mid_end_egpu_4

Pokušali smo spojiti R9 270X na prethodno korišteni Dell Latitude E5430 i kompletan proces je bio ‘plug n play’, odnosno E5430 se ponašao kao da se radi o stolnom računalu. Ugasio je integriranu Intel HD i sve od POSTa do korištenja potpuno upaljenog prijenosnika odvijalo se preko eGPU sustava na eksternom ekranu. Ovo nas je potpuno iznenadilo s obzirom da su se prijenosnici koji rade ‘plug n play’ s AMD grafičkim karticama spominjali jedino u urbanim legendama, ali drago nam je da smo mi upravo na jedan takav naišli. Naravno, kada se prijenosnik ponaša na ovakav način, niste u mogućnosti koristiti interni ekran.

mid_end_egpu_6

Ono što do sad nismo spominjali rad je u višemonitorskim okruženjima iz razloga što takav scenarij zbog dostupnosti dodatnih ekrana nismo mogli testirati, ali prilikom korištenja AMD eGPU rješenja najnormalnije smo mogli koristiti interni ekran prijenosnika, kojeg je u tom slučaju pogonila Intelova HD 4000 integrirana grafika, dok je sve na eksternom bilo ubrzano od strane naše R9 270X.

mid_end_egpu_5

U pravilu bi trebalo biti moguće koristiti video izlaze prijenosnika, kao i izlaze na eGPU sustavu. Izlaze na prijenosniku će i dalje ubrzavati iGPU, odnosno eGPU će biti zadužena za sve spojeno na nju. Sad kad smo više manje pokrili sve ‘nebitno’, krenimo sad s jedinim bitnim, a to su rezultati testova :)

Za usporedbu ćemo koristiti prethodno dobivene rezultate s GTX 760 na eksternom ekranu. Najveći nedostatak u usporedbi naših rezultata leži u činjenici da u našim pokušajima da prikažemo što više implementacija kombiniranjem različitih prijenosnika nemamo sve testove pokrenute na jednom prijenosniku koji bi služio kao osnova za usporedbu. Tako će se za GTX 760 naći rezultati dobiveni korištenjem Dell Precisiona M6800 s i7 4810MQ i Dell Latitudea E5430 s i3 3110M procesorom, dok ćemo R9 270X spajati na HP Elitebook 2570p s i5 3210M.