Neki će nadolazeće blagdansko-novogodišnje-feštarsko slobodno vrijeme dočekati roneći u alkoholu, neki će ga provesti u krevetu (sa ili bez društva), neki će jednostavno otići na skijanje i polomiti kost koju nisu stigli prošle godine, ali ovaj put ciljamo na one koji će ih provesti neispavani pred ekranom, krvavih očiju, sa znojnim dlanom na mišu i grafičkom karticom u punom gasu. I, naravno, s headsetom na glavi. Ako ova potonja tvrdnja ne važi za vas (a htjeli biste da važi), svakako čitajte dalje.

Bez sumnje, headsetima se danas najviše služe igrači, ali ne zaboravimo kako oni imaju i druge primjene, među kojima je vjerojatno najraširenija VoIP telefonija. Skype je mnogo ugodniji s njima nego informatičkim robinzonovskim rješenjima koja se sastoje od krčećih 5.1 zvučnika i mikrofona skinutog i prelemljenog s pretpotopne telefonske slušalice. Nesumnjivo se radi o komadu opreme koji dobiva na popularnosti, pa smo brzopotezno u Linksu skupili pet zanimljivih primjeraka i podvrgli ih paralelnoj recenziji.

Na ovakvom se događaju se ne možete ni zamisliti pojaviti bez headseta

Prije nego se upustimo u pojedinačna mjerenja, računanja, kritike i pohvale pet komada headseta, pozabavimo se nekim općim principima i kriterijima koji za njih važe.

Za početak, litanija o kvaliteti zvuka. Naravno, očekujemo i želimo da headset ima što kvalitetniji zvuk, ali bilo bi nepravedno uspoređivati ga s uobičajenim hi-fi ili, nedajbože, studijskim slušalicama. Kroz headset ćete većinu vremena slušati ljudski glas a ne Beethovena, pa vam neće biti presudno možete li čuti detaljnost punoće i kristalnosti zvuka nekakve činele u pozadini. U tom duhu shvatite i sve komentare u ovom te(k)stu.

Drugi i u ovom slučaju jednako važan kriterij je udobnost. Svi znamo kako lako proleti nekoliko sati pred zanimljivom igrom, a to vrijeme svakako ne želite provesti jaučući zbog nekog plastičnog ruba koji vam reže ušnu školjku ili držača koji vam prijeti glavu raspoloviti na prednju i stražnju polutku. Koji god headset kupovali – bilo iz testa ili neki drugi – svakako razmislite o ovome.

Zatim, općenita praktičnost. Zgodno je ukoliko headset možete sklopiti i spremiti zajedno s laptopom u torbicu, ali to nije presudno. Znatno je važnije da je mikrofon podesiv po visini i da se ne klima, da je kabel dovoljno dugačak i otporan (jer, sigurno ćete se barem jednom kotačićem stolice prevesti preko njega). Isto tako, mnogo je spretnije nositi headset koji ima kabel samo na jednoj (u pravilu lijevoj) strani.

U interesu nam je i da je mikrofon dovoljno kvalitetan i da ne šumi kao Niagara. Podsjećamo kako se ne radi o studijskom mikrofonu koji mora točno prenijeti svaki akustički detaljčić, ali bi bilo dobro da je "izbaždaren" na frekvencije koje ljudski glas tipično šalje. U ovom testu otišli smo dovoljno fanatično daleko, i čak izmjerili njihove frekvencijske odzive.

Na kraju, svemu dodajemo faktor cijene. Kod headseta sama kvaliteta zvuka nije toliki pojedinačni prioritet koliko su to, evidentno, i neke praktične stvari. Drugim riječima, osim ukoliko ste homo džabalebaris, njega nećete primarno koristiti za slušanje glazbe.
Toliko u ovom nabujalom uvodu, a sad – skalpel u ruke i idemo na seciranje pojedinačnih modela.