Prvi pogled – ASUS TUF Gaming Z590-Plus WiFi
Datum objave 01.04.2021 - Krešimir Matanović
ASUS TUF Gaming Z590-Plus WiFi
Svi su proizvođači matičnih ploča osvježili svoje serije za novu 11. generaciju Intelovih Core procesora koja je ovih dana ugledala svjetlo tržišta. Nažalost, recenzije nisu povoljne, i tek je jedan procesor pobudio koliko toliko interesa – i5-11600K. Upravo za njega se čini idealna Ausova TUF Gaming Z590-Plus WiFi matična ploča koja nudi dobar kompromis između cijene i mogućnosti. TUF Gaming je serija koja donosi kvalitetu izrade uz solidne gaming mogućnosti, pa je baš kao i spomenuti procesor vrlo zanimljiva. Ono po čemu će ova serija ostati zapamćena je to što je Intel konačno uhvatio priključak s AMD-om i izbacio PCIe 4.0 sučelje kako za grafičke kartice tako i za M.2 SSD-e.
Pakiranje ploče i dodatna oprema koja uz nju dolazi nije znatnije mijenjana u odnosu na prošlu generaciju, a što se točno nalazi u pakiranju možete vidjeti u našem unboxing videu. Bitno za napomenuti je da ovu ploču možete dobiti i u verziji koja nije opremljena s WiFi AX modulom, pa pri tom i uštedjeti nešto novca.
TUF Gaming Z590-Plus WiFi je s cijenom od oko 2.000 kuna ploča u srednjem ili nižem rangu (najskuplje Z590 ploče se penju i do 1.000€ +), te nudi dobar kompromis između cijene i opreme. Dizajn joj se na prvi pogled nije znatnije promijenio u odnosu na isti model iz Z490 serije, no kada te dvije ploče pobliže usporedimo vidjet ćemo da razlika ima. Prošlogodišnja nije imala plastični pokrov stražnjih I/O portova kao ni integriranu zaštitu, što ova ipak ima. Uz to, malo je dizajn VRM hladnjaka promijenjen, kao i hladnjaka te plastičnog pokrova na čipsetu. I dalje tu imamo prepoznatljive TUF Gaming šare, no ploča je ipak malo drugačija.
Smjestila se na istoj površini kao i prethodnica, no neki detalji i layout komponenata su drugačiji. Primjerice, sada se pod jednim hladnjakom nalaze dva M.2 utora, a gornjem je M.2 utoru dodan i hladnjak. Nadalje, tu su sada samo dva PCIe x1 utora, dok su na staroj bila tri, a na gornjem se PCIe x16 utoru sada nalazi metalni okvir za pojačanje konstrukcije. Isto tako, sada na ploči imamo i interni USB 3.2 konektor (5-gigabitni), što ranije nije bio slučaj. Generalno, ploča dobro izgleda, a i layout je poslovično dobar. Zamjeriti jedino možemo kao i kod starijeg modela vertikalno smještene SATA konektore.
Na napojnu su se jedinicu smjestili poveći aluminijski hladnjaci koji sada hlade 14+2 faznu konfiguraciju u odnosu na prošlogodišnjih 12+2. MOSFET-i su 50-amperski DrMOS (On Semi NCP302150), a kontroler je DIGI+ (ASP19008) kao i do sada. Napojna se jedinica u radu ne zagrijava pretjerano čak ni s i9-10850K procesorom, a sposobna je i za njegov overclocking na zraku. To govori u prilog činjenici da će s i5-11600K raditi još pod manjim opterećenjem i nižom temperaturom, što je dobro za dugovječnost. Za dodatno napajanje energijom procesora na vrhu se ploče nalaze 4 + 8 pinske utičnice, a tu su i 4-pinski konektori za ventilatore.
Uz desni rub ploče su smješteni DIMM utori za maksimalnih 128 GB memorije brzine do 5.133 MHz pri overclockingu. Bitno za napomenuti je da 11. Core generacija podržava memoriju brzine do 3.200 MHz, a deseta do 2.933 MHz. Ako niste čitali naše dosadašnje članke o Z590 pločama, napomenimo da kao i Z490 imaju LGA1200 ležište i da su kompatibilne i s 10. i s 11. Core generacijom. Razlika je ta što noviji procesori donose PCIe 4.0 podršku. Uz rub ploče su se smjestili interni USB 3.2 i USB 3.0 konektori oba propusnosti 5 Gbps, zatim 24-pinska ATX utičnica, te dva headera za RGB LED trake.
