Samsung Galaxy A52 recenzija
Datum objave 15.06.2021 - Sanja Ledinek
Galaxy A52 – drugi dio
Kamere
Prednja kamera 32 MP senzora (F 2.2) prilagođava se širokokutnim i normalnim žarišnim duljinama. U širokokutnom načinu izlaz je 12 MP, dok je u normalnom 32 MP. Podržava 1080p60 i za 4Kp30 video zapise, noćne scene i modove ljepote kako ne biste prestrašili svoje fanove na Instagramu zgužvanom fasadom nakon neprospavane noći. Tu je i zabavni način koji vam omogućuje igranje s nekim Snapchat filtrima. Ali, nema autofokusa i bljeskalice.
Kvaliteta selfija je prilično dobra pod bilo kojim uvjetima osvjetljenja zadržavajući detalje lica i stopu uspješnosti zamućenja pozadine. U 4K načinu snimanja nema ni trunke prezasićenosti boja za razliku od gotovo svih kineskih uređaja. Možete ju iskoristiti za snimanje bloga.
Stražnja kamera ima četiri modula. Glavni je širokokutni 64 MP Sony IMX 682 senzora (f/1,8, 26 mm, 0,8 μm, PDAF, pretvorba 4 u 1 piksela za snimanje fotografija od 16 MP prema zadanim postavkama) i optička stabilizacija što je nevjerojatno za A-seriju. Prati ga super širokokutni 12 MP senzora (f/2,2, 1,12 μm, kut gledanja od 123 stupnja), makro od 5 MP otvora optike f/2.4 i 5 MP senzor dubinske oštrine (f/2.4). Aplikacija kamere slična je flagshipima Galaxy S21 serije. Automatsko HDR i inteligentno prepoznavanje scene mogu se uključiti.
Kvaliteta snimljenih fotografija
Pri dnevnom svjetlu kamera radi jako dobro. Boje su tonalitetom bliske onima koje vidimo očima, detalji su više nego pristojni, odnosno znatno bolji od telefona s kamerom od 108 MP poput Xiaomi Redmi Note 10 Pro.
Također uz AI nema intenzivnih neprirodnih boja koje su karakteristične za kineske proizvođače mobitela. To nam se sviđa jer ne volimo visoku zasićenost i neprirodni kontrast (osobne preference autorice teksta).
Kontrastne scene bez HDR-a su djelomice nedovoljno eksponirane, a njegovim uključenjem se izvlači kvaliteta. Osobito u polumraku ili promjenom osvjetljenja.
Za snimanje 64 MP fotografija morate odabrati 3:4 omjer. Veličina datoteke bit će otprilike 3 puta veća od uobičajenih fotografija i treba 3-5 sekundi za obradu. Tako snimljene fotografije pokazuju nešto više detalja u odnosu na one od 16 MP.
Širokokutna kamera nudi fotografije s malo manje očitom ravnotežom bijele i smanjenih detalja na rubovima te normalnim dinamičkim rasponom.
Iako ne postoji telefoto objektiv, postoje opcije digitalnog zumiranja od 0,5x do 10x za snimanje udaljenih objekata. Pri maksimalnom zumu razlučivost je gruba.
U makro načinu rada žarišna duljina se ne može podesiti. Ako je ruka mirna, udaljenost od objekta 3 do 5 cm i optimalna svjetlina u okolini, kvaliteta makro fotografija nije nimalo loša. Snimanje portreta ima prirodan učinak. Tonus kože osjeća se dobro. Zamućivanje nije zamjetno na nepotrebnim mjestima.
Budući da se širokokutna i standardna kamera ne mogu pohvaliti velikim otvorom blende, iznenađuje da kvaliteta fotografija značajno ne pada u zatvorenom ili okruženjima sa slabim osvjetljenjem. Očito algoritmi smanjenja buke počinju raditi agresivnije i dinamički raspon se nešto sužava. Palac gore!
Način noćne scene podržan je za širokokutnu i standardnu kameru. Potrebno je otprilike 6 sekundi da ekspozicija odradi svoj posao i spoje se pikseli. U osnovi, fotografije nisu oštre kako biste možda očekivali, posustaju u izazovnim scenama, ali zadržavaju dobru kontrolu boje, količinu detalja i buku na pristojnoj razini.
Mini album snimljen kamerama ovog telefona možete u punoj rezoluciji pogledati ovdje. Sve su fotografije bez postprodukcije.
Video
Kamere snimaju do 4K 30fps videozapise. Nude profesionalni video način rada (bez funkcije usmjerenog mikrofona), ultra stabilnu funkciju snimanja (samo pod FHD 30fps) i izrezivanje fotografije od 8 MP iz 4K videozapisa. Uz to, ovoga puta Galaxy A52 5G dodaje profesionalne video funkcije. Kvalitetom će zadovoljiti potrebe prosječnih korisnika.
OS Android, GUI i aplikacije
Galaxy A52 5G dolazi sa sustavom Android 11 i One UI 3.1 GUI. Samsungovo korisničko sučelje smatramo vrlo urednim. Dovoljno je bogato funkcionalnošću, fine integracije s Googleovim uslugama i Knox sigurnosnim sustavom.
Postavke zaslona se ne razlikuju puno od ovogodišnjih perjanica Galaxy S21 + i Ultra. Za zaključani zaslon nudi se lijepi broj prilagodbi stilova sata i boja fonta za AOD te sloboda izbora načina izgleda obavijesti.
Na prikazu brzih postavki su prečaci do većine naprednih značajki koje biste često koristili. Ako neke aplikacije trebate držati privatnima, možete ih sakriti i one se neće prikazati u ladici aplikacija ili na početnom zaslonu.
