Scythe Orochi i Shuriken – dvojac iz bajke
Datum objave 02.01.2009 - Denis Arunović
Scythe Orochi
Scytheov Orochi isporučuje se u velikoj kutiji iz koje se lako može naslutiti o kakvoj je mrcini riječ. Kutija je dizajnirana tako da u trgovini bude navučena preko šipkice (kao ražnjić), no obzirom da sadržaj pakiranja teži oko kilogram i pol, teško je zamisliti da će ijedan trgovac Orochi na ovaj način prezentirati u dućanu. Nakon otvaranja poklopca kutije korisnika odmah dočekuje masivna šuma finova i toplovodnih cijevi od kojih se sastoji glavnina Orochija te (na lijevoj strani) diskretno postavljeni ventilator.
Nakon vađenja komponenti iz kutije bolje je vidljivo koliko je zapravo Orochi masivan komad hardvera. Minijaturnu bazz hladnjaka koja naliježe na procesor nadvisuje veliko tijelo koje je načinjeno od listića aluminija koji su pak nanizani na bakrene toplovodne cijevi – njih deset. Cijevi su pak izravno povezane bazom hladnjaka što omogućava brz prijenos topline s procesora na gornji dio hladnjaka koji istu energiju lakše dispira na okolni zrak. Obzirom na veličinu i masu (1.285 grama) pasivnog dijela hladnjaka, jasno je da se Orochi može rabiti i bez korištenja ventilatora, no u tom slučaju hladnjak ne bi trebao biti ugrađen na četverojezgreni ili overclockirani procesor. Ako pak spadate u onu veću skupinu korisnika koja je sprema istrpjeti malo veću buku radi boljih performansi, na raspolaganju vam je priloženi Scythe Kaze Maru ventilator širok 140 i visok 25 milimetara. Ventilator masi pasivnog dijela Orochija dodaje svojih vlastitih 140 grama. Što se pak performansi tiče, masivni se ventilator vrti fiksnom vrlo niskom brzinom od 500 okretaja po minuti te njome generira protok zraka od 29,39 CFM (cubic feet per minute) uz buku od oko 10,8 dBA. Prema ovim specifikacijama ventilator je vrlo tih što možemo potvrditi i iz prakse.
Priloženi ventilator na tijelo se hladnjaka fiksira pomoću dva žičana držača koji su isporučeni u opremi, a moguće ga je postaviti na gornji ili donji bok te vrh hladnjaka, zavisno o tome kako se Orochi uklapa u vaše kućišt (kao što ćete vidjeti malo kasnije, vrlo teško).
Baza Orochija uredno je zaštićena s pokrovom od mekane plastike. Završna obrada baze izvrsna je obzirom da je postignut takozvani zrcalni finiš. Na gornjoj slici desno možemo vidjeti bazu hladnjaka s montiranim nosačem za LGA775 matične ploče. Nosač se na bazu hladnjaka fiksira pomoću četiri vijka, pa se potom cijeli hladnjak za matičnu ploču fiskira pomoću kukica koje se umeću u za njih predviđene nosače na matičnoj ploči. S Orochijem se isporučuju dva ovakva nosača – prvi za LGA775 i Socket 478 procesore, a drugi za AMD-ove procesore za Socket 754 i sve ostale modernije sockete.
Dok je na stare Pentiume 4 za Socket 478 te sve AMD-ove Athlone 64 i Phenome Orochi moguće ugraditi bez osobitog prtljanja po matičnoj ploči, kod modernih Intelovih LGA775 procesora situacija je drugačija. Naime, ploče za Socket 478 procesore te razne AMD-ovi procesore s ugrađenim memorijskim kontrolerom već imaju ugrađene plastične nosače koji su predviđeni za ugradnju tvorničkih Intelovih i AMD-ovih hladnjaka. Orochijeve kopče se u tom slučaju jednostavno zakače za spomenute plastične nosače. LGA775 matične ploče oko procesora nemaju nosače već samo rupe, pa je na njih prije montaže Orochija nužno postaviti posebne metalne nosače za hladnjak koji su zapravo vrlo slični plastičnim nosačima sa Socket 478 matičnih ploča. Na donji dio ploče postavlja se križna pločica koja se potom pomoću parova vijaka fiksira na dva metalna nosača koji su pak postavljeni na gornjem dijelu ploče, oko procesora.