Ploča koristi stariji provjereni Realtekov ALC S1200A CODEC koji podržava 24-bitni/192 kHz playback, te kraj sebe ima japanske audio kondenzatore. Osim Intelove AX200 WiFi kartice, ploča ima i Intelov 2,5-gigabitni ethernet kontroler pa je u tom pogledu vrlo moderna. Asus je ovdje zadržao Nuvotonov I/O kontroler. Ploča ima dva PCIe x16 porta, no samo gornji ima tu propusnost i PCIe 4.0 standard, dok je donji PCIe 3.0 x4, a tu su i dva PCIe 3.0 x1 slota. Na dnu je ploče uobičajeni raspored headera i konektora (uključujući i Thunderbolt 4), a tu su i četiri vertikalno orijentirana SATA konektora, uz dva horizontalna koji se nalaze na desnom rubu ploče. RGB LED osvjetljenje je svedeno na minimum, tj. samo na dvije malene zone na desnoj strani što će se mnogima svidjeti.
Na ploči se nalaze ukupno tri M.2 slota. Prvi je funkcionalan samo s 11. generacijom Core procesora i radi u PCIe 4.0 x4 modu, te prima do 22110 SSD uređaje. Druga dva su PCIe 3.0 i oba rade u PCIe 3.0 i SATA modovima rada, pri čemu jedan prima 2280, a drugi 22110 uređaje. Ujedno, svaki dijeli bandwidth sa SATA portovima (M2._2 sa SATA6G_2, a M.2_3 sa SATA6G_5/6).
USB portova na ploči ima ukupno 14, od čega su sedam na stražnjem I/O dijelu i sedam na prednjem. Stražnji uključuju – jedan USB 3.2 Gen 2×2 (Type C), dva USB 3.2 Gen 2 (Type A), dva USB 3.2 Gen 1 (Type A) i dva USB 2.0 (Type A). Osim toga, na stražnjem se I/O dijelu nalaze i DisplayPort te HDMI video izlazi, RJ-45 ethernet port, audio izlazi, priključnice za antene WiFi 6 mrežnog modula (podržava jasno i Bluetooth), te jedan PS/2 kombinirani port. Sa softverske strane Asus standardno nudi poznati Armoury Crate i AI Suite 3, a UEFI sučelje je poslovično dobro.
ASUS TUF Gaming Z590-Plus WiFi ploča je s cijenom od oko 2.000 kuna vrlo dobar izbor za procesor srednjeg ranga kao što je i5-11600K koji je možda i najbolji izbor u toj novoj seriji. Naravno, nadogradnja nema previše smisla ako imate 9. ili 10. generaciju Core procesora, no ako prelazite sa starije generacije i uz to želite najnovije tehnologije kao što je WiFi 6 i PCIe 4.0 tada nemate izbora ako želite ostati u plavom kampu.
Forum
Objavljeno prije 9 minuta
P: Napajanje LC 600-12 V2.31Objavljeno prije 14 minuta
NAS - Network Attached Storage ili mrezni diskObjavljeno prije 20 minuta
Aplikacije za prijavljivanje prometnih kameraObjavljeno prije 22 minute
VW popravak modula u autuObjavljeno prije 40 minuta
Stari hardware za kojim se sliniloNovosti
Hoće li fotografije s mobitela izgubiti boju nakon prijenosa na računalo? Osim kompresije i pretvorbe formata, i AI igra veliku ulogu!
Danas, u eri kad svi fotkamo mobitelima, ti uređaji postali su pravi "artefakti" za hvatanje trenutaka života. Kad pogledamo fotku na ekranu mobitela, sve izgleda spektakularno – boje pršte, detalji su toliko oštri da se čini kao da možemo... Pročitaj više
LG lansira 31,5" 4K Swing Smart Monitor, s postoljem na kotačima, s Microsoft Officeom
LG je upravo lansirao Smart Monitor Swing zaslon s postoljem na kotačima, visokom prenosivošću, integriranim s mnogim pametnim značajkama. Ovaj zaslon ima točnu veličinu od 31,5", 4K UHD rezolucija podržava multi-touch za vizualnu interakci... Pročitaj više
USB 2.0: Od "kralja brzine" 2000. godine do trajne ikone nakon 25 godina
Iako je USB 2.0 prvi put predstavljen 2000. godine, trebalo je nekoliko godina da postane stvarno popularan na osobnim računalima. Danas, 25 godina kasnije, još uvijek ostavlja svoj trag kao jedan od najvažnijih tehnoloških standarda za pri... Pročitaj više
Zašto se Samsung odrekao svega kako bi premjestio svoje telefonsko carstvo u Vijetnam?
Samsung je nekoć bio veliki igrač u Kini, ali nakon nekoliko ključnih događaja, tvrtka je odlučila premjestiti proizvodnju pametnih telefona u Vijetnam i druge zemlje. Što se dogodilo? Zašto su se Koreanci odlučili odreći Kine, unatoč tome... Pročitaj više
Digital Realty u Hrvatskoj dobitnik priznanja Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike za unapređivanje zaštite na radu
Digital Realty (NYSE: DLR), najveći globalni pružatelj rješenja za data centre, kolokacije i međusobno povezivanje neovisnih o oblaku i operatoru, dobitnik je još jednog priznanja za unapređivanje zaštite na radu. Riječ je o godišnjem prizn... Pročitaj više
Sve novosti