Što je zapravo Radeon X800GT? Ako zanemarimo korištenje sufiksa GT kao jasne naznake o glavnoj konkurenciji ovog rješenja, jasno je da se radi o čipu baziranom na arhitekturi originalnog Radeona X800 odnosno Radeona X850 (budući da se X800 i X850 prema mogućnostima praktički ne razlikuju). Dakle u osnovi imamo grafički čip s podrškom za pixel shadere 2.0b i 3DC kompresiju tekstura (a time i normal mape). Naravno, budući da se radi o čipu koji cijenom mora konkurirati GeForceu 6600GT, broj pixel shaderskih cjevovoda je smanjen na osam – točno onoliko koliko ima nVidijin čip. S druge strane broj vertex shaderskih jedinica, kao i način pristupa memoriji su i dalje ostali isti kao na svim jačim karticama – X800GT ima 256-bitno memorijsko sučelje i šest vertex shaderskih jedinica.

Što se tiče samog takta jezgre i memorije, ponovo ne vidimo mnogo devijacija u odnosu na ostale X800 kartice – jezgra kuca na taktu od 475 MHz, a GDDR3 memorija na taktu od 980 MHz DDR. Što se tiče količine memorije, GT-ice dolaze u "okusa" – sa 128 ili 256 MB. Sučelje preko kojeg nove kartice komuniciraju s ostatkom sistema je, prema očekivanjima, PCI-E sabirnica. ATI nije najavio AGP verzije kartica, a pretpostavljamo da se to neće dogoditi ni u budućnosti. Drugim riječima, kralj AGP kartica srednje klase i dalje će najvjerojatnije ostati GeForce 6600GT.

Premda se isprva nije znalo da li će X800GT kartice podržavati ATI-jevu tehnologiju Crossfire, na jesenskom IDF-u (za rookie, Intel Developer Conference) isplivale su informacija da će i kartice bazirane na ovom jeftinijem čipu (kao i kartice bazirane na čipu X800GTO) također podržavati ATI-jevu tehnologiju kombiniranja performansi para grafičkih kartica. Naravno, za to će biti potrebno imati običnu i Crossfire Edition grafičku karticu, kao i Crossfire kompatibilnu matičnu ploču. Uz to, softverska podrška za ovakvu vrstu Crossfirea doći će tek s drugim izdanjem ATI-jevih Crossfire kompatibilnih drivera. Naravno, glavni štos u cijeloj priči je to što hardver s naljepnicom "ATI Crossfire" nije moguće nabaviti.

Sasvim je jasna stvar da ATI nove čipove ne proizvodi zasebno već oni nastaju u sklopu proizvodnog procesa skupljih čipova. Grubo rečeno, Radeoni X800GT su nesuđeni otpad nastao pri proizvodnji X800 odnosno X850 čipova. Riječ je o high-end čipova koji ne rade na specificiranom taktu odnosno nemaju funkcionalne sve pixel shaderske cjevovode. U slučaju Radeona X800 GT to mogu biti nešto stariji R423 čipovi (Radeoni X800XT i XT800XT PE) ili pak R480 čipovi (X850 serija). U oba slučaja radi se o čipovima izrađenim dobrim starim 130-nanometarskim proizvodnim procesom. Sve u svemu, pretpostavljamo da se možete složiti s nama u konstataciji da je Radeon X800GT vrlo zanimljiva "igračka". Sada je vrijeme da pogledamo kako izgleda fizička implementacija X800GT čipa.