Silverstone Nitrogon NT02 i NT03

Datum objave 16.04.2006 - Krešimir Matanović

Uvod

Iz Asbisa su nam na test poslali Silverstonove hladnjake koji se diče modernim i privlačnim dizajnom, te odličnom kvalitetom izrade. Silverstone nije proizvođač koji ima dugu tradiciju u proizvodnji hladnjaka za procesore, što i se vidi iz nekih detalja o kojima ćemo poslije. Iz svih njihovih proizvoda je vidljivo kako visoko pucaju i veliku pažnju pridaju kako dizajnu tako i kvaliteti izrade. Silverstone Technology je Tajvanska firma osnovana 2003. godine čija je primarna radna sirovina aluminij. Iako su vrlo mladi iza njih je tradicija potvrđena mnoštvom nagrada za dizajn, kvalitetu i inovativnost. Proizvode kućišta za računala, kućišta za raznu računalnu opremu (kućišta za eksterne tvrde diskove, audio uređaje itd.), napajanja za računala, ventilatore, metalne dodatke i naravno hladnjake za procesore. Silverstone Tek je sa svojim proizvodima prisutan na Azijskom, Eurposkom i Američkom tržištu.

Pakiranja

U ponudi coolera imaju sedam proizvoda od kojih smo mi na test dobili drugi i treći po redu, tj. NT02 i NT03. Svi cooleri u ponudi odlikuju se inovativnim rješenjima, odličnim dizajnom i vrhunskom kvalitetom izrade i završne obrade. Iako smo na testu imali nešto starije modele iz ponude vidljivo je kako Silverstone ima visoke ambicije i kako pucaju na sam vrh, premda su vrlo kratko u poslu.

Naša testna braća.

Nitrogon NT02

NT02 je velika hrga od hladnjaka i potpuno opremljen i spreman za rad teži oko 1kg. Samo tijelo hladnjaka (bez ventilatora) ima masu od 880 grama, a dimenzije su mu 88x114x71mm (širina x visina x dubina). Baza hladnjaka je bakrena, i uz nju je vezana naša prva primjedba. Cjelokupnu odličnu izradu ne prati obrada kontaktne površine sa procesorom, velike vidljive brazde nam nisu ulijevale puno povjerenja. Dakle bilježimo prvi minus Silverstoneu koji se trebao potruditi i bazu poštenije ispolirati. Iznad baze je postavljen aluminijski hladnjak solidne debljine, na kojeg su postavljeni tanki bakreni finovi. Unutar cijele konstrukcije postavljene su tri toplovodne cijevi koje su punjene sinteriranim prahom kojim je postignuta bolja kapilarna struktura unutar cijevi. Ovakvo riješenje je nešto skuplje od klasičnih toplovodnih cijevi, no pruža veću efikasnost.

Ventilator u prvom planu

Cijela konstrukcija je sa boka i gornje strane zatvorena u crno obojanom aluminijskom okviru, na vrhu kojega je izgravirano Nitrogon i ime proizvođača. Everflow-ov ventilator sa 92mm širokim perima je smješten u kućište dimenzija 80x80x25mm i ima promjenivu brzinu vrtnje od 1800 do 3800rpm, dok buka varira od 17 do 40.4 dBA. Maksimalni protok zraka je 72.48CFM (cubic feet per minute). Na najvišim okretajima ventilator je vrlo bučan i nije ga ugodno dugo slušati, dok je na nižim brzinama vrlo tih, no i znatno manje učinkovit.

Stražnjica

Kao što smo rekli ventilatoru se može mijenjati brzina vrtnje što činimo potenciometrom koji se nalazi na 3.5" bracketu. Više bi voljeli vidjeti riješenje koje se montira na stražnju stranu kućišta no što je tu je. U pakiranju sa coolerom dolazi sve potrebno za montažu na Socket 478, LGA775 i Socket 754, 939 tj. 940 sisteme, silikonska termalna pasta i upute za montažu. Cjelokupna izvedba hladnjaka je vrlo dojmljiva, osim naravno loše ispolirane baze. Kvaliteta izrade je uzorna, a završna obrada na vrlo visokom nivou. Eh, da barem ta baza ne bode u oči, bila bi čista petica Silverstoneu.

