Hlađenje UD7-ice je masivno i pokriva sve kritične dijelove na ploči. Kompletan sustav je povezan jednim heatpipeom, a sastoji se od dva bloka. Prvi, manji se nalazi na southbridgeu, koji radi svog niskog TDP-a (6W) ne zahtjeva više. Drugi blok, pak, se nalazi na northbridgeu i regulaciji napona, odnosno MOSFET-a. Sa svojim poznaćenim prorezima heatsinkovi svakako dižu estetski dojam ploče. Kao što možete vidjeti iz priloženih slika, čitav sustav hlađenja adekvatno nasjeda na kritične komponente, čemu svakako ide u prilog montaža vijcima koje uvijek preferiramo pored plastičnih push-pinova. Čitav sustav je topao na dodir prilikom intenzivnijeg rada, a ako u jednadžbu zbrojite i overclocking te povećane napone, ubacivanje dodatnog ventilatora se ne čini kao loša ideja.

990FXA-UD7 je opremljena sa sedam PCI utora. Od toga je njih šest PCI-E x16 2.0, te jedan klasični PCI utor. Dva PCI-E x16 utora su pune x16, dva su x8, te posljednja dva x4 propusnosti. Utori pune propusnosti su dovoljno udaljeni kako biste mogli koristiti dual i triple slot kartice bez gubitka performansi. Dakle, ukoliko koristite dvije grafičke kartice u prvom i trećem utoru, imate punu x16 propusnost. Ako pak u igru ubacite i treću karticu imamo x16/x8/x8 konfguraciju, dok dodavanjem četvrte, dobivamo jednakih x8 na svakom od korištenih PCI-E x16 utora. Svakako bolje rješenje od trpanja vrućih NF200 čipova na ploču. Prisjetimo se; za razliku od Intelovih proizvoda, ovdje je northbridge taj koji opskrbljuje 42 PCI-E stazice, a pomoću ASAT-ovih ASM1440 (njih ukupno osam komada) multipleksera/demultipleksera dobivamo automatsko dijeljenje stazica između utora, ovisno o tome koliko je, odnosno gdje su grafičke kartice instalirane. Dodatni PCI utor na ploči opskrbljuje southbridge koji na sebi nosi 4 PCI-E stazice (lane(s)). Valja spomenuti kako je UD7 jedina AM3+ ploča s podrškom za 4-Way SLI. Asusova Formula, recimo, dolazi sa podrškom za 3-Way SLI out-of-the-box, dok za 4-Way SLI morate dokupiti ROG Expander dodatak što smo već spomenuli prije u tekstu. Samim ubacivanjem tog dodatka možete otpisati instalaciju takve ploče u kućište. Da je stvar zanimljivija, ovo je jedna od rijetkih ploča s podrškom za 4-Way SLI, a da stane u ATX kućište. Pri tome mislimo i na ploče bazirane na Intelovom čipsetu (X58A-UD9, Classified 762, Assassin G1). Sve u svemu, odličan posao po tom pitanju, vjerujemo kako će takav setup naročito doći do izražaja sa snažnijim procesorima u najavi.

Kad se radi o proširenjima, Gigabyte nije štedio ni na količini SATA portova na ploči. Tu je ukupno osam SATA portova od čega je šest (crne boje) pogonjeno AMD-ovim southbridgeom, dok su druga dva (siva) pod Marvellovim 88SE9172 kontrolerom, s podrškom za RAID 0 i 1. Mreža ide preko Realtekovog RTL8111E gigabitnog kontrolera, a zvuk preko ALC889 HD Audio codeca iz iste kuće, dakle više manje standardna postava. Baš kao Formula, i UD7 je opremljena s jednim LAN portom. Uz onboard SATA portove, na ploči se nalazi i dva eSATA porta pogonjeni ponovno Marvellovim 88SE9172 kontrolerom. Uz njih, na ploču su ubačena i dva FireWire porta (jedan na backpanelu, drugi preko dodatnog bracketa) preko VIA-inog VT6308P kontrolera. Kako smo već spomenuli, AMD-ov čipset ne dolazi sa nativnom podrškom za USB3.0, tako su za spomenute mogućnosti zadužena dva Etronova EJ168A kontrolera koji ploči pružaju četiri USB3.0 porta (dva na backpanelu, i druga dva preko dodatnog bracketa). Asusova Formula je po tom pitanju u prednosti s dodatna dva porta na backpanelu. UD7-ica dolazi s dva 32Mbitna BIOS čipa s podrškom za 3TB+ diskove kao i buduće UEFI nadogradnje. Nadalje tu je i iTE-ov kontroler koji služi za nadzor temperatura, napona, i regulaciju brzine ventilatora.

