Način testiranja

arctic_liquid_freezer_iii_pro_420_17

Kao što smo već napisali, i ovaj smo hladnjak testirali na AMD-ovom Ryzenu 7 7700X, ali i na moćnijem bratu Ryzenu 9 9950X koji drugačije radi, ali svejedno ima viši TDP pa više i opterećuje hladnjak. Matična ploča je bila Asusova ROG Strix X870-A Gaming WiFi.

arctic_liquid_freezer_iii_pro_420_18

 Za mjerenje temperature, procesor smo opteretili Cinebenchovim R23 nT testom u trajanju od 30 minuta, a temperature smo pratili uz pomoć HWinfo64 aplikacije. Također, kao i do sad, testirali smo i performanse u nekoliko aplikacija, te buku.

Zagrijavanje

AMD Ryzen 7 7700X @ Stock Cinebench R23 nT loop

Maksimalna temperatura

Vršna temperatura ove serije procesora ne znači previše jer se postiže u prvih par sekundi opterećenja. Stoga je puno zanimljivija prosječna, kao i performanse koje procesor postiže ispod određenog hladnjaka.

Prosječna temperatura

Prosječna temperatura procesora tijekom polusatnog testa i nije obećavajuća za jedan ovakav veliki hladnjak. Ipak, ovo i nije procesor koji može iskoristiti njegov veliki kapacitet.

Performanse AMD Ryzen 7 7700X

Postignute performanse nisu sjajne i mahom su u donjem razredu. Svakako 7700X ne izvlači maksimum s ovim hladnjakom.

AMD Ryzen 9 9950X @ Stock Cinebench R23 nT loop

Maksimalna temperatura

Najviša maksimalna temperatura je viša od oba uspoređena hladnjaka, no nas ionako više zanima prosjek tijekom polusatnog testa.

Prosječna temperatura

A taj prosjek je sasvim solidan. Istina, Ryuo IV to odrađuje bolje, no on je ipak višestruko skuplji od Liquid Freezera III.

arctic_liquid_freezer_iii_pro_420_21

Uz ovo, Liquid Freezer III aktivno hladi i VRM koji je tako bio dosta hladniji nego kod dva Asusova hladnjaka što povećava OC kapacitet ali i dugovječnost. Vanjska temperatura hladnjaka je bila 20°C niža nego kod originalnog testa ploče s Alphacoolovim hladnjakom.

Performanse AMD Ryzen 9 9950X

Performanse su odraz prosječne temperature. Ryuo je na vrhu, Liquid Freezer III u sredini i onda dolazi TUF Gaming LC III. Ipak, razlike i nisu tako velike.

Buka

Ventilatori su na maksimumu čujni, no s izmjerenih s 49,1 dB(A) ipak nešto tiši nego kod oba uspoređena Asusova hladnjaka. Kao i ranije, mjerili smo uz pomoć Meterk MK09 uređaja, na otvorenom radnom stolu s udaljenosti od oko pola metra. Buka je relativno visoka, no uz kvalitetan protok zraka u kućištu, možemo ograničiti brzinu vrtnje ventilatorima i zadržati sličnu razinu performansi, uz nižu buku.