Pakiranje i bundle

Budući da se radi o matičnoj ploči XL-ATX formata, kutija u kojoj Assassin dolazi je ogromna. Već na prvi pogled daje do znanja za kakvu publiku je ova ploča namijenjena – za gamere. Diljem kutije su raštrkane korisne informacije oko toga kakve sve goodiese možete očekivati ukoliko se odlučite na kupovinu ove ploče. Otvaranjem kutije dočekuje nas još jedna militarističke tematike, a unutar koje se pak nalaze druge dvije. U prvoj je sama matična ploča zaštićena i odvojena od ostatka bundlea. Bundle koji dobivate s ovom pločom nije u rangu onog koji dobijete s Asusovom Black Edition pločom, no daleko od toga da je loš.

S pločom u paketu dobivate šest SATA kabela crne boje, obični fleksibilni SLI bridge, triple SLI bridge, CrossfireX bridge, priručnik, upute za instalaciju, medij s driverima i popratnim softverom, I/O limić, te dvije naljepnice. Uz ploču također dolazi i jedan veliki obostrani poster. S jedne strane se nalazi fotografija "G1.Killer" ekipe – Assassin, Sniper i Guerilla. S druge strane postera se nalazi meta za gađanje. Uz poster dobivate i nekoliko većih naljepnica koje možete nalijepiti na kućište ili slično. Dakle sve u tematici gamera i case moddera.

Najzanimljiviji dio bundlea bio bi Gigabyte Quick Boost panel. Radi se o dodatnom 5.25" panelu koji se montira u prazan utor na kućištu. S njime dobivate nekoliko mogućnosti. Jedna od njih se zove Gigabyte OC Button. Jednim pritiskom ove tipke možete overclockirati svoj procesor, odnosno računalo. Kako biste mogli koristiti sve opcije potrebno je dakako sve kablove spojiti na matičnu ploču prije korištenja. Iduća funkcija je dvostruki port koji vam omogućava korištenje i USB2.0 i eSATA uređaja na jednom portu. Tu su i dodatna dva USB3.0 konektora koji upotpunjuju čitav paket. Iznimno praktično, a i oku ugodno pošto OC Button svijetli u zelenoj boji u skladu ostalih LED-ica na ploči.

Layout

Kako smo već spomenuli, Assassin je XL-ATX ploča koja neće stati u bilo koje kućište. Dapače, stat će u vrlo malen broj istih, a ona koja će odgovarati za nju su sve samo ne jeftina. Samim time je Gigabyte izgubio dio kupaca koji uz ploču ne namjeravaju kupovati i novo kućište. No dobro, kome treba ploča sa sedam PCI slotova i mogućnost pokretanja Quad-Fire konfiguracije vjerojatno neće biti problem iskeširati i "koju" kunu više za takvo kućište. Kao RIIIBE, i Gigabyte je išao na varijantu s mat crnim PCB-om. Ostale boje koje su prisutne na ploči kod dodatnih slotova i utora su zelena i crna. Takvim dizajnom podsjeća na dobri stari DFI i njihovu LanParty seriju. Layout je odličan, i nekih grešaka po pitanju dizajna nema. Sve je kako bi trebalo biti; razmaka između PCI slotova ima dovoljno za bilo kakve eksperimente. Dizajn hlađenja je svakako jedna od stavki koja će vam upasti u oko, a napravljen je u skladu s imenom ploče. Nešto više o tome kasnije u tekstu. Assassin je kao i ostale testirane ploče opremljena sa LOTES-ovim LGA1366 socketom crne boje oko kojeg ima i više nego dovoljno mjesta za pristupanje, odnosno instalaciju CPU hladnjaka bilo kakvih gabarita.

Specifikacije Gigabyte G1.Assassin matične ploče
Podržani procesori Intel® Core™ i7, Core™ i7 Extreme Edition serije procesora u LGA1366 pakiranju; podrška za Turbo Boost
Čipset

Intel® X58/ICH10R čipset

Memorija 6x DIMM, Triple Channel DDR3;
2200/1333/1066/800MHz;
Maksimalno 24GB memorije;
Podrška za Intel XMP
Utori za proširenja

4x PCIe2.0 x16 utora
2x PCIe x1 utora
1x PCI
utor

Multi-GPU podrška

Podrška za Nvidia 3-Way SLI i ATI 4-Way CrossFireX

Pohrana podataka

6x Serial ATA 3.0Gb/s porta
2x Serial ATA 6.0Gb/s porta

LAN

1x Bigfoot Killer E2100 chip

Audio 1x Creative CA20K2 chip
Interni konektori 1x 24-pin ATX konektor
2x 8-pin ATX 12V konektors
2x 4-pin PCIe 12V konektora
2x SATA 6Gb/s konektora
6x SATA 3Gb/s konektora
1x CPU fan header
1x system fan header
3x fan headera
1x front panel header
1x front panel audio header
1x S/PDIF Out header
2x USB 2.0/1.1 headera
2x USB 3.0/2.0 headera
1x Clear CMOS jumper
1x Quick Boost button header
1x heatsink LED power konektor
USB 4x USB 2.0 + 8x USB 2.0 onboard
2x USB 3.0
BIOS 2x AWARD BIOS (16Mb FlashROM)
Format 345mm*263mm (XL-ATX)
* specifikacije preuzete sa službenih stranica proizvođača

S desne strane se nalazi šest DIMM utora koji su dovoljno odmaknuti od prostora socketa (kako ne bi bilo konflikata oko montiranja velikih hladnjaka, odnosno memorija s velikim heatspreaderima), te najbitnije od prvog PCI-E x16 slota. Prilikom korištenja tri modula memorije potrebno je koristiti zelene DIMM utore. Maksimalno je podržano 24GB DDR3 memorije brzina 800/1066/1333MHz, odnosno 2200MHz overclockingom. Podržani su i Intel X.M.P. profili. Odmah pored posljednjeg memorijskog utora, nalazi se mala vojska LE dioda. Uz njih, diljem ploče je raštrkano još LED-ica koje su strateški smještene