Sa strane dizajna se referentnog AMD modela nije promijenilo apsolutno ništa, a naš je primjerak čak stigao i bez GHz Edition naljepnice na turbinskom ventilatoru. Kada smo prije pet mjeseci testirali Asusovu verziju referentne HD7970 kartice, zaključili smo kako su promjene u odnosu na prethodnu generaciju vrlo vidljive. Tada smo spomenuli i novi dizajn turbinskog ventilatora, koji nažalost unatoč poboljšanjima i nije znatno tiši od prethodnika. Ljepše razvija okretaje, tj. krivulja je ravnomjernija no i dalje se mora vrtjeti u visoke okretaje i i dalje je vrlo bučan. Nvidija je tu jednostavno odradila bolji posao. To je nadamo se nešto na čemu će AMD u budućnosti ozbiljnije poraditi. Ostatak priče je identičan, a najveća je novost zapravo unaprijeđeni Tahiti XT čip. Sazrijevanjem 28 nm proizvodnog procesa, AMD sada iz waffera dobiva puno više dobrih čipova koji bez problema mogu raditi na višim taktovima. Ukoliko se sjetimo TahitiXT je radio na 925MHz, dok je ova kartica deklarirana na ravnih 1000MHz. No, potaknuti Nvidijinim GPU Boostom, odlučili su PowerTuneu dodati još jedno stanje pri čemu GPU zapravo dinamički podiže napon a time i takt na 1050MHz sve dok radi unutar TDP-a od oko 250W.

Dakle, na bazi poboljšanja silicija, i dodavanjem boosta (još jednog P stanja), AMD je uspio ostaviti karticu unutar istog TDP-a sa do od 75 do 125MHz višim taktovima što dovodi do 4.3 TeraFLOPS-a single precision i 1 TeraFLOPS-a double-precision snage. Broj memorijskih čipova je ostao isti kao i kapacitet te širina sabirnice – 3GB, 384 bita. Različito je to da sada GDDR5 memorijski čipovi rade na 1.500MHz umjesto na dosadašnjih 1.375MHz. To nas dovodi od okruglih efektivnih 6GHz te čak 288GB/s propusnosti. Treba napomenuti kako ova GHz verzija u potpunosti zamjenjuje dosadašnju HD7970 pa će svi koji do sada nisu mijenjali svoje grafike profitirati. Ovo je ujedno i čip koji je AMD čekao za izdavanje dvoglave verzije kartice koja je najavljivana još od početka godine.

Kao što znamo tradicionalni je menadžment snage poznat iz HD67xx i HD68xx modela, doživio određene izmjene u HD69xx i HD79xx serijama gdje su uvedeni viši radni taktovi, tj. finija granulacija i konstantni nadzor nad potrošnjom. Sada su u AMD-u na to dodali i Boost, koji je ništa drugo nego dinamičko mijenjanje napona grafičkog procesora, sve dok on sa svojim radnim zadaćama ostaje unutar zacrtanog TDP-a, čime se automatski podiže i frekvencija i ubrzavaju aplikacije. Korisnik kao i do sada može u kontrolnom panelu "dodati" do 20% snage i taj boost ostaviti duže vremena na maksimalnim vrijednostima, tj. i kada kartica izađe iz zadanog TDP-a. AMD ovdje koristi tehnologiju nazvanu Digital Temperature Estimation (prvi put viđenu kod Trinity-a), koja omogućuje podizanje taktova u trenutku kada procijeni da GPU nije jako vruć i duže ga zadržava na višim taktovima. Ovakav deterministički pristup odabran zato, po AMD-u, jer se na taj način postiže da se svaki GPU ponaša na isti način, na svim karticama, što je garancija da će svi kupci imati jednake performanse.

Ostale karakteristike kartice se nisu mijenjale. I dalje ima dva dodatna priključka za napajanje (6 i 8 pinski), čime je ukupna snaga koju može "povući" 300W što je dovoljno i za overclocking iznad onoga tipičnog TDP-a određenog na 250W. Video izlazi su po jedan DVI i HDMI te dva mini Display Porta. Karticu prati i Eyefinity 2.0 koji omogućuje spajanje do tri Stereo3D monitora koji koriste Display Port 3D tehnologiju, a tu je i Discrete Digital Multi-Point Audio koji eliminira problem streamanja samo jednog audio signala. HD7900 serija kartica je kao što znamo prva koja može simultano streamati višestruke neovisne audio signale, čime se otvaraju nove mogućnosti kod korištenja više monitora. Automatski je omogućeno da audio signal prati video signal ukoliko ga prebacujemo s jednog ekrana na drugi.

Eyefinity donosi i nove mogućnosti konfiguriranja monitora (5×1 u portrait i landscape konfiguraciji), donosi fleksibilnu kompenzaciju okvira, 16k x 16k podršku, zatim podešavanje custom rezolucija, te ručno pozicioniranje Taskbar izbornika. Fast HDMI tehnologija donosi 3GHz HDMI sučelje sa Frame packingom za Stereo 3D koje je u stanju "progurati" 1080p sliku pri 60Hz za svako oko (120Hz ukupno). Dosadašnjih 48Hz (24Hz za svako oko) bilo je sasvim dovoljno za video materijal, ali ne i za gaming. Poboljšan je i UVD 3 koji donosi Multi-View Codec i MPEG-4 / DivX podršku, a novost je i Dual stream HD+HD. Novost je Video Codec Engine, pod koji spada multi-stream hardverski H.264 enkoder, koji radi u dva moda – full fixed i hybrid (s compute funkcijom). VCE je u stanju enkodirati video materijal 1080p @ 60Hz kvalitete brzinom većom od "stvarnog vremena" i to vrlo efikasno u pogledu potrošnje energije.