Fractal Design Define 7 Compact recenzija
Datum objave 14.07.2021 - Krešimir Matanović
Define 7 Compact - prvi dio
Define 7 Compact je kućište koje je Fractal Design predstavio još prošle godine. Tada smo testirali njegovog većeg brata Define 7, a sada je došao na red i Compact. Riječ je o dizajnerski istom kućištu, samo je manjih dimenzija pa je i funkcionalno nešto drugačije. Nama je na test stigla Light Tempered Glass verzija, a u ponudi su i potpuno zatvoreni crni i bijeli modeli, te Dark TG verzija. U ovo smo ipak manje kućište ugradili moćne komponente i testirali zagrijavanje u tvorničkoj konfiguraciji hlađenja.
Define 7 Compact dolazi u tipičnom pakiranju za Fractal. Tvrda smeđa kartonska kutija na kojoj se nalaze osnovne informacije o proizvodu i slika, a unutar nje je kućište odlično zaštićeno u debeli stiropor. Dodatno, na strani gdje se nalazi staklena stranica postavljena je kutija s dodacima koja ju štiti. Unutar te kutije se baš kao i kod većeg modela nalazi zamjenska gornja stranica, tj. poklopac. Poklopac je perforiran i spreman za prenamjenu u visoko protočnu varijantu Compacta. Poklopac je smješten u najlon i položen u strio-pjenu te je odlično zaštićen.
Ispod poklopca se nalazi manja kartonska kutijica u kojoj se nalaze vijci, odstojnici, krpica za čišćenje stakla, plastične vezice, alat za pričvršćivanje odstojnika i ostalo. U plastičnoj vrećici, zasebno, smještene su korisničke upute za instalaciju (slikovne i opisne upute).
U dizajnu nema nikakvih iznenađenja, sve je preneseno s većeg Definea 7. Crni monolit je dimenzija 427 x 219 x 474 milimetara što čini zapreminu od oko 39,3 litara. Samo za usporedbu, Define 7 je dimenzija 547 x 240 x 475, odnosno zapremine je 57,7 litara. Masa Compacta je 8,76 kilograma, a Define 7 teži 13,45 kilograma. Za razliku od većeg modela koji sprijeda ima vrata, Compact ima fiksnu prednju stranu, a utori za zrak su smješteni s lijeve i desne strane. Fronta je aluminijska, ali je smještena u plastični okvir koji je onda nasađen na prednju stranu kućišta. Fronta je kao što vidimo potpuno “čista”, samo je na dnu s lijeve strane utisnut Fractalov logo. Prednji panel je zapravo gornji, kao i kod većeg modela.
Stražnji dio kućišta je klasičnog rasporeda. Na dnu je okvir na kojeg postavljamo napajanje, iznad je sedam proreza za dodatne kartice koji su svi perforirani i svaki je lim zaseban, pričvršćen vijkom. Pored je još jedna rešetka, i kućište nema mogućnost za vertikalnu orijentaciju grafičke kartice. Iznad je ispušni 120-milimetarski ventilator, te prorez za stražnji I/O panel matične ploče.
Gornja je stranica izmjenjiva. U tvorničkoj konfiguraciji je puna, a kao što smo vidjeli možemo ju zamijeniti perforiranom. Tu se nalazi i fiksno postavljeni prednji (gornji) panel, a svaka od stranica ima rupe za konektore i tipke. S lijeva na desno na panelu se nalazi reset tipka, pa dvije utičnice za audio jackove (slušalice i mikrofon), zatim USB Type C utor. U sredini je velika Power tipka okružena LED trakom koja svijetli bijelo, a traka se proteže i na prednju stranicu pa se i tako vidi kada računalo radi. Desno od Power tipke nalaze se četiri USB Type A utora – 2x 3.2 Gen 1 i 2x 2.0.
Donja strana kućišta je potpuno perforirana i na tu je perforaciju postavljen plastični filtar za prašinu. Filtar se nalazi na tračnicama iz kojih ga je lako izvaditi van za čišćenje Kućište stoji na četiri plastične noge koje na sebi imaju gumene podloške i nije podložno lakom pomicanju po površini.
