• GPU 650MHz
  • 512MB GDDR3 memorije (1550MHz)
  • 48 Pixel Shader procesora
  • 256-bit Memorijska sabirnica
  • PCI-e x16 grafičko sučelje
  • Pixel Shader v 3.0 podrška
  • Dual DVI i VIVO
  • Video akceleracija: MPEG-2, MPEG-4, Divix, WMV9, VC-1 i H.264

Što li mlada dama misli….

Za razliku od X1800XT serije ATI je na ovoj kartici odlučio malo agresivnije pristupiti power menagmentu i oscilacijama u radnom taktu 2D i 3D okružja. Tako ova kartica ima drastično niže taktove u 2D-u, grafički procesor smanjuje takt za 150MHz dok memorija spušta svoju brzinu još više – za cijelih 170MHz.

Kontrola prije svega

Taktovi od 500/600MHz i smanjivanje napona na jezgri i memoriji u ne zahtjevnoj 2D okolini uvelike pridonose smanjenom zagrijavanju, a samim time i buci koju ova kartica, tj. njezin hladnjak proizvodi u svome radu. ATI je očigledno ozbiljno shvatio neke kritike glede buke i zagrijavanja svojih zadnjih modela pa je ovom problemu pristupio i više nego ozbiljno, a krajnji rezultat je vrlo tiho i kulturno ponašanje ove kartice u radu. Čak i prilikom maksimalnog opterećenja ova kartica ostaje pitoma ne dozvoljavajući da buka utječe na ukupan dojam pa za ovaj dio priče o ATI-ju ostaju samo pohvale. Standardni Dual DVI izlazi i VIVO priključak zajedno s podrškom za hardversko dekodiranje H.264 video sadržaja čine ATI-jevu AVIVO tehnologiju koja dodatno podiže vrijednost ovoj kartici.

Dodatna oprema

Sadržaj kutije je, kako smo već napomenuli, klasičan i u njemu ne nalazimo ništa vrijedno dodatne pažnje. DVI to VGA adapter, S i Composite Video/S-Video to RGB i VIVO kabel, 4-pin molex razdjelnik za naponski PCI-e priključak, Power DVD6, PowerDirector 4 i "Sapphire Select" Trial games CD uredno popunjavaju sadržaj praznog prostora u kutiji. Sapphire, kao i većina proizvođača, relativno oskudno oprema svoje proizvode i jedine razlike između pojedinih generacija kartica nalazimo u verzijama programa. "Select" CD je jedino pravo osvježenje koje malo popravlja sliku i pruža korisniku barem malo zadovoljstvo nakon kupovine kartice, a svakako bi voljeli vidjeti da se ova situacija u dogledno vrijeme i promjeni u korist krajnjih kupaca. Naravno, od grafičkih kartica koje su cijenom pristupačnije ne očekujemo čuda ali za opremanje top modela malo više mašte ne bi bilo na odmet. Nakon ove kratke analize same kartice bacamo se na testnu konfiguraciju koja je doživjela mali redizajn, kao i naslovi pomoću kojih testiramo.