Moramo priznati da u labu nismo već jako dugo vremena imali toliko čudnu računalnu komponentu kao što je Scythov ionizator zraka. Riječ je o uređaju koji se ugrađuje 5.25-inčni utor na kućištu, a prema navodima proizvođača u sebe uvlači zrak iz unutrašnjosti kućišta, ionizira ga te izbacuje van – na pradnju stranu kućišta. Ionizacija zraka? WTF?

Prilično neugledna maska uređaja

Kako smo mi pametni i znamo se služiti Internetom, ubrzo smo saznali što zapravo rade ionizatori zraka. Prema online enciklopediji Wikipedia, funkcija ionizatora zraka je negativno nabijanje čestica koje se nalaze u zraku. Negativno nabijene čestice se teže spojiti s pozitivno nabijenim česticama (bolje reći, pozitivno i negativno nabijene čestice se međusobno privlače). U teoriji ovo znači da bi se negativni ioni koje generira ionizator trebali spojiti s pozitivnim ionima u okolnom zraku (npr. pozitivnim ionima koje stvara katodna cijev u CRT monitorima i televizorima) čineći tako od manjih čestica veće čestice koje bi zbog svoje težine pale na pod čineći tako zrak čišćim.

Ventilator je sve osim tih

Negativni ioni odnosno negativno nabijene čestice se u prirodi pojavuju nakon jačih oluja ili blizu vodopada, a povezuje ih se sa osjećajem čistoće zraka. Namjena Scytheovog generatora negativnih iona je postizanje ovog efekta.

Naravno, u praksi je ovako što teško ostvarivo.Premda Scytheov ionizator nismo koristili neko duže vrijeme, skloni smo vjerovati da je riječ o uređaju vrlo upitne upotrebljivosti čija je postojanje uvjetovano zemljom iz koje potiče. Naime, nakon krize sa SARS-om u Aziji, a posebno Japanu, pojavio se trend ugrađivanja generatora negaitvnih iona u svakakve uređaje, od tostera do perilica rublja, premda je beneficijalni, anti-bakterijološki, učinak ovih uređaja i dalje upitan.

Neizostavno plavo osvjetljenje

Osim što navodno čisti zrak, uređaj se ne može pohvaliti nikakvim drugim beneficijalnim karakteristikama. Elektronika je smještena u crno (postoji i bijela izvedba) plastično kućište koje je na prednjoj strani perforirano, dok je na stražnju stranu postavljen relativno bučan ventilatorčić te priključak za molex konektor za napajanje. Na prednjem se dijelu uređaja nalazi i klimava tipka koja služi za uključivanje odnosno isključivanje uređaja. Tipa ima plavo pozadinsko osvjetljenje, no to ne pomaže Scytheovom uređaju da postigne adekvatnu razinu svrhovitosti…barem ako se pita autora ovih redaka. Cijena Scytheovog PC Ionizatora je 110 kn, a ustupila nam ga je Zola.