Kao što smo i napomenuli, vrlo malo dijelova na ovoj konzoli je pokretno, ustvari – jedina stvar koja se miče je poklopac koji skriva čitač memorijskih kartica. To u praksi znači vrlo malo šanse da se nešto polomi na ovoj, sve ne samo jeftinoj spravi. Od podržani kartica tu su Memory Stick (standard/Duo, PRO x 1), SD (standard/mini x 1) i CompactFlash (Type I, II x 1). Dovoljno, ako uzmemo u obzir da je uređaj opremljen i tvrdim diskom.

Stari prijatelji s računala

S donje lijeve strane, odmah ispod čitača memorijskih kartica nalaze se četiri USB 2.0 priključka. Ista ona kao s naših PC računala, ispod ili na našim stolovima. Kako se radi o priključcima rađenim po USB standardu trebali bi biti u stanju prihvatiti prilično širok spektar računalne opreme zasnovane na ovom standardu. Tako smo i mi bez ikakvih problema priključili bežični Logitech set namijenjen računalima (tipkovnica i miš), još jednu USB tipkovnicu i standardni MX500 računalni miš. Sony PS3 je bez problema prepoznao sve uređaje, dodijelio im svoje upravljačke programe i kroz par sekundi sve je radilo bez problema.

Stražnja strana

Stražnja strana konzole skriva HDMI priključak, LAN konektor, optički izlaz za zvuk, AV multi izlaz, sklopku za gašenje konzole i strujni priključak. Ispod se nalazi prijeko potreban sustav za hlađenje konzole. Naime, uređaj generira ogromnu količinu topline koja izlazi na stražnju stranu te je potrebno obratiti pozornost na to prilikom smještaja konzole u skučene prostore. Ni u jednom trenutku uređaj se nije pregrijao ili prouzrokovao sličnu neugodnost no s obzirom na toplinu koja izlazi na stražnju stranu nakon višesatnog igranja – ne preporučamo da se išta nađe na njenom putu.

Tu se skriva HDD

S lijeve bočne strane nalazi se poklopac pričvršćen vijcima, koji skriva standardni tvrdi disk Seagate Momentus, 2.5″ SATA, inače namijenjen prijenosnim računalima. Na našem tržištu konzola dolazi s tvrdim diskom kapaciteta 60GB, no postoji i slabija verzija s 20GB diskom koja se neće prodavati.

Svašta ja mogu…

Desna bočna strana PS3 nema nikakvu funkcionalnu vrijednost, na njoj se nalaze samo natpis o mogućnostima ove konzole. A one su prilično dobre, no to niti nije čudno ako uzmemo u obzir sve što se nalazi ispod poklopca:

Product name

PLAYSTATION®3

CPU

Cell Processor
    PowerPC-base Core @3.2GHz
    1 VMX vector unit per core
    512KB L2 cache
    7 x SPE @3.2GHz
    7 x 128b 128 SIMD GPRs
    7 x 256KB SRAM for SPE
    * 1 of 8 SPEs reserved for redundancy total floating point performance : 218 GFLOPS

GPU

RSX @550MHz

               1.8 TFLOPS floating point performance

                Full HD (up to 1080p) x 2 channels

               Multi-way programmable parallel floating point shader pipelines

Sound

Dolby 5.1ch, DTS, LPCM, etc. (Cell-base processing)

Memory

256MB XDR Main RAM @3.2GHz

256MB GDDR3 VRAM @700MHz

System Bandwidth

Main RAM              25.6GB/s

VRAM                     22.4GB/s

RSX                        20GB/s (write) + 15GB/s (read)

SB                           2.5GB/s (write) + 2.5GB/s (read)

System Floating Point Performance

2 TFLOPS

Storage

HDD

Detachable 2.5” HDD slot x 1

I/O

USB

Front x 4 (USB2.0)

Memory Stick

standard/Duo, PRO x 1

SD

standard/mini x 1

CompactFlash

(Type I, II) x 1

Communication

Ethernet

(10BASE-T, 100BASE-TX, 1000BASE-T) x 3 (input x 1 + output x 2)

Wi-Fi

IEEE 802.11 b/g

Bluetooth

Bluetooth 2.0 (EDR)

Controller

Bluetooth (up to 7)

USB2.0 (wired)

Wi-Fi (PSP®)

Network (over IP)


AV Output

Screen size

480i, 480p, 720p, 1080i, 1080p

HDMI

HDMI out x 2

Analog

AV MULTI OUT x 1

Digital audio

DIGITAL OUT (OPTICAL) x 1

Disc media

* read only

CD

PlayStation®

CD-ROM

PlayStation®2

CD-ROM

CD-DA

CD-DA (ROM), CD-R, CD-RW

SACD

SACD Hybrid (CD layer), SACD HD

DualDisc

DualDisc (audio side), DualDisc (DVD side)

DVD

PlayStation®2

DVD-ROM

PLAYSTATION®3

DVD-ROM

DVD-Video

DVD-ROM, DVD-R, DVD-RW, DVD+R, DVD+RW

Blu-ray Disc

PLAYSTATION®3

BD-ROM

BD-Video

BD-ROM, BD-R, BD-RE

Procesor od 3,2 GHz, 256MB RAM-a, tvrdi disk od 60 GB, grafički čip iz nVidia-e baziran na G70 arhitekturi, IEEE 802.11 b/g WiFi bežična kartica, čitač memorijskih kartica, USB 2.0 portovi, HDMI izlaz – to je ukratko PS3 konzola. Specifikacije dostojne stolnog računala, pogotovo ako uzmemo u obzir da su svi naslovi u potpunosti prilagođeni do u detalja specificiranom hardveru. Kod igranja na računalu je obrnuta situacija, ako nemamo računalo koje je u datom trenutku top klasa, moramo njega prilagoditi (smanjivanjem rezolucije, detalja, grafičkih algoritama) zahtjevima dotičnog naslova kako bi smo ga mogli odigrati. I tu leži velika prednost, a u istom trenutku i mana PS3 konzole u odnosu na klasično računalo. Korisnik koji voli eksperimentirati, kombinirati, mijenjati, modificirati i nadograđivati svoje uređaje – nema što tražiti s ovom i sličnom konzolom. Osim eventualnih zahvata na njezinom izgledu. Njezina primarna namjena svodi se na nekoliko naredbi – upali, ubaci, igraj, surfaj, slušaj muziku, gledaj film. No, ova konzola odlično odrađuje taj posao.