NT02 pakiranje

Nitrogon NT03

Mlađi i manji brat NT03 izgledom i konstrukcijom je vrlo sličan modelu NT03. Nedostatak mišićne mase pokušava nadoknaditi upotrebom dvaju ventilatora. No, krenimo od tijela hladnjaka. Masa mu je 608 grama, a dimenzije 90x72x64 mm (širina x visina x dubina). Baza hladnjaka je bakrena, sa istom manom kao i kod prethodnika - loše je ispolirana ili nije uopće. Na bakrenu bazu su horizontalno postavljeni bakreni limovi, unutar kojih se nalaze tri toplovodne cijevi napravljene istom tehnologijom kao i kod prethodnika. Kao što vidimo na NT03 modelu nema aluminijskog hladnjaka smještenog između bakra, no crni aluminijski okvir koji daje poseban štih je i tu prisutan.

NT03 bez montiranih ventilatora

Na okvir se sa prednje i stražnje strane pričvršćuju ventilatori dimenzija 60x60x15 mm koji se vrte na cca. 3600rpm. Maksimalni protok zraka po ventilatoru je 17.89CFM, a buka koju pr tom proizvodi je 26.9dBA. U radu su ventilatori još i bučniji od ionako previše bučnog NT02 u najbržem režimu rada. Nije ih ugodno slušati i to je veliki minus Silverstoneu.

Sve iz paketa.

U paketu je sve potrebno za montažu na Socket 478, LGA775 i Socket 754, 939 tj. 940 sisteme, a Silverstone je odlučio prestati davati podršku i za Socket479 (mobilni Pentiumi) zbog stalnih promjena u načinu montaže hladnjaka za njih. Ventilatore po želji možete prikopčati odvojeno na ploču, a u pakiranju dolazi i kabel koji povezuje konektore oba hladnjaka u jedan. Upute koje dolaze sa ovim hladnjakom su vrlo šture što se tiče montaže na Athlon 64 sisteme, dok su za ostale platforme solidne. kao i sa prethodnikom i sa ovim modelom dolazi silikonska pasta u tubi. Ukupni dojam coolera kvari loša baza i prebučni ventilatori, a u svemu ostalom to je odličan proizvod sa kvalitetom izrade jednakom onoj NT02 coolera.

NT03 pakiranje

Montaža i način testiranja

Montaža NT02 coolera prošla je sasvim bezbolno. Malena zamjerka ide na račun toga što nije isporučena pločica s kojom hladnjaka fiksiramo na ploču već moramo rabiti onu koja je došla tvornički pločom, a služi za instalaciju BOX hladnjaka.

Masivni NT02 na ploči

Sve ostalo je dječja igra, cooler se postavi na procesor i pričvrsti vijcima na koje postavljamo opruge radi optimalne sile zatezanja (tj. da ne pretjeramo sa zatezanjem). Potrebno je ravnomjerno zategnuti oba vijka, kako bi baza savršeno sjela na procesor i to je to. Moramo napomenuti kako su slikovne upute za montažu odlične po pitanju Pentium procesora, no vrlo loše za AMD-ove.

Vijak na opruzi

NT03 je sasvim druga priča od 02 modela. Nažalost montaža ovoga coolera je naprosto katastrofalna. Ne po pitanju principa montaže, nego po pitanju izvedbe. Počnimo redom. Na donju stranu ploče postavljamo metalnu pločicu koja na sebi ima oko dva milimetra debeli spužvasti materijal. Da bi cooler pričvrstili potrebna su nam četiri vijka, dva za svaki spoj. Jedan vijak ide sa donje strane i njega koristimo kako bi pričvrstili pločicu ispod ploče za mesingani odstojnik koji ide sa gornje strane. Ispod tog mesinganog odstojnika postavljamo "nesretnu" gumenu podlošku koja bi trebala služiti kao izolator i zaštita protiv oštećenja ploče.

