SilentiumPC Grandis SilentiumPC Grandis

Grandis je visok 158 mm, širok 130 mm, dok debljina s jednim ventilatorom iznosi 105 mm. Dodavanjem drugog ventilatora ona se penje na oko 130, odnosno na blizu 160 mm s trećim ventilatorom. Udaljenost od baze do prvog lista iznosi čak 40 mm što je dobar znak po pitanju kompatibilnosti s radnom memorijom. Kad smo kod toga spomenimo kako Grandis nije imao problema po pitanju okolnih elemenata na ploči s jednim ventilatorom. Drugi ventilator je bilo potrebno pomaknuti 2-3 milimetra više budući da smo imali Ripjawse koji imaju nešto viši heatspreader. Ukoliko imate niskoprofilne hladnjake na memoriji, ili neku bez njih, ventilator sjeda bez problema. Kod instalacije trećeg ventilatora, ili drugog s prednje strane hladnjaka, nije bilo problema sa heatsinkom na regulaciji napona matične ploče. Isto tako, nije bilo problema ni oko blizine s prvim PCIe utorom odnosno grafičkom karticom.

SilentiumPC Grandis SilentiumPC Grandis

Sama baza je kao što smo već istaknuli bakrena, a kroz nju prolazi šest heatpipeova. Dakle ne radi se o „HDT“ dizajnu kakav smo imali prilike vidjeti kod Fera 2 modela. Gornja strana baze je aluminijska i na njoj se nalazi metalni dodatak koji služi za instalaciju hladnjaka na nosače. Završna obrada baze je nešto niže kvalitete, što se može primijetiti i na našim fotografijama; zamjetni su tragovi strojne obrade. Unatoč tome, ostatak hladnjaka je solidan i robustan.

SilentiumPC Grandis SilentiumPC Grandis

XE1236 je kompatibilan sa praktično svim socketima unazad 10-ak godina. Što znači da su podržani Intelovi LGA 2011(0-3), 1156, 1155, 1150 pa i, sad već vremešni, LGA 775 za kojeg neki proizvođači već uklanjaju podršku. Isto tako vrijedi i za AMD-ove sockete, dakle, svi AM(x) i FM(x) socketi su podržani. Instalacija Grandisa je identična onoj koju smo opisali u recenziji Fera 2 hladnjaka. Ona se sastoji od postavljanja backplatea/škara ispod ploče, kroz koji prolaze vijci na koje s gornje strane idu plastični odstojnici. Na njih se tada stavljaju nosači koji se fiksiraju thumbscrewovima. Oni se nadalje dodatno stežu priloženim ključem. Na takvu konstrukciju se postavlja hladnjak koji na gornjem dijelu svoje baze ima poprečni metalni dio koji na svojim krajevima ima rupe kroz koje ponovno idu thumbscrewovi kojim se naposljetku hladnjak fiksira na nosače. Na sredini spomenutog metalnog dijela se nalazi dodatni vijak čijim stezanjem povećavamo silu pritiska hladnjaka na procesor. Ovo smo imali prilike vidjeti na Thermalrightovim Venomous i Prolimatech mounting kitovima. Nasjedanje hladnjaka, odnosno otisak paste na procesoru, bilo je adekvatno i ravnomjerno unatoč nešto slabijoj obradi baze.

SilentiumPC Grandis SilentiumPC Grandis

Grandis XE 1236 dolazi s dva 120 mm ventilatora, od čega je jedan već montiran između svojih tornjeva. Riječ je o Silentiumovom GF12025 modelu; 120 mm PWM ventilator čija vrtnja varira između 500 do 1500 okretaja pri 12 V/0.2 A, prema specifikacijama proizvođača. Dolaze sa hidrauličkim ležajevima, a deklarirana buka je 21 dB(A). Ovo je daleko od istine budući da su ventilatori glasni na maksimalnoj brzini okretaja, prilikom kojih tjera 55 CFM-a zraka. Ventilator se na ploču spaja preko 4-pinskog konektora, a žice su sleevane crnim bužirom. Ventilatori se na tijelo hladnjaka montiraju pomalo nespretnim metalnim kopčama, no drži ih adekvatno na mjestu. Da se štedilo vidimo i na ovom primjeru; na ventilator ili hladnjak nisu dodani nikakvi antivibracijski dodaci.