Softver i aplikacije 

 xiaomi_mi5s_plus_27 xiaomi_mi5s_plus_28 xiaomi_mi5s_plus_29 xiaomi_mi5s_plus_30

Naš model je stigao sa  sustavom  MIUI  Global 8.0.6.0.0 (MBGCNDH) s podrškom za hrvatski jezik, Google aplikacijama i servisima. Temelji se na  Android 6.0.1 MXB48T   inačici i sigurnosnoj nadogradnji od 1.7.2016. Sučelje je poznato svima koji su već imali priliku koristiti MIUI.

Ima puno mogućnosti prilagodbe, uključujući i izbor tema, pozadina, fontova….   Sve ikone aplikacija pojavljuju se na početnim zaslonima jer nema zasebne aplikacijske ladice.

Uz otisak prsta otključavanje uključuje crtanje različitih uzoraka, unos pina ili zaporke. Prikaz brzih postavki i obavijesti je podijeljen na dva odvojena zaslona. Adresar i telefonski birač su standard  uz minimalistički dizajn. Broj bloatwarea je  minimalan. To su  uglavnom više-manje korisni  alati kao što su QR-skener, kompas, program za odvajanje računa i  upravitelj datoteka.

 xiaomi_mi5s_plus_31 xiaomi_mi5s_plus_32

Sviđa nam se opcija za kloniranje aplikacija. Mislimo da je osobito korisna ako  imamo kreirana dva računa temeljena na različitim telefonskim brojevima  za  Viber ili   WhatsApp, da ih izravno možemo koristiti na jednom uređaju.   Također, odlična je mogućnost  kreiranja dva sučelja: jedno za potrebe posla,  drugo za privatne. To uključuje aplikacije, dokumente pa čak i  načine zaštite za pristup.

 xiaomi_mi5s_plus_33 xiaomi_mi5s_plus_34 xiaomi_mi5s_plus_35 xiaomi_mi5s_plus_36

Aplikacija za sigurnost sadrži set od šest mogućnosti upravljanja i zaštite: Čistač  predmemorije aplikacija i zaostalih bezvrijednih datoteka,  virus skener, Anti spam filtere za blokiranje neželjenih SMS poruka i poziva, statistiku potrošnje podataka, upravljanje rada baterije,  te  davanje raznih dozvola aplikacijama za pristup informacijama i automatsko pokretanje.

xiaomi_mi5s_plus_37 xiaomi_mi5s_plus_38

Glazbeni svirač ima vrlo skroman popis mogućnosti.  U postavkama postoji  nekoliko opcija specijaliziranih profila za različite modele slušalica  koje će se koristiti s uređajem.

Video pokretač je samostalan program, vrlo osnovan i pristupa mu se  iz Galerije.  Podržava uglavnom najčešće potrebne codeke, no nije problem ga zamijeniti nekim drugim s Google Play trgovine.

Surfati prostranstvima weba možete vrlo ugodno uz Xiaomi web preglednik koji nudi lijepi skup značajki.

 

Kamere

 

Prednja kamera je Ultra Pixel tehnologije koju je promovirao HTC s modelom M7.   Ima senzor od 4 MP (veličine piksela do 2 mikrona) i širokokutni objektiv otvora blende F2.0, fiksni autofokus, automatsko prepoznavanje spola i opcije za uljepšavanje. Kvaliteta snimljenih selfija  ( maksimalne rezolucije 2688 x 1512 piksela) nije loša,  ali vidjeli smo bolju kod high-end modela.

Glavne kamere

 xiaomi_mi5s_plus_4

Xiaomi Mi5S Plus ima dva objektiva otvora  f2.2  i  dva IMX258 Exmor RS (4,71 x 3,49 mm) 13,1 MP senzora veličine piksela 1,1333 mikrometara.  Jedan je RGB i drugi monokromatski koji može apsorbirati više svjetla.

Kamere mogu snimati neovisno ili u duetu kombiniranjem podataka dobivenih iz oba senzora. Priča vam je vjerojatno poznata iz recenzije. U načelu Xiomi Mi5s Plus kamere rade istu stvar kao u modelu Huawei P9, ali softver koji se koristi i procesorska jedinica nisu iste. Naš testni akter je model koji koristi Qualcomm  Clear Sight tehnologiju koja pojednostavljuje provedbu koncepta dual kamera.  Također ima Spectra slikovni procesor (Image Signal Processor, ISP)  projektiran za brzu obradu  podataka dobivenih s senzora  za postizanje oštrijih fotografija s više detalja, ali ne i  za snimanje s dubinskom oštrinom.

Kamere rade u kombinaciji  faznog (PDAF) autofokusa koji djeluje vrlo sporo u uvjetima slabog osvjetljenja, automatskog HDR-a  i dvotonske  LED bljeskalice. Najveća rezolucija snimljenih fotografija je 4160 x 3120 piksela.

xiaomi_mi5s_plus_39

Sučelje za  kameru poznato je iz prethodnih modela. U automatskom režimu rada   moguće je odabrati   visoku, srednju ili nisku kvalitetu, snimanje panoramskih fotografija,  u vrlo brzom slijedu do 100 fotografija itd.  Tipka za reguliranje glasnoće može se upotrebljavati kao okidač za kameru. MIUI 8 ima alat za uređivanje slika i videa s nekoliko zgodnih opcija za podešavanje i zabavnih efekata.

Također Xiaomi nudi priličan broj prilagodbi u ‘ručnom načinu rada':  podesiti fokus, balans bijele  u vrijednostima temperature boje,    brzinu zatvarača i vrijeme od 1 / 1 000 do 1/2 sekundi i ISO osjetljivost  od 100 do 3 200. Naprednim amaterskim fotografima bit će svakako zanimljiva mogućnost snimanja RAW datoteke (DNG datoteke).

xiaomi_mi5s_plus_40 xiaomi_mi5s_plus_41 xiaomi_mi5s_plus_42 xiaomi_mi5s_plus_43

xiaomi_mi5s_plus_44 xiaomi_mi5s_plus_45 xiaomi_mi5s_plus_46 xiaomi_mi5s_plus_47

xiaomi_mi5s_plus_48 xiaomi_mi5s_plus_49 xiaomi_mi5s_plus_50 xiaomi_mi5s_plus_51

Fotografije u originalnoj veličini pogledajte ovdje.

Kvaliteta snimljenih fotografija u normalnim uvjetima dnevnog svjetla je vrlo dobra, ima detalja, iako se ponekad javi zamućenje na rubovima, i boje izgledaju prirodno. Naravno, kvaliteta pada u uvjetima slabog osvjetljenja, a na noćnim fotografijama ima šuma. U galeriji iznad pogledajte nekoliko snimljenih fotografija tako da možete prosuditi sami koliko je dobra kamera.

 

Video

Xiaomi Mi5s Plus može snimati 4K video (3840 x 2160), usporeni na 720p i standardni rezolucije 1080p.   Krećete li se i snimate video vidi se podrhtavanje  što je uzrokovano nedostatkom optičke stabilizacije. Zvuk je čist, bez šuma.