AMD PowerTune je nadogradnja na dosadašnju PowerPlay tehnologiju koja je kako znamo imala tri radna stanja. U stanju mirovanja su taktovi bili najniži a samim time i potrošnja. Kod laganog opterećenja taktovi su bili na srednjoj vrijednosti, a kada je bila potrebna maksimalna snaga na najvišoj. U ovisnosti o aplikaciji, tj. njenim zahtjevima grafička je kartica trošila blizu ili sasvim na maksimumu dozvoljene potrošnje, tj. unutar termalnog dizajna. Ukoliko bi došlo do probijanja TDP-a, taktovi bi se automatski spustili na srednju ili najnižu razinu. TDP se uvijek računa po "worst case" scenariju. To je uvijek računica maksimalnih taktova, maksimalne voltaže, maksimalnog opterećenja od strane aplikacije, maksimalnog "curenja" struje iz tranzistora te ambijentalne temperature. PowerTune je upravljačka tehnologija koja služi za nadzor snage, te je integrirana u sam silicij GPU-a. Na taj način, po tvrdnjama proizvođača, eliminiraju sa nepredvidljive varijacije koje se mogu desiti u slučaju da je tehnologija implementirana van GPU uz pomoć analognih senzora i mehanizama za povratne informacije. Kako bi se došlo do zaključka o trenutnoj potrošnji i koliko ju treba regulirati, aktivnost se nadzire preko integriranih brojača u samom GPU-u. Ova tehnologija po AMD-u predstavlja značajan korak u poboljšanju performansi TDP-om ograničenog grafičkog procesora. Potrošnja energije se sada predviđa na razini GPU-u i time se dinamički podešavaju taktovi kako bi performanse bile maksimalne u danim termalnim limitima. Drugim riječima GPU sada može unaprijed izračunati potrošnju preko svog TDP-a i time limitirati taktove. To znači kako će TDP ostati u zacrtanim granicama i ukoliko pokrenete aplikaciju tipa Furmarka ili OCCT-a, ograničavajući ili snižavajući taktove. Sjetimo se, na drugačiji način je to i u GTX5xx seriji napravila i Nvidia. No, s druge strane PowerTune dozvoljava GPU-u taktove u najvišem power stanju za aplikacije koje inače ne dosežu TDP. Ovime je riješeno i pitanje throttlinga, tj. smanjivanja taktova na srednje ili najniže vrijednosti u slučaju aplikacije koja izlazi van TDP limita GPU-a. GPU sada unaprijed izračuna potrošnju, lagano snizi taktove toliko da ostane unutar TDP-a čime se izbjegava jači throttling.

I dok je ova tehnologija, baš kao i Nvidijina namijenjena zadržavanju kartice unutar zadanih parametara, AMD je na svu sreću korisnicima velikodušno ostavio i mogućnost ručnog podešavanja TDP-a. Ovo je naravno napravljeno do određene mjere, nije da imate neograničenu moć igre. U ovisnosti kakvu aplikaciju vrtite i koliko vam snage treba iz grafičke kartice napojnu kontrolu možete regulirati klizačem unutar CCC-a. Vrijednost se kreće od -20% pa do 20%. Po tvorničkim je postavkama vrijednost uvijek na nuli, pri čemu PowerTune radi u svom normalnom radnom režimu. Ukoliko vrtite nezahtjevnu 3D aplikaciju ili vam je framerate visok, TDP spustite za 20% pri čemu kartica troši manje struje i manje se zagrijava (tiše radi). Ukoliko zatrebate maksimum snage ili želite overclockirati tada klizač pomaknete u +20%. Kako to točno radi u praksi pogledajte na slikama ispod.

U prvom je slučaju klizač bio pomaknut na -20% a za opterećenje smo koristili OCCT. Vidimo kako se takt GPU-a sa 800MHz spustion na 500MHz, VDDC napon je na 1.0V a mjerenjem smo utvrdili kako potrošnja cjelokupnog sistema ne prelazi 235W. U drugom je slučaju klizač bio postavljen na tvorničku vrijednost 0% a pri tome je PowerTune dinamički mijenjao brzinu GPU-a između 526MHz i 688MHz. VDDC je bio nominalnih 1.1V, a potrošnja cijelog sistema nije prelazila 271W. U trećem slučaju, kada je klizač bio postavljen na +20% taktovi se nisu spuštali, VDCC je bio na 1.1V a potrošnja sistema se zadržavala ispod 311W. Međustupnjevima se nismo bavili previše, ali smo primjetili kako na-10 i -15% postavkama takt GPU-a zna pasti i na 426MHz. Još nam ostaje za vidjeti kako ovo funkcionira u igrama. Tu tablicu možete vidjeti na narednim stranicama testa.