Pakiranje i bundle

Nova Gigabyteova perjanica ponude 990FX čipseta dolazi i atraktivnoj kutiji crvene boje nemalih dimenzija, s crnom ručkom za nošenje na vrhu. Sredinom kutije dominira slika hlađenja ploče, a ukrašena je okolnim logotipovima glavnih karakteristika ploče kao što je podrška za USB/SATA 3.0, CrossfireX, SLI, Ultra Durable 3 i mnogi drugi. Baš kao i Asus, Gigabyte se poigrao s dizajnom kutije, tako da se prednja stranica otvara, čime možemo vidjeti unutrašnjost kutije, odnosno predio socketa ploče s ponovnim naglaskom na hlađenje ploče. Tu je također i grafički prikazan rad regulacije napona ploče, te prednosti iste u odnosu na klasična rješenja. Sa stražnje strane su također istaknute neke od posebnosti ove ploče koja se u kutiji nalazi odvojeno od ostatka bundlea.

Sa UD7 dolazi korisnički priručnik, upute za instalaciju ploče, I/O limić, dvije naljepnice, četiri SATA kabela crne boje, dva Crossfire bridgea, 4-Way, 3-Way i SLI bridgevi. 4-Way je svakako jedna od rijetkih stvari koje imamo prilike vidjeti u bundleu kod ploča, a i rijetka stvar za naći u slobodnoj prodaji. Budući da ploča dolazi s takvom podrškom, ovo je svakako dobrodošao dodatak. Uz to, svi bridgevi su crne boje, inače su bili smeđe (CF bridge) ili plave boje (3-Way bridge). Uz sve navedeno tu je i DVD medij s driverima i popratnim softverom. Sve u svemu solidno, no ne bi škodilo da su ubacili još koji SATA kabel više.

Layout

UD7 dolazi u E-ATX dimenziji, dakle stane u standardna ATX kućišta, no ponešto je šira od većine, što je i za očekivati od ploče koja je nakrcana tolikim stvarima. Kombinacija mat-crnog PCB-a, crnih utora i konektora te sivih hladnjaka sa zlatnim umetcima je pun pogodak po pitanju estetskog izgleda. Mat-crni PCB nam se svakako više svidio od sjajnog kojeg nalazimo na Crosshair V. No opet, to je stvar subjektivnog dojma, što – nije za ocjenu : ) Za razliku od sitnijih greškica kod Formule, ovdje je layout pogođen "u sridu", tako da ugrubo nekih zamjerki na raspored komponenti nemamo. Gornjim lijevim dijelom ploče dominira hlađenja regulacije napona, I/O konektori, te "samo" jedan 8-pinski EPS konektor. Ispod heatsinka se naziru i dva kontrolera čije ćemo funkcije obraditi nešto kasnije. Prostor oko socketa je lako pristupačan, a hlađenje je dovoljno nisko kako ne bi smetalo većim, a i manjim hladnjacima prilikom instalacije.

Specifikacije Gigabyte GA-990FXA-UD7 matične ploče
Podržani procesori AMD AM3+ FX/Phenom II/Athlon II/Sempron 100 serija procesora
Podrška za AM3+ 32 nm procesore
Podrška za procesore s 8 jezgri
Čipset

North Bridge: AMD 990FX
South Bridge: AMD SB950

Memorija

4x DDR3 DIMM slota;
Podrška za do 32GB sistemske memorije;
Podrška za memorijske module brzine 2000/1866/1600/1333/1066 MHz;

Grafika Nema
Utori za proširenja

2x PCIe 2.0 x16 (x16 mode)
2x PCIe 2.0 x16 (x8 mode)
2x PCIe 2.0 x16 (x4 mode)
1x PCI

Multi-GPU podrška

Podrška za Nvidia SLI i ATI CrossFireX

Pohrana podataka

AMD SB950 kontroler:
6x SATA 6Gb/s portova
2x Marvell 88SE9172 kontrolera:
2x SATA 6Gb/s porta
2x eSATA 6Gb/s port

LAN

1x Realtek RTL8111E Gigabit LAN Controller

Audio Realtek ALC889 codec
IEEE 1394 2x IEEE 1394a porta
USB 2x Etron EJ168 čipa:
4x USB 3.0 portova
AMD SB950 kontroler:
14x USB 2.0 portova
Interni konektori 1x 24-pin ATX konektor
1x 8-pin EPS konektor
1x PCIe naponski konektor
8x SATA 6Gb/s konektora
1x CPU fan header
2x system fan headera
1x power fan header
1x front panel header
1x front panel audio header
1x S/PDIF Out header
3x USB 2.0/1.1 headera
1x USB 3.0/2.0 header
1x IEEE 1394a header
1x TPM header
1x ClearCMOS jumper
1x ClearCMOS tipka
1x power tipka
1x reset tipka
BIOS 2x 32 Mbit Flash ROM (AWARD BIOS)
Format 305mm*263mm (ATX)
* specifikacije preuzete sa službenih stranica proizvođača

