj potrebi da sve datoteke budu u točno specificiranom direktoriju. Na gotovo svim playerima iz tog perioda je taj problem riješen novom verzijom firmware-a, i iskreno smo zbunjeni kako se takvo nešto može pojaviti na playeru proizvedenom 2004. godine. Izbornik je napravljen krajnje jednostavno, ali nepregledno i sumnjamo da će itko biti oduševljen njime. Ali, u njemu nalazimo jednu funkciju koja nije prisutna kod ostalih playera. Naime, moguće je odabrati brzinu reprodukcije, i to čak 5 brzina uključujući normalnu.

Kvaliteta zvuka nije jača strana ovog playera. Na slušalicama koje dolaze s njime zvuk je vrlo loš. Bas kao da ne postoji, a niti 5 predložaka equalizera ne pomaže. Korištenjem kvalitetnih slušalica se stvar mjenjaju i kvaliteta tako dolazi na zadovoljavajuću razinu, ali to je dodatni trošak. Player dolazi sa FM prijamnikom, ali on nije integriran kao na ostalim testiranim proizvodima, nego je sastavni dio slušalica. Nepotrebno je napominjati da kao takav zahtjeva vlastitu bateriju, da je glasnoća vrlo slaba, signal loš i da je nemoguće slušati radio u npr. šetnji gradom ili u bilo kakvim uvijetima gdje postoji vanjski izvor buke.

Cijena Aiptek MP3-S3 playera je 697kn i u odnosu na konkurenciju je prilično niska, ali treba imati na umu da ovaj player nema USB2.0 sučelje.