eGPU

Za kraj mali teaser onoga što će doći u drugom članku o eGPU – M6800 + GTX980

eGPU u praksi, isplativost i (ne)jednostavnost korištenja

Moramo spomenuti kako uz E5430 postoji još prijenosnika kod kojih je korištenje eGPU sustava s prethodno spomenutim grafičkim karticama plug n play – oni s kojima smo se mi susreli uključuju HP Probook 6X60b i 6X70b liniju, Elitebook 8X60p i 8X70p koji koriste isključivo Intel HD grafiku.

U slučaju da prijenosnik koristi Switchable graphics sustav poput nVidia Optimus ili AMD Enduro tehnologije proces instalacije se komplicira, ali uz dostupnost uputa i implementacija drugih korisnika proces i dalje nije teško sve podesiti da radi kao što je gore prikazano.

U idućem članku ići ćemo u mnogo više detalja vezanih uz samu implementaciju na sustavu gdje situacija nije Plug n play, a gdje će biti obvezno korištenje DSDT Overridea i DIY eGPU Setup 1.x aplikacije. Testni sustav za idući članak bit će nedavno recenziran Dell Precision M6800 s kojim ćemo pokriti osnove nekoliko mogućih kombinacija korištenja eGPU sustava u ovisnosti o grafičkom sustavu koji se nalazi u prijenosniku. Osim same implementacije za razne kombinacije integrirane, dedicirane i eksterne grafike pokazat ćemo koliko je propusnost PCIe x1 sabirnice usko grlo za jednu GTX 980 grafičku karticu.

U slučaju Express Card spajanja – svakodnevno korištenje iznimno je jednostavno i svodi se na spajanje jednog kabla kada želimo igrati novije naslove s više nego pristojim framerateom.

U obzir treba uzeti i činjenicu da prilikom igranja na internom ekranu vrlo vjerojatno nećete koristiti 1080p rezoluciju nego mnogo nižu i u tom slučaju većina igara će davati i više nego pristojan framerate bez obzira na gubitak performansi.

 egpu_8

Što mi mislimo o svemu tome?

Ako su vam potrebne grafičke performanse kod kuće, a mobilnost u ostalim situacijama, a budžet (ili bolja polovica) ne dozvoljavaju kupnju stolnog računala – eGPU je sustav za vas. Mi smo oduševljeni i nije nam jasno kako proizvođači nisu prije stali iza neke od varijanti ovakvog sustava. Ako posjedujete prijenosnik koji ima jedan od potrebnih konektora za eGPU (mi svakako preporučamo korištenje Express Carda prije mPCIe konektora) sve što vam preostaje nabavka je željene grafičke kartice, eGPU adaptera čije cijene kreću od 50$ te napajanja, dok je za maksimalne performanse ipak potrebno koristiti i eksterni monitor.

Ako ubacimo cijene u eGPU sustav koji smo mi koristili, računica ispada otprilike ovako: E5430 1800kn, eGPU adapter 300kn, Dell D220P 100kn, GTX 760 kreće od 1600kn, a cijena 22″ monitora je oko 800kn što je oko 4600kn za kompletan sustav. Naravno ako već posjedujete monitor, napajanje ili uzimate korištenu grafičku karticu poput GTX 560 TI ulaganje je mnogo niže.

Neki korisnici su na svoje poslovne prijenosnike spajali eGPU kako bi dobili dodatne rendering performanse zbog korištenja OpenCL i CUDA tehnologija ili Quadro kartice kako bi CAD software radio puno glađe.

eGPU se može iskoristiti i kao odskočna daska za kupovinu gamerskog stolnog računala dok se traži kupac za prijenosno računalo ili jednostavno želite napraviti postepeni prijelaz na stolno računalo bez da previše ispraznite novčanik.

U nastavku ćemo pisati o samim implementacijama kada situacija nije plug n play ili prijenosnik posjeduje dvije grafičke kartice te koliko je PCIe x1 bottleneck prilikom korištenja GTX 980.