Na desnoj se strani nalaze četiri DIMM utora crne boje. Tu bi eventualno išao mali minus na boju utora. Najčešće se utori označavaju bojama koje se mogu razlikovati. Unatoč tome, na PCB-u se jasno mogu vidjeti brojevi utora, tako da ne bi trebalo biti problema oko "pogađanja" dual-channel kombinacije. UD7 dolazi s podrškom za maksimalno 32GB DDR3 memorije, maksimalne brzine 2000MHz koji se postižu overclockingom. Službena podrška je i dalje 1866MHz. Pored njih, na rubu ploče se nalazi 24-pinski ATX konektor, kao i tri gumba – za paljenje i reset ploče, te ClearCMOS koji na sebi ima prozirnu plastičnu kapicu kako se ne bi slučajno pritisnuo, budući da je u blizini ostalih tipki. Kako bismo ih lakše našli u mraku, one svijetle plavom bojom. Socket je dosta blizu DIMM utora što bi moglo smetati kod korištenja memorija s velikim heatspreaderima, što je prisutno i kod Formule.

Regulacija napona koju Gigabyte koristi kod UD7 je vrlo slična onoj koju smo susreli na G1.Assassin. Ili bolje rečeno – izvedba i način implementacije su identični, dok je ova nešto slabija u odnosu na prvu. Dakle, tu su klasične zavojnice (=induktori), njih ukupno 10 komada (8 CPU + 2 NB konfiguracija), kombinirani sa isto toliko SiC769CD Driver MOSFET-a (DrMOS) i 12 560uF kondenzatora čine pozadinu priče napajanja procesora. Radi se o sve samo ne o jeftinoj izvedbi regulacije napona, što Gigabyte već neko vrijeme prakticira na svojim high-end pločama. Za memoriju je predviđena dvofazna, dok je za southbridge rezervirana monofazna regulacija napona. Za razliku od procesora, ovdje su korišteni obični LowRDS(on) MOSFET-i, te nisu zasebno hlađeni. Za napajanje procesorskog PLL-a, i northbridgea su korišteni LDO (low-droput regulator) regulatori budući da nisu veliki potrošači, a za razliku od običnih oni zahtjevaju manji radni napon, što znači manje zagrijavanje i veća efikasnost. Po pitanju izvedbe ovakve regulacije napona u praksi ćemo pisati nešto više ispod tablice izmjerenih napona procesora. Za razliku od Formule, UD7-ica je opremljena s "tek" jednim 8-pinskim EPS konektorom, dok je 24-pinski ATX smješten uz gornji desni rub. Nešto niže od njega, iza onboard tipki, nalazi se dodatni konektor za napajanje grafičkih kartica. Ukoliko koristite više od dvije, nikako ne škodi spojiti dodatno napajanje preko SATA naponskog konektora. Pogotovo ukoliko je u igri nešto zahtjevniji overclocking zadatak. Po nama, svakako elegantnije rješenje od 4-pin molexa nasred ploče kod Formule, pogotovo jer je ovdje konektor postavljen pod kutem od 90°. Po pitanju napajanja za dodatne ventilatore, tu su dva 3-pinska i dva 4-pinska konektora. Ne bi škodilo da je ubačen i još koji više, pogotovo s takvom pločom.

style='mso-fareast-font-family:"Times New Roman"'>Gigabyte GA-990FXA-UD7 (izmjeren napon procesora)



BIOS
CPU-Z – idle
CPU-Z – load
DMM – idle
DMM – load
LLC
1.5 V 1.464 V 1.407 V 1.505 V 1.427 V Disabled
1.5 V 1.536 V 1.440 V 1.530 V 1.449 V Enabled

Mjerenje napona na 990FXA-UD7 je bio nešto prtljaviji posao budući da na ploči nema mjernih točaka, tako smo napon procesora morali mjeriti na SMD-ovima ispod socketa, sa stražnje strane ploče. Za razliku od Formule, BIOS na UD7 nam daje nešto skromnije opcije po pitanju anuliranja pada napona. Tu su dakle Disabled i Enabled opcije. Dok je LLC ugašen, pad napona je prilično osjetan, pogotovo prilikom opterećenja. U stanju mirovanja vidjiv je blagi over-volt – za 0.005V, dok je pod opterećenjem napon pao za nemalih 0.063V. Paljenjem LL kalibracije, procesor u idleu ponovno over-volta, ovog puta za nešto većih 0.030V. Pad napona je ovoga puta nešto manji, no opet daleko od postavljenih 1.5V, konkretno, 0.051V. Zašto je tome tako, a nekoliko redova smo pohvalili iznimno kvalitetnu izvedbu regulacije napona? Čini se da je to Gigabyteova politika koja slijedi onu koju AMD službeno propiše – to je bio njihov argument za ovakve padove napona prilikom opterećenja. Bilo kako bilo, kakvi bi overclockeri bili da takve stvari ostave tvornički zacrtanim. Naime, nedugo nakon izlaska ploče, već je napravljen vdroop mod koji će dobro doći ozbiljnijim overclockerima, odnosno onima koji će ploču tj. procesor stavljati pod LN2.