Samsungova tipkovnica ima plutajući način rada namijenjen olakšavanju rada jednom rukom.
Vrijedno je spomenuti mogućnost navigacije gestama, korištenja dva WhatsApp računa, istovremeni rad s dvije aplikacije na zaslonu (podijeljen zaslon), tamni način rada za cijeli sustav ili određene aplikacije, prečice Edge i jednostavnije dijeljenje Wi-Fi veze putem QR kodova.
Što se tiče količine bloatwarea ili unaprijed instaliranih aplikacija, nema ga puno ako tijekom postavljanja telefona ne prihvatite instalaciju svih programa treće strane koji se nude. Neki od tih programa se mogu deinstalirati ili onemogućiti. Za one koji se ne mogu ukloniti, morate koristiti poseban službeni ADB uslužni program od Googlea i deinstalirati samo putem računala. Samsung obećava tri glavna ažuriranja sustava i četiri sigurnosna kao dugoročnu podršku za ovaj pametni telefon.
Ukupni dojam
Rijetko se tako brzo naviknete na novi pametni telefon kao na Galaxy A52. Kvalitetni AMOLED zaslon, četverostruka kamera s optičkom stabilizacijom, stereo zvučnici, priključak za slušalice, pa i čak davno zaboravljen radio, fini su bonusi. Bravo Samsung! U smislu softvera, čini se da se zapravo ne odričete ničega s A52 u usporedbi sa S21 uređajima.
Uz to, Samsung je obećao najmanje tri nadogradnje platforme i četiri godine sigurnosnih ažuriranja što ovaj model uzdiže od konkurencije. No, hoće li ovaj prošlogodišnji SoC sve to moći odraditi za 3 godine? Teško je predvidjeti. Sada performanse te mobilne platforme ne ostavljaju osjećaj stresa. Međutim, neće biti dovoljne onima koji žele mobitel koristiti za “žešći” gaming, već igračima različitih stupnjeva ležernosti.
Kamere imaju gotovo sve značajke potrebne prosječnom korisniku i trebali biste biti zadovoljni. Konačno, omjer performansi i cijene od 2.298,00 kn za 6/128 GB prilično je dobar. Ako su vam potrebne malo bolje performanse i 5G povezanost, Galaxy A52 5G prirodan je izbor. Njegova cijena je od 3.042,00 kn.
Samsung Galaxy A52 | |||
Pozitivno + | 90Hz AMOLED zaslon, IP67 zaštita, optičko prepoznavanje otiska prsta na zaslonu, stabilan rad, stereo zvučnici, OIS, 3,5 mm priključak za slušalice, microSD utor, najnoviji OS s tri godine ažuriranja. | ||
Negativno - | Hibridna ladica za SIM i microSD, samo 15W snaga priloženog punjača, nešto slabija točnost autentičnosti otiska prsta, nema telefoto objektiva, nema bežičnog punjenja, nema 5G u osnovnoj izvedbi, čipset je mogao biti malo brži (bolji), samo AC mreža. | ||
Ocjena |
|
||
Ustupili | Samsung Hrvatska |
Forum
Objavljeno prije 3 minute
Kupnja kuhinjskog posuđa (informacije i savjeti)Objavljeno prije 13 minuta
Serije - dojmovi, komentari i preporukeObjavljeno prije 16 minuta
NAS - Network Attached Storage ili mrezni diskObjavljeno prije 16 minuta
AutomobiliObjavljeno prije 35 minuta
Prelazak na 2.5 GbE mreuNovosti
Hoće li fotografije s mobitela izgubiti boju nakon prijenosa na računalo? Osim kompresije i pretvorbe formata, i AI igra veliku ulogu!
Danas, u eri kad svi fotkamo mobitelima, ti uređaji postali su pravi "artefakti" za hvatanje trenutaka života. Kad pogledamo fotku na ekranu mobitela, sve izgleda spektakularno – boje pršte, detalji su toliko oštri da se čini kao da možemo... Pročitaj više
LG lansira 31,5" 4K Swing Smart Monitor, s postoljem na kotačima, s Microsoft Officeom
LG je upravo lansirao Smart Monitor Swing zaslon s postoljem na kotačima, visokom prenosivošću, integriranim s mnogim pametnim značajkama. Ovaj zaslon ima točnu veličinu od 31,5", 4K UHD rezolucija podržava multi-touch za vizualnu interakci... Pročitaj više
USB 2.0: Od "kralja brzine" 2000. godine do trajne ikone nakon 25 godina
Iako je USB 2.0 prvi put predstavljen 2000. godine, trebalo je nekoliko godina da postane stvarno popularan na osobnim računalima. Danas, 25 godina kasnije, još uvijek ostavlja svoj trag kao jedan od najvažnijih tehnoloških standarda za pri... Pročitaj više
Zašto se Samsung odrekao svega kako bi premjestio svoje telefonsko carstvo u Vijetnam?
Samsung je nekoć bio veliki igrač u Kini, ali nakon nekoliko ključnih događaja, tvrtka je odlučila premjestiti proizvodnju pametnih telefona u Vijetnam i druge zemlje. Što se dogodilo? Zašto su se Koreanci odlučili odreći Kine, unatoč tome... Pročitaj više
Digital Realty u Hrvatskoj dobitnik priznanja Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike za unapređivanje zaštite na radu
Digital Realty (NYSE: DLR), najveći globalni pružatelj rješenja za data centre, kolokacije i međusobno povezivanje neovisnih o oblaku i operatoru, dobitnik je još jednog priznanja za unapređivanje zaštite na radu. Riječ je o godišnjem prizn... Pročitaj više
Sve novosti