Proteklo je mnogo megabajta routerima otkad PCEkspert ne vidje članka vezanog za ovakve igračke. I kada je napokon došao red i na to, odmah je krk u Qnapov flagship model TS-879U-RP. U principu, radi se o PC-u zapakiranom u funkcionalno 2U kućište, rackmount spremno, u koje stane 8 SATA diskova. SAS, nažalost, nije podržan, što, obzirom na klasu i cjenovni razred knjižimo kao minus. Procesor je Intelov Xeon E3-1225, četverojezgreni 3.1GHz brz Sandy Bridge s podrškom za 32GB ECC RAM-a, integriranom P3000 grafikom, 6MB L3 cachea, 95W TDP-om i bez podrške za Hyper Threading. Od Desktop SB-a razlikuju ga sitnice više akademskog tipa, kao što je Virtualization Technology for Directed I/O (VT-d), Demand Based Switching (SpeedStep za servere), Trusted Execution Technology i slično.

Matična ploča je ICP/iEi QA61 te o njoj nećete saznati bas ništa pametno – proizvođač je ICP kojeg ce se stariji možda sjećati kao jednog od njemačkih prepakiravača laptopa koji su se znali donositi “od gore” u neka druga vremena (autor ovih redaka još uvijek posjeduje jedna PII klase na kojem uživa blagodati legacy portova) dok se danas ljudi bave industrijskom elektronikom. U svakom slucaju, ploča je bazirana na Cougar Point platformi i ima Intelov C206 chipset. Ploča ima dva DDR3 slota, od kojih je jedan popunjen u standardnoj konfiguraciji s 4GB DDR3 ECC Reg., što znaci da ima mjesta (barem službeno) za još jedan takav modul i ukupno 8GB RAM-a. Postoje 2 PCI-E 4x slota, od kojih je jedan okupiran s dual Gigabit Ethernet karticom. Kada smo kod Etherneta, na kartici se nalaze dva Intelova 82575EB kontrolera dok se na ploči nalaze Intelovi 82579LM i 82574L. Postoje tri Marvellova 88SE9125 chipa SATA 3 kontrolera, prikljucena na PCI-E 2.0 1x sabirnicu te nude dva SATA priključka.

S druge strane, tu je i Intelov SATA kontroler koji dolazi s chipsetom, pa je situacija pomalo bizarna, jer postoji 8 priključaka za SATA diskove (hot swap), još dva na ploči koja nisu spojena ni na što, te dva eSATA priključka. Koji priključak je priključen na koji kontroler nismo uspjeli dešifrirati, no to je ionako nebitno obzirom da funkcionalnost RAID-a obnaša mdadm, što će reći da hardverskog RAID kontrolera nema. Na ploči se nalazi još i NEC-ov uPD720200 USB 3.0 kontroler, s dva USB 3.0 priključka sa stražnje strane kućišta. To sve zajedno čini stražnju stranu kućišta poprilično nakrcanu raznim modernim priključcima (2x esATA, 2x USB 3.0, 4x USB 2.0, 4x Gigabit RJ45, VGA). Kućište dolazi s dva redundantna 300W napajanja, a nazivna potrošnja s 8x 1TB diskovima po QNAP-ovim tvrdnjama iznosi 132W. Obzirom na procesor, RAM, dodatne kartice i kontrolere na ploči, skloni smo vjerovati da je ovo daleko od istine, no nema veze.


Kućiste ima nekoliko kontrolnih LE indikatora, standardnih, rekli bi smo, ali i smiješno malenu tipku za paljenje. Jasno, ovo nije stroj koji je namjenjen da se gasi kad ste odgledali posljednju epizodu Šeherezade i idete na počinak, no isto tako je dugme ipak moglo biti malo bolje pozicionirano da ne zahtijeva poseban alat za paljenje. Subjektivno, no možda ne svima nebitno, sam uređaj je poprilično tih, koliko god to čudno zvučalo. Naime, u normalnom radu, uređaj proizvodi sasvim podnošljivu buku, koju je moguće dodatno ugoditi opcijama po želji. Iako proizvođač tvrdi da se predefinirane postavke ne bi smjele mijenjati, uz malo igre, postigli smo da uređaj prede tako da je moguće voditi normalan solilokvij pokraj njega, što se jasno ne bi moglo reći i za situaciju kada se ventilatorima da oduška, jer 60mm na preko 8000 RPM ne zvuči ljudski. Kućište je opremljeno i vrlo zgodnim LC ekrančićem, koji može otrpiti osnovnu konfiguraciju, no u principu je nepraktičan za bilo kakvu ozbiljniju konfiguraciju, što je i očekivano. Ipak, zgodan dodatak, sve u svemu.

Diskovi koje smo dobili s NAS-om su Hitachi HDS723020BLA642. Iza kriptičnog naziva krije se 2TB consumers disk iz Deskstar 7K3000 serije. Nativno SATA 3, 64 MB buffera te 7200 RPM-a ne čine ga ni po čemu posebnim, pa bi tu cjelokupna priča oko diskova nekako i stala.