Silverstone Raven 5 Silverstone Raven 5

S donje se strane nalazi plastična konstrukcija koja sadrži dva velika ventilatora, izvlačivu masku, tj. filter protiv prašine i čini su sastavni dio četiri noge na kojima su gume koje sprječavaju klizanje po podlozi. Prednja je strana nagnuta i od poda je udaljena 50 mm, a stražnja se uzdiže 70 mm. Uklanjanjem filtera uočavamo velike Air Penetrator 180mm ventilatore koji usisavaju hladni zrak, te ga preko kaveza za diskove, grafičke i matične ploče podižu na vrh i izbacuju van kućišta. Ventilatori se mogu vrtjeti na brzinama od 600, 900 i 1200 okretaja u minuti, što određujemo prekidačima s unutarnje strane kućišta, a tik iznad stražnjih I/O portova matične ploče. Pri tome proizvođač navodima proizvode buku od 17, 25 i 34 dBA. Brzina ventilatora i način rada se može odrediti u BIOS-u ploče, a mi smo izmjerili vrijednosti od 38 dB pri najnižem broju okretaja, 42 pri srednjem i nešto bučnijih 48 dB pri najvišem. Već je i ovaj srednji režim rada dosta čujan, pa preporučujemo korištenje tihog profila ili fiksiranje brzine na 600 okretaja u minuti kada je sistem dovoljno tih. Ležište ventilatora umjesto ova dva može primiti i tri 120 mm ili dva 140 mm ventilatora. Umjesto ventilatora tu možemo montirati i radijator vodenog hlađenja.

Silverstone Raven 5  Silverstone Raven 5

Povlačenjem bočnih stranica prema gore otvara nam se pogled, na zapravo relativno malenu unutrašnjost kućišta. Unatoč vanjskim dimenzijama od 242 x 529 x 498 mm i zapremini od 63.8 litara (masa je 7.6 kg), unutarnji dio u koji smještamo sve komponente mjeri 400 x 310 mm (š x v),  s tim da dio zauzima i plastični kavez za dva 3.5″ ili dva 2.5″ diska. Mjesta za još dva 2.5″ diska ima i sa stražnje strane, na tj. na nosaču na kojeg montiramo matičnu ploču. Nosač inače prima SSI-CEB, ATX i micro-ATX ploče, a ograničenje na CPU hladnjak je 162 mm. Ograničenje na grafičke i ostale kartice je 312,5 mm uz ograničenje na visinu od 166,8 mm. Plastični nosač kojeg vidimo između nosača za matičnu ploču i prednje strane računala služi za montažu slot-in optičkog uređaja, a kao što smo vidjeli na prednjoj se stranici nalazi prorez kroz kojeg optičke medije umećemo, odnosno vadimo.

Silverstone Raven 5 ss_raven_05_17

Na gornjoj se strani kućišta nalazi gumeni pokrov koji prekriva dva USB3.0 utora te dva Audio jacka. Voljeli bi vidjeti i nekakvu gumenu vezicu koja bi držala poklopac vezan uz kućište jer ga je ovako lako zametnuti ukoliko ga jednom skinemo. Power i Reset tipke koje se nalaze s lijeva, odnosno s desna su plastične no čine se kvalitetne i dugotrajne. Kao što smo u opisu prednje stranice napisali, vrlo efektno izgleda osvjetljenje u V obliku koje svijetli blijedo plavom bojom i označava aktivnost računala, a na samo se sredini nalazi i crvena LED-ica koja indicira aktivnost tvrdog diska.

Silverstone Raven 5 Silverstone Raven 5

Za slaganje konfiguracije smo odabrali potpuno novu Z97 Sabertooth Mark S koja dolazi u kamuflažno-bijeloj boji i koja je punog ATX profila. Recenzija ploče će na portalu izaći uskoro. Uz nju smo ugradili i Antecovo 750W Gold napajanje, a hladnjak koji je hladio i5-4670K procesor je bio Noctuin NH-C14 koji ne prelazi maksimalnu visinu. Jednom kada smo počeli slagati i kabele u napajanje smo shvatili kako 3.5″ kavez malo smeta. Moguće ga je doduše pomaknuti u desnu stranu, no i dalje je malo nezgrapno. Ipak, pozicija tog kaveza je odlična zbog činjenice da zrak cijelo vrijeme struji preko diskova i hladi ih. Ovaj put smo odlučili poslikati kombinaciju bez grafičke kartice, no isprobali smo ugraditi veliku R9 290 i odlično se uklopila u sistem, pri čemu je imala veliku pomoć u hlađenju od strane donjih ventilatora i pozitivnog pritiska zraka kojeg oni stvaraju.

Silverstone Raven 5

Stražnja strana nam je odlično poslužila za ugradnju jednog sistemskog SSD-a (Corsair) i jednog koji je trenutno na hard testu – OCZ Vector 150. I premda ovo kućište nema izvrsno riješen menadžment kabela, njih je moguće vrlo uredno posložiti na stražnjoj strani. Mi se jasno, nismo pretjerano trudili, jer ćemo sistem nakon testa rastavljati, ali i zbog činjenice da će ovaj nered pokriti stražnja stranica. Pozitivno – kabeli u ovom dijelu kućišta protoku zraka ionako ne smetaju. Sve u svemu, slaganje računala u ovo kućište nije nikakav problem, vrlo je sve skupa jednostavno, a benefiti ovakve konfiguracije su vidljivi iz efikasnog hlađenja sistema i komponenata.