Budući da Gigabyte UD7 ne reklamira kao ploču dizajniranu za overclocking, ne nalazimo sitnice poznate iz ROG serije, kao što su to izvedene mjerne točke na ploči. Iz tog razloga, posao preciznog mjerenja pojedinih napona je nešto otežan budući da se mjesta za mjerenje kritičnih napona nalaze odmah ispod socketa. Unatoč tome, na ploči se nalazi dvoznamenkasti debug display koji je uvijek dobrodošao dodatak na skupljim pločama, ako to nije izvedeno na drugi način, naravno. Uz to, tu su tipke za paljenje, reset i pražnjenje CMOS-a, koje smo ranije spomenuli. Za potonju funkciju se na ploči nalazi i dodatni jumper preko kojeg možemo raditi istu operaciju. Kod Asusove Crosshair V nismo naišli na velik broj headera, odnosno pin-outa, koliko ih ima kod UD7-ice. Tu su headeri za front-panel audio, S/PDIF out, FireWire, tri USB2.0 te jedan USB3.0 header. Nadalje tu je pin-out za TPM modul kojeg smo susreli i kod Formule, te naposljetku onaj za front-panel. Unatoč velikom broju PCI utora, baterija je pomaknuta na dobru i pristupačnu lokaciju – na donji desni rub ploče, odmah do debug displaya.

Za kraj nam preostaje osvrt na backpanel ploče:

  • 2x USB2.0 porta
  • 1x kombo PS/2 konektor za miša ili tipkovnicu
  • 1x optički SPDIF izlaz
  • 1x koaksijalni SPDIF izlaz
  • 1x IEEE1394a (FireWire) port
  • 1x USB2.0 port
  • 1x eSATA (data) port
  • 2x USB2.0 porta
  • 1x eSATA (data) port
  • 2x USB3.0 porta
  • 2x USB2.0 porta
  • 1x RJ45 (LAN) port
  • 6x audio izlaza integrirane 7.1 zvučne kartice

Softver

Baš kao kod Crosshair V, UD7-ica ne dolazi s novim softverskim paketom, odnosno ništa što već nismo vidjeli, isprobali i opisali prije dosada. Ukoliko se želite prisjetiti, pročitajte recenziju GA-P55A-UD4 matične ploče.


BIOS

Za razliku od Formule i UEFI BIOS-a, UD7 dolazi sa klasičnim AWARD-ovim BIOS-om. Sve što smo imali prilike vidjeti dosada, prisutno je i ovdje. Tu je nekoliko osnovnih sekcija, te jedna zasebna s opcijama za overclocking – MB Intelligent Tweeaker (M.I.T.). Od ostalih sekcija tu su Standard CMOS Features, Advanced BIOS Features, Integrated Peripherals, Power Management te PC Health Status. Pritiskom hotkeya Ctrl+F1 dobivamo još dva izbornika – Advanced Chipset Features te PnP/PCI Configuration. Dakle, više manje standardna postava BIOS-a. Kako smo spomenuli, BIOS dolazi s podrškom za 3TB+ diskove kao i za buduće UEFI nadogradnje. Za razliku od Gigabyteovih Z68 ploča, njihove AM3 ploče trenutačno ne dolaze ni sa Touch BIOS mogućnostima.

Gigabyte GA-990FXA-UD7 style='mso-fareast-font-family:"Times New Roman"'> (dostupni naponi)



CPU PLL napon Od 2.025 V do 3.135 V (u inkrementima od 0.05 V)
DRAM napon Od 1.025 V do 2.135 V (u inkrementima od 0.0025 V)
DDR VTT napon Od 0.515 V do 1.145 V (u inkrementima od 0.0025 V)
NB napon Od 0.865 V do 1.9750 V (u inkrementima od 0.0025 V)
HT Link napon Od 0.725 V do 1.835 V (u inkrementima od 0.0025 V)
NB/PCIe/PLL napon Od 1.325 V do 2.435 V (u inkrementima od 0.0025 V)
CPU napon Od 0.850 V do 2.035 V (u inkrementima po 0.0125 V)

U drugom dijelu osvrta na BIOS, spomenut ćemo dostupne opcije u sekciji MB Intelligent Tweeaker. Na raspolaganju nam stoje opcije za podešavanje množitelja procesora, memorije, northbridgea te HT linka. Nadalje, tu se dakako može podešavati i frekvencija glavne sabirnice. Prije prelaska na dio s naponima, tu je izbornik pod nazivom DRAM configuration. Baš kao i u glavnom izborniku, ovdje je moguće podesiti frekvenciju glavne sabirnice, memorijski množitelj te dakako memorijske latencije. U jednom redu se nalazi trenutačno stanje i postavke memorijskih latencija, dok se u drugom nalaze one koje su zapisane u SPD memorije. Nakon vraćanja u glavnim M.I.T. izbornik na raspolaganju nam preostaje podešavanje napona čije smo dostupne vrijednosti naveli u gornjoj tablici. Sve u svemu solidno opremljen BIOS, no ipak ne na onoj razini koju smo vidjeli kod Asusove Crosshair V Forumule. Ploča se prilikom overclockinga ponašala bez greške – stabilna, otporna na raznorazna blesavljenja prilikom divljanja s naponima i sličnim egzibicijama za koje bi ovakva ploča na kraju krajeva trebala i biti spremna.