NT03 na ploči

Ta "nesretna" gumena podloška je toliko mekana da se uvija, stišće i nakraju uvuče u rupu u matičnoj ploči te ne služi svojoj svrsi. Kako se ona uvija i nestaje ispod mesinganog odstojnika u rupu, tako se taj isti odstojnik naginje i nakraju otežava i onemogućuje čitavu priču oko montaže hladnjaka. kako bi izbjegli ove probleme nakraju smo koristili tvrde plastične podloške koje imamo na vlastitoj zalihi i time smo riješili taj problem. No, tu problemima ipak nije bilo kraja, sjećate se onog spužvastog materijala zalijepljenog na pločicu koja dolazi ispod ploče? E, taj isto materijal se toliko sprešao na krajevima gdje se nalaze vijci da je počeo "pigati" čitavu matičnu ploču, na svu sreću ne pretjerano jer bi vjerojatno pukla, ali nas je pošteno zabrinulo. Nakon tog pretrpljenog straha hladnjak smo montirali na procesor i nadali se da će čitava priča dobro proći.

Loš primjer montaže

Kad smo kod minusa, vraćamo se loše ispoliranoj bazi ovaj put sa dokaznim materijalom, tj. slikom. Slikana je baza NT03 coolera, no gotovo isto tako loša je i na NT02 modelu. Nismo vidjeli baze na novijim Silverstoneovim coolerima, no vjerujemo kako lošije od ovih ne mogu biti. Ako želite savršenu bazu poliranje je svakako preporučljivo, jer ni najbolja pasta ne može popraviti prijenos topline na ovako lošoj bazi.

Baza nije uzorno ispolirana.

Način testiranja je naš standardni. Za zagrijavanje hladnjaka bio je zadužen AMD-ov Athlon 64 3000+ procesor (Venice jezgra). Na heatspreader smo nanijeli našu standardnu Nanotherm Silver XTC pastu. Način smještanja hladnjaka u kućište nam je omogućio da naš ispušni 120mm ventilator direktno preuzima sav topli zrak iz NT02 te ga izbacuje van iz kućišta. Za NT03 nije puno pomogao, s obzirom kako je njegova orijentacija u kućištu drugačija. Temperature su mjerene na stock brzini procesora, tj. 1.8Ghz te na taktu od 2.7Ghz pri vrlo visokih 1.71V. Ide naš Athlon i preko 2.8GHz no smatramo kako je ova brzina bila dovoljna da kvalitetno istestiramo hladnjake. Zato smo forsirali visoki napon, jer naš Athlon sasvim dobro radi i na 1.61V pri 2.7GHz. Kako bi zagrijali procesor, koristili smo Prime 95 i CPU Burn aplikaciju i mjerenje vršili nakon 2 sata rada. C'n'Q je naravno bio isključen, a treba napomenuti i kako je procesor pri 1.8GHz radio pod naponom od 1.4V. Idle temperaturu smo mjerili pola sata nakon isključivanja Primea. Silverstoneovim hladnjacima smo suprostavili solidni AMD-ov BOX hladnjak, te na PC Ekspertu već recenzirane Coolermasterov Hyper 6+ i Zalman CNPS9500 LED hladnjake.

Testni sistem i rezultati testiranja

Test sistem :: Hardware
Platforme

EPoX 9NPA+ ULTRA (5a18 BIOS)

Procesor(i)

AMD Athlon 64 3000+ S939 (Venice) @ 2.7GHz (300x9@1.71V)

Memorija

2x 256MB Kingmax DDR433

2x256MB Infineon DDR400

Grafička kartica nVidia 6800GT
Muzička kartica

CL Soundblaster Live! 5.1, default driver

Hard disk(ovi)

Hitachi 80GB SATA II

DVD-RW Pioneer DVR-110D
DVD-ROM

Teac DV-516G


Testni sistem :: Software
OS Windows XP Professional
Service Pack SP2
Chipset datoteke nForce 6.53
DirectX verzija 9.0c
Prime 95 v2.38
EpoX USDM v3.0.6.001

Rezultati testiranja

Krenimo sa brojkama!

Athlon 64 @ 1,8GHz Load

Cpu (°C)
Zalman CNPS9500 High
38
  
Zalman CNPS9500 Low
39
  
Silverstone NT03
40
  
Silverstone NT02 High
43
  
Coolermaster Hyper 6+
44
  
Silverstone NT02 Low
46
  
AMD Box Cooler
52
  
010203040506
0
 

Našeg testnog Athlona na 1.8GHz i opterećenog najbolje hladi prozračni i izvrsni Zalman. NT03 model je u ovom slučaju nadmašio srarijeg brata NT02, od kojeg je bolji za čak 3°C dok je NT02 u high modu i čak 6°C u low modu.

