Ako bacimo brzi pogled na “donji” segment odnosno HD 6450 kartice i GeForce 220 nameću se dva pitanja vrijedna analize: “ Da li je zericu skuplji GeForce bolji od Radeonki?”te “Vrijedi li uložiti u  2GB memorije kod HD 6450 ili je 512MB dovoljno?” Sretna okolnost kod ovog segmenta grafičkih kartica je da većina korisnika ne treba brinuti o tome koliko snažno treba biti napajanje, broju 6(8)-pinskih PCI-E konektora ili duljini kartice odnosno kompatibilnosti s kućištem.

Ipak, korisnici brand name računala i konfiguracija za uredske poslove trebali bi prije nadogradnje provjeriti specifikacije ugrađenih napajanja. Usprkos jasnim specifikacijama proizvođača o potrebnoj snazi napajanja, usuđujemo se tvrditi da su navedeni podaci relativni (č: pretjerani) obzirom da prosječno uredsko računalo s dvojezgrenim procesorom troši brat bratu oko 100 W.

Naravno da kompatibilnost s kućištem pa i ostatkom konfiguracije dolazi u prvi plan ako gradite HTPC bez dobrog prethodnog planiranja te se potrebno dobro informirati ili pronaći sposobnog trgovca koji će znati složiti takvu konfiguraciju.Pažnju treba obratiti na jamstvo odnosno trajanje istog, iako je kod nas raspon jamstvenih rokova ograničen na godinu ili dvije i to je to. Naravno da je iz sigurnosti bolje nabaviti proizvod s dvogodišnjim jamstvom jer rok uporabljivosti grafičkih kartica obzirom na ostale dijelove PC konfiguracija iznosi tu negdje do dvije godine. Ne ulazimo u razloge za ovo iako se sjećamo npr. 10 godina garancije koje je davao BFG pred kojih cca pet godina, a danas imamo osjećaj da proizvođači šalju "probrane" proizvode  niže razine kvalitete namijenjene balkanskim zemljama čiji su potrošači navikli na takav tretman. 

Zagriženi igrači vjerojatno prate datume izlaska novih serija grafičkih čipova i nabavljaju nove kartice netom poslije, a taj trend je otprilike jednom godišnje. Mi bismo rekli da kao i s drugom tehničkom robom kupnju/prodaju treba planirati u trenutku kad omjer uloženog i dobivenog bude povoljan. Ovo znači kupovati korištene proizvode a ne nužno nove jer se obično može postići 20-30% niža cijena, a ako prodajemo stvari koje smo nabavili nove iz trgovine onda bi bilo mudro prodavati još dok cijena ne padne previše.
Bacimo li brzi pogled na priložene dodatke (č: bundle), vidimo CD-e sa driverima i malim naljepnicama unutar zaštitnog omota, vodiče za instalaciju, dodatni par limića za montažu (č: backplate) i registracijski kupon kod Sapphireovih Radeonki  dok Gigabyte nudi manje odnosno samo upute i CD.

Pozornost ćemo usmjeriti pogodnosti ovih kartica za HTPC konfiguracije pa ćemo tako provjeriti odgovaraju li ove kartice dimenzijama, kakve su im multimedijske mogućnosti odnosno kvaliteta prikaza i zvuka te koje priključke imamo na raspolaganju. Osvrnuti ćemo se i na nekoliko fizikalnih značajki pa će tu biti podatak koliko se kartice zagrijavaju, troše i opterećuju GPU u radu.