Desna je bočna stranica puna (gledano sprijeda), metalna i na njoj se nalazi nalijepljen materijal za upijanje zvuka. Define 7 serija je okrenuta slabijem usisu zraka, ali i pojačanom prigušenju buke – idealna kombinacija za gradnju tihog računala. Lijeva je bočna stranica napravljena od blago zatamnjenog kaljenog stakla. Na vrhu i dnu ima metalne trake koje služe kao kontaktni dio s kućištem.
Na obje se bočne stranice na dnu nalaze nosići koji ulaze u odgovarajuće rupe na kućištu, a na vrhu su kuglice koje nasjedaju u mehanizam koji stranice drži na mjestu. Na svakoj stranici na stražnjem dijelu postoji plastični dio koji služi za guranje palcem ili nekim drugim prstom i otpuštanje kuglica iz mehanizma. Ovo je dobro rješenje, omogućava brzo otvaranje stranice, ali ujedno i nema čvršćeg načina pričvršćivanja. Tako je recimo kod složenog računala na desnoj strani kada su iza kabeli stranica dosta napeta i lako ju je otvoriti. Čak i blažim udarom na bok računala!
Šasija Definea 7 Compact je čelična i potpuno pobojana u crnu boju. Kvaliteta materijala je vrlo visoka, metal je dovoljno debeo i odlično je obrađen. Fractal uvijek drži svoju visoku kvalitetu i to nam se sviđa. Unutrašnjost je podijeljena u dva dijela, a donji dio u koji smještamo napajanje i gdje je kavez za diskove je pokriven metalnim poklopcem koji je djelomično perforiran, a djelomično prekriven plastikom. Gornji dio je zapravo nosač za matičnu ploču, a moguće je ugraditi mITX, mATX i ATX ploče. Prostora za grafičku karticu ima 341 milimetar, ili 360 milimetara ako nema usisnog ventilatora, a CPU hladnjak može biti visok do maksimalno 169 centimetara.
Forum
Objavljeno prije 3 minute
Teretana, utezi i sprave za vjebanjeObjavljeno prije 12 minuta
Lenovo ThinkPad kutakObjavljeno prije 17 minuta
TES 4 OblivionObjavljeno prije 39 minuta
Aplikacije za prijavljivanje prometnih kameraObjavljeno prije 55 minuta
AutomobiliNovosti
Hoće li fotografije s mobitela izgubiti boju nakon prijenosa na računalo? Osim kompresije i pretvorbe formata, i AI igra veliku ulogu!
Danas, u eri kad svi fotkamo mobitelima, ti uređaji postali su pravi "artefakti" za hvatanje trenutaka života. Kad pogledamo fotku na ekranu mobitela, sve izgleda spektakularno – boje pršte, detalji su toliko oštri da se čini kao da možemo... Pročitaj više
LG lansira 31,5" 4K Swing Smart Monitor, s postoljem na kotačima, s Microsoft Officeom
LG je upravo lansirao Smart Monitor Swing zaslon s postoljem na kotačima, visokom prenosivošću, integriranim s mnogim pametnim značajkama. Ovaj zaslon ima točnu veličinu od 31,5", 4K UHD rezolucija podržava multi-touch za vizualnu interakci... Pročitaj više
USB 2.0: Od "kralja brzine" 2000. godine do trajne ikone nakon 25 godina
Iako je USB 2.0 prvi put predstavljen 2000. godine, trebalo je nekoliko godina da postane stvarno popularan na osobnim računalima. Danas, 25 godina kasnije, još uvijek ostavlja svoj trag kao jedan od najvažnijih tehnoloških standarda za pri... Pročitaj više
Zašto se Samsung odrekao svega kako bi premjestio svoje telefonsko carstvo u Vijetnam?
Samsung je nekoć bio veliki igrač u Kini, ali nakon nekoliko ključnih događaja, tvrtka je odlučila premjestiti proizvodnju pametnih telefona u Vijetnam i druge zemlje. Što se dogodilo? Zašto su se Koreanci odlučili odreći Kine, unatoč tome... Pročitaj više
Digital Realty u Hrvatskoj dobitnik priznanja Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike za unapređivanje zaštite na radu
Digital Realty (NYSE: DLR), najveći globalni pružatelj rješenja za data centre, kolokacije i međusobno povezivanje neovisnih o oblaku i operatoru, dobitnik je još jednog priznanja za unapređivanje zaštite na radu. Riječ je o godišnjem prizn... Pročitaj više
Sve novosti