Zbog sirovih dimenzija Orochi nije baš trivijalno ugraditi na matičnu ploču, no problem ne dolazi toliko do izražaja osim ako niste vlasnik high-end matične ploče s agresivnom impementacijom hlađenja. Naša testna ploča Asus P5K3 Deluxe WiFi je recimo dobar primjer jedne ovakve ploče kod koje nisu hlađeni samo čipset već i elementi za regulaciju napajanja procesora. Moguće je da bi instalacija hladnjaka bila lakša da se Scythe odlučio na vijke te u pakiranje s hladnjakom priložio posebni dugi odvijač (već smo imali prilike vidjeti ovakvo rješenje na nekim Titanovim high-end hladnjacima) no to bi bez sumnje povećalo ionako visoku cijenu Orochija.
ATX ploča standardnih dimenzija, kako vidimo, u odnosu na Orochi izgleda kao igračka. Tijelo hladnjaka natkriva utore za memoriju što za sobom povlači i određena ograničenja – nije moguće koristiti memoriju koja ima visoke hladnjake kao što je primjerice Corsairova memorija Dominator ili primjerice Patriotova memorija Viper. Mi srećom imamo Kingstonove module iz serije HyperX koje se mogu pohvaliti relativno konzervativnim pasivcima.
Ako ste pretpostavljali da instalacija ventilatora na japansku grdosiju komplicira stvari, bili ste u pravu. Kao što se lijepo vidi na priloženoj fotografiji, u kombinaciji s našim starim i oronulim AOpenovim H700B kućištem, Orochi jednostavno nije moguće koristiti jer u kombinaciji s ventilatorom hladnjak izlazi van dimenzija kućišta. Alternativa je montaža ventilatora na donju bočnu stranicu hladnjaka, no to istovremeno znači da ventilator vuče zagrijani zrak s grafičke kartice i s njime hladi procesor. Ipak, za većinu potencijalnih korisnika Orochija ovo će biti jedino rješenje obzirom da su rijetka kućišta dovoljno široka. Konkretno, naš H700B širok je 195 milimetara što je za današnje pojmove relativno malo (budući da je riječ o big-tower kućištu). Ipak, to nije mnogo manje od širine mega-popularnih Chieftecovih kućišta iz LCX serija koja su široka 203 milimetra.
Forum
Objavljeno prije 15 minuta
AutomobiliObjavljeno prije 22 minute
Sandisk Ultra Fit, ne prepoznavanje...Objavljeno prije 24 minute
Koji mobitel kupiti? - 2. dioObjavljeno prije 29 minuta
Telemach - OptikaObjavljeno prije 30 minuta
Kupnja kuhinjskog posuđa (informacije i savjeti)Novosti
Hoće li fotografije s mobitela izgubiti boju nakon prijenosa na računalo? Osim kompresije i pretvorbe formata, i AI igra veliku ulogu!
Danas, u eri kad svi fotkamo mobitelima, ti uređaji postali su pravi "artefakti" za hvatanje trenutaka života. Kad pogledamo fotku na ekranu mobitela, sve izgleda spektakularno – boje pršte, detalji su toliko oštri da se čini kao da možemo... Pročitaj više
LG lansira 31,5" 4K Swing Smart Monitor, s postoljem na kotačima, s Microsoft Officeom
LG je upravo lansirao Smart Monitor Swing zaslon s postoljem na kotačima, visokom prenosivošću, integriranim s mnogim pametnim značajkama. Ovaj zaslon ima točnu veličinu od 31,5", 4K UHD rezolucija podržava multi-touch za vizualnu interakci... Pročitaj više
USB 2.0: Od "kralja brzine" 2000. godine do trajne ikone nakon 25 godina
Iako je USB 2.0 prvi put predstavljen 2000. godine, trebalo je nekoliko godina da postane stvarno popularan na osobnim računalima. Danas, 25 godina kasnije, još uvijek ostavlja svoj trag kao jedan od najvažnijih tehnoloških standarda za pri... Pročitaj više
Zašto se Samsung odrekao svega kako bi premjestio svoje telefonsko carstvo u Vijetnam?
Samsung je nekoć bio veliki igrač u Kini, ali nakon nekoliko ključnih događaja, tvrtka je odlučila premjestiti proizvodnju pametnih telefona u Vijetnam i druge zemlje. Što se dogodilo? Zašto su se Koreanci odlučili odreći Kine, unatoč tome... Pročitaj više
Digital Realty u Hrvatskoj dobitnik priznanja Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike za unapređivanje zaštite na radu
Digital Realty (NYSE: DLR), najveći globalni pružatelj rješenja za data centre, kolokacije i međusobno povezivanje neovisnih o oblaku i operatoru, dobitnik je još jednog priznanja za unapređivanje zaštite na radu. Riječ je o godišnjem prizn... Pročitaj više
Sve novosti