U opisu krećemo od jačeg i skupljeg Xperia J modela koji je predstavljen u osmom mjesecu prošle godine. Riječ je o uređaju koji ima 4" ekran i koji je dizajnerski zanimljivo riješen sa kombinacijom bijele poleđine i crne prednjice koje su odijeljene srebrnim rubom. Uz bijelu pozadinu, kupcima je su na izbor date u crna, zlatna te ružičasta. Upravo zbog svega toga će češće biti izbor kupcima kojima je izgled visoko na listi prioriteta, dok su im tehničke karakteristike ipak u drugom planu. Xperia J dolazi u standardnoj tower kutiji koja uređaj i ostale "sastojke" dobro štiti.

Uz uređaj, u kutiji će te naći i standardan punjač sa USB kabelom (USB to micro USB), jamstveni listić, upute za korištenje itd. Uobičajene slušalice su se očito zagubile u nekoj od redakcija gdje je uređaj bio ranije na testu, no s uređajem kupljenim u dućanu bi trebale doći. Zvuk kod ovih generičkih slušalica nije spektakularan, u što smo se i ranije imali prilike uvjeriti, no poslužiti će.

Xperia J (ST26i) izgledom zapravo nalikuje na Bondov T model čiji će te test također imati prilike vidjeti na našim stranicama. J je naravno manji i bolje sjedi u manjoj ruci, a karakteristika dizajna je i zaobljenost stražnje stranice koja osigurava bolje ležanje. Dimenzije Xperie J su 124.3 x 61.2 x 9.2 mm uz masu od 124 grama. Glavne karakteristike dizajna smo već spomenuli, a samo ćemo zaključiti kako je kombinacija crna i bijele boje uspjela. Poklopac je plastični, baš kao i ostatak kućišta a to je uostalom i karakteristika jeftinijih modela Sonya. Hardverski je sada to već stariji tip uređaja a baziran je na Qualcommovom MSM7227A čipsetu sa jednojezgrenim Cortex-A5 procesorom koji radi na 1GHz, Adreno 200 grafičkim čipom i 512MB radne memorije. Ovakve su hardverske specifikacije dovoljne za pokretanje ICS-a no ne treba očekivati čuda. Većina se aplikacija izvršava glatko, no na pokretanje hardverski zahtjevnijih igara je bolje zaboraviti. Korisnik na raspolaganju ima 4GB ugrađene flash memorije, a proširiti ju može putem microSD utora sa do 32GB karticom. Ispod ekrana se nalaze kapacitivne Back, Home i Menu tipke, a kada se ekran otključa upali se i plava LED-ica ispod tipaka što također pridodaje šarmu telefona. Sam je ekran zaštićen Corning Gorilla staklom dokazano otpornim na sitne ogrebotine.

Xperia J dolazi s Quad-band GSM/GPRS/EDGE i dual-band UMTS podrškom (7.2 Mbps HSDPA i 5.76 Mbps HSUPA). S obzirom da je riječ o slabijim i još k tome prošlogodišnjim modelima LTE nije prisutan. Ekran je kapacitivni TFT osjetljiv na dodir, dijagonala mu je 4.0" FWVGA rezolucije – 480 x 854 piksela. Gustoća piksela je pri tome 245 ppi što nije loše za ovakav tip uređaja, a prikaz slike na ekranu je sasvim pristojan. S prednje se strane uređaja nalaze senzori i prednja VGA kamera, a uz senzor blizine ovaj uređaj ima i akcelerometar i kompas. Xperia J ima ugrađen Wi-Fi modul po b/g i n standardima uz podršku za Wi-Fi hotspot, a tu je i Bluetooth po v2.1 standardu (A2DP, EDR). Podrška za A-GPS je također neizostavna, a tu je i Stereo FM radio s RDS podrškom.

Stražnja kamera ima 5Mpix senzor (2560×1944) opremljena autofokusom i potpomognuta LED bljeskalicom. Standardne su i podrška za Geo-tagging, touch focus i stabilizaciju slike. Kvaliteta fotografija je prosječna, a preduvjet za kvalitetnu fotografiju je puno svijetla. Snimanje video materijala je također moguće i to u VGA rezoluciji. Kada pogledamo bočne stranice uređaja vidimo kako se na desnoj gornjoj stranici nalaze tipke za paljenje uređaja i za kontrolu zvuka, a s gornje strane se nalazi standardni 3.5 mm priključak za slušalice. U dnu desne stranice se nalazi prorez za skidanje plastičnog poklopca i pristup bateriji, SIM utoru i microSD utoru. Na lijevoj stranici je microUSB utor za podatkovni kabel/punjač.

Skidanjem poklopca otvara nam se pogled na šasiju Xperie J koja sadrži Litij-Ionsku bateriju kapaciteta 1750 mAh što je u teoriji dovoljno za oko 7 sati razgovora na 3G mreži. Tu se nalazi i utor za klasičnu SIM karticu te microSD karticu. Neki će zamjeriti što microSD kartica nije hot-swapable no kod ovog klasičnog (ili jeftinijeg) dizajna uređaja takvo nešto nije ni moguće. Ispod baterije vidimo i zvučnik (loudspeaker) koji i nije najvjerniji u čistoj reprodukciji zvuka, no poslužiti će za razgovjetan razgovor ukoliko koristite speakerphone.

Kvaliteta prikaza slike na ekranu je zadovoljavajuća, baš kao i jačina osvjetljenja te vijernost reprodukcije boja. Ne možemo govoriti o visokim multimedijalnim mogućnostima, no tome Xperia J, ali i Miro nisu primarno ni namijenjeni. Uz sliku, kvaliteta prijema i reprodukcije zvuka kod Xperie J zadovoljava osnovne zahtjeve za razgovorom prilikom kojeg nismo imali nikakvih problema.

Kao što smo rekli Xperia J dolazi s predinstaliranim Android operativnim sistemom verzije 4.0.4 uz standardni Sony-ev Timescape UI i Sony Mobile BRAVIA Engine. Vjerujemo kako je većini korisnika ovo sučelje dobro poznato, a isto takvo će te naći i na jačim telefonima te generacije. Pet je homescreenova koji su predaranžirani u Timescape stilu, pri čemu je vama dozvoljeno iskoristiti prazna mjesta prečacima na aplikacije. Oko launch tipke u dnu nalaze se po dvije sa svake strane s tim da je lijeva više funkcionalna (pokreće galeriju, Walkman, FM Radio i kameru). Ostatak je tema i widgeta već vrlo dobro poznat pa tu nećemo ulaziti u dublja objašnjenja. Kada Xperiu J pogledamo kao paket vidimo kako hardver zadovoljava potrebe ICS-a (uz tek manjak radne memorije), kako je kvaliteta izrade solidna i softverski paket potpun. Da nije povremenih zastoja u pokretanju korisničkog sučelja ovaj bi vam uređaj bez rezerve preporučili, pogotovo stoga što se za Xperiu J se u slobodnoj prodaji traži oko 1.800 do 1.900 kuna što je u konačnici fer iznos za ono što nudi. To je ponajviše solidna kvaliteta izrade i solidan dobar ekran. Pravom konkurencijom možemo smatrati HTC-ov One V koji je mrvicu skuplji a ima nešto manji ekran, slabiji čipset i manje dostupne memorije, no isto tako nema problema s brzinom rada sučelja.