Shuttle XH97V Shuttle XH97V

Nakon uklanjanja gornje stranice koja se proteže čitavom dužinom računala otvara nam se unutrašnjost odnosno najprije nosači za Slim ODD i 2.5″ HDD/SSD. Oba su pričvršćena s po dva vijka koja lako uklonimo kako bi dobili pristup matičnoj ploči. Ploča je Shuttleov dizajn, veličine je 17 x 17 cm (miniITX), bazirana je oko Intelovog H97 čipseta i podržava LGA1150 procesore (Haswell). Shuttle navodi kako su svi kondenzatori na ploči Solid, te kako je PCB osmo-slojni.

Shuttle XH97V Shuttle XH97V

Najzanimljiviji element unutrašnjosti je svakako hladnjak za procesor, a ovaj smo dizajn već i ranije vidjeli kod Shuttle-a. Na procesor nasjeda baza kroz koju prolaze dvije toplovodne cijevi, i koje svoj put nastavljaju sve do odvojenog aluminijskog, rebrastog hladnjaka koji se naslanja na dva 60 mm ventilatora. Ovako je omogućeno efikasno hlađenje a zračna struja prolazi kroz cijelo kućište. Na ploči se još nalazi i jedan pasivni aluminijski hladnjak koji je zadužen za odvodnju topline sa čipseta, a kao što vidimo sa slika točno između čipseta i memorijskih (SO-DIMM) utora nalazi se i mini PCIe utor u kojeg možemo primjerice montirati opcionalni WLAN modul (WLN-S, 802.11n).

Shuttle XH97V Shuttle XH97V

Montaža hladnjaka je kao i kod Intelovih BOX hladnjaka, s plastičnim kopčama koje osiguravaju dobru stabilnost i dobar kontakt s IHS-om procesora. Napojna jedinica je rudimentarna (tri faze) i prilagođena je slabijim Haswell procesorima, premda će bez problema napajati i one jače. Mi smo koristili naš i5-4670K koji će rashladni sustav ali i VRM staviti na poštene muke. Ako izdrži puno opterećenje ovoga procesora, izdržati će sve. Raspored komponenata na ploči je dobar, nema nelogičnosti i u potpunosti prati funkcionalnu formu kućišta, što znači kako se primjerice SATA kabeli ne moraju daleko razvlačiti. Prednji je panel odvojen na zasebnom PCB-u.

Shuttle XH97V Shuttle XH97V

Detalj s prve slike – hladnjak za procesor je u potpunosti aluminijski, a karakteristika mu je direktno nasjedanje bakrenih toplovodnih cijevi na procesor. Shuttle se posebno hvali 4K podrškom koja je omogućena preko DisplayPorta (3840 x 2160 @ 60 Hz) za što se preporučuje i3 procesor i jači, jer Celeroni ili Pentiumi ovdje neće biti od velike koristi. Uz to, moguće je i simultano na tri monitora prikazivati sliku putem tri digitalna izlaza. Ovo se računalo tako može lako koristiti i kao poslovno, ali i kao vrlo sposoban HTPC. Mi smo u testovima koristili klasični 2.5″ SSD (na kojeg smo instalirali Windows 8.1), a za sve one koji baš moraju ugraditi 3.5″ HDD omogućena je kupovina dodatnog PHD4 adaptera, no tada se gubi mogućnost korištenja i ODD i 2.5″ HDD uređaja. Još jedna zanimljivost ovoga računala je i Always-on jumper koji omogućuje da ono bude konstantno upaljeno te da se automatski upali ukoliko dođe do nestanka električne energije – korisno u javnim prostorima. Instalacija i inicijalizacija ovoga računala je iznimno laka i tu bi se i friški korisnici trebali lako snaći. Sučelje BIOS-a je klasično, (nije UEFI, premda ima podršku ploča), funkcionalno je i jednostavno za korištenje bez velikih mogućnosti tweakanja. Sada kad smo opisali XH97V pogledajmo kako radi i kakve su performanse s i5-4670K procesorom.