Athlon 64 @ 1,8GHz Idle

Cpu (°C)
Zalman CNPS9500 High
31
  
Zalman CNPS9500 Low
32
  
Silverstone NT03
32
  
Silverstone NT02 High
37
  
Coolermaster Hyper 6+
39
  
Silverstone NT02 Low
39
  
AMD Box Cooler
45
  
0102030405
0
 

U idleu ponovno isti raspored kao i u loadu, jedino što su temperature niže. Zalman je i dalje najbolji kada je riječ o neoverclockiranom procesoru.

Athlon 64 @ 2,7GHz Load

CPU (°C)
Silverstone NT02 High
54
  
Coolermaster Hyper 6+
56
  
Silverstone NT02 Low
57
  
Silverstone NT03
62
  
Zalman CNPS9500 High
64
  
AMD Box Cooler
67
  
01020304050607
0
 

E, tu stvari već postaju zanimljive. Overclockirani Athlon je pošteno namučio Zalmana i on gubi vodstvo, gdje u prvi plan skače Silverstone NT02 u high načinu rada (što znači na izmjerenih cca. 3700 rpm), tik ispred odličnog Hypera 6+. Niti u low modu (izmjerenih cca. 1900 rpm) ne zaostaje previše, svega 3°C kada je znatno tiši i ugodniji za slušanje i rad uz njega. NT03 model tu gubi bitku i prelazi preko 60°C u sfere Zalmana i BOX hladnjaka koji definitivno nisu overclockerski proizvodi.

Athlon 64 @ 2,7GHz Idle

Cpu (°C)
Silverstone NT02 High
38
  
Silverstone NT03
40
  
Silverstone NT02 Low
40
  
Coolermaster Hyper 6+
42
  
Zalman CNPS9500 High
44
  
AMD Box Cooler
49
  
0102030405
0
 

Na idleu se cooleri skoro izjednačuju i tu Silverstone obitelj vodi. NT03 ipak pokazuje tko je tu gazda - da se ne zaboravi. No ipak su i NT02 i NT03 prebučni hladnjaci za svakodnevni rad, sva sreća kako NT02 ima regulator brzine.

Zaključak

Silverstone je oštro krenuo već u prvim serijama svojih hladnjaka i tržištu ponudio vrlo kvalitetno izrađene modele. No početničke greške koje se očito svakome dešavaju nisu nažalost niti njih zaobišle. U prvom redu zamjeramo na lošem priručniku za uporabu (oba modela), barem što se A64 sistema tiče. Dalje je tu vrlo loša završna obrada baze što opet zahvaća oba hladnjak, prilične količine buke koju proizvode (pogotovo NT03 model), te na kraju vrlo loše riješeno pričvršćivanje NT03 modela za ploču. U svim ostalim pogledima ovo su vrhunski proizvodi. Počevši od odličnog pakiranja. odlične izvedbe, izvrsne završne obrade, preko upotrebe toplovodnih cijevi sa sinteriranim prahom i na kraju vrlo dobrih performansi. Naš izbor je definitivno NT02 model koji je pokazao veću zrelost i bolje performanse. Nadamo se kako ćemo uskoro imati prilike testirati i novije modele Silverstoneovih hladnjaka kod kojih bi navedeni nedostatci mogli biti ispravljeni. Cijena hladnjaka u vrijeme objave članka je oko 420 kn za NT02 te oko 375 kn za NT03.

 

Conclusion in english:

Silverstone had a great start even with the first series of it's CPU coolers and it managed to offer high quality products to the market. But there is a catch - beginner errors which obviously happen to all manufactures, haven't missed them neither. In the first place we resent them on badly written manuals for users of Athlon 64 CPUs. Further on, base of both coolers should be better polished. On NT03 we also had a bad experience with installation because of some poor design decisions made by Silvestone's engineers. Regarding the noise, we can't put these coolers in silent category and this is especially true for model NT03. In all other aspects these are top quality products. Package is great, construction meets high standards, finishing is great (apart from bases), through use of top quality heatpipes and lastly great performance. Between these two coolers, our choice would definitivly be NT02 which has shown greater maturity as a product and better overall performance. We hope that in the future we'll have an oportunity to test newer Silverstone's models, on which, we believe, all problems we noted in this article are possibly solved.