Test sistem

Test sistem :: Hardware
Platforma Asus Maximus VI Extreme (BIOS: 1302)
Procesor(i) Intel Core i7-4770K (ES)
Memorija G.Skill RipjawsX F3-17000CL8D-4GBXMD
Grafičke
kartice
Intel HD Graphics 4600
Zvučna
kartica
On Board
Napajanje Corsair TX 650W
Hard
disk(ovi)
Intel 520 120 GB
DVD-RW LG GSA-H20N

 

Testni sistem :: Software
OS Windows 8.1
Chipset
datoteke
Intel 9.1.0.1007
DirectX
verzija
11
AIDA64 v4.20.2800
Prime95 v26.6
Core Temp v1.0 RC6

 

Način testiranja

Za potrebe testiranja smo se zadržali na provjerenoj kombinaciji tako da je testiranje provedeno na Asusovoj Maximus VI Extreme matičnoj ploči, Intelovom Core i7-4770K procesoru u kombinaciji sa G.Skill RipjawsX F3-17000CL8D-4GBXMD memorijskim kitom i Corsairovim TX650W napajanjem. Igrom slučaja smo pri ruci imali i nekoliko hladnjaka drugih proizvođača koji su se pokazali kao dobrodošao dodatak razbijanju monotonije testiranja u usporedbi s TRUE-om. Dakle na testu smo imali Raijintekove Rhea, Zelos i Pallas hladnjake, te sljedeće – Intelov stock hladnjak kao referenca, Scytheov Kozuti kao konkurent Zelosu, te Noctuinog NH-L12 kao konkurenta Pallasu.

hladnjaci hladnjaci

Uz hladnjake smo dobili i odličnu Prolimatechovu PK-1 termalnu pastu koju smo koristili za sve hladnjake na testu. Sobna temperatura je iznosila 22°C, a sistem se nalazio na bench-tableu. Ovoga smo puta u rezultate testiranja dodali i izmjerene vrijednosti buke. Prije nego se poveselite, ne radi se o profesionalnoj opremi, nego o Sound Meter aplikaciji za mjerenje buke. Nije idealno, no za odokativnu usporedbu buke između testiranih hladnjaka se pokazala kao sasvim zadovoljavajuća.

hladnjaci hladnjaci

Aplikacija korištena za opterećenje procesora bila Prime95, u nešto starijoj verziji 26.6 koja koristi AVX(1) instrukcije. Prema novom Intelovom dizajnu, korištenjem AVX2 instrukcija, interno se dodaje dodatni napon koji tjera temperature u nebesa. A budući da se ne radi o tako moćnim hladnjacima, odlučili smo se na ovakav ustupak. Korištenjem AVX2 sposobne aplikacije, temperature se dižu za 5-7°C u prosjeku, čisto za uvid. Nešto više o ovome ćemo pisati u nadolazećem članku vezanom upravo za AVX, naponski dio u Haswellovim procesorima i adaptivnom naponu kod korištenja AVXinstrukcija. Dakle, Prime95 s postavkom „In-Place Large FFTs“ u kombinaciji s najvišim prioritetom je zadavao muke hladnjacima na ovom testu. Procesor je podvrgnut opterećenju 20-25 minuta, a temperature u stanju mirovanja smo izmjerili 5 minuta nakon prestanka opterećenja.

hladnjaci hladnjaci

Temperature su mjerene Core Tempom, a pri tome smo iskoristili njegove logging mogućnosti za uzimanje maksimalnih i minimalnih vrijednosti. Valja istaknuti da su temperature navedene u grafovima uzete kao prosjek temperatura sve četiri jezgre. Slabiji hladnjaci (Rhea, Zelos i Kozuti) su testirani na brzini procesora od 3.9 GHz, pri 1.05 V, s upaljenim HyperThreadingom. Što znači da nisu imali baš jednostavan posao. Isto tako, spomenuti hladnjaci su spojeni 4-pinskim PWM kabelom na ploču, a budući da se radilo o nemalim temperaturama, svi su se zavrtjeli na maksimalnom broju okretaja. Jače smo hladnjake (Pallas i NH-L12) s druge strane testirali s procesorom na 4.2 GHz, pri 1.25 V. Unatoč tome što dolaze s PWM ventilatorima, odlučili smo ih testirati na 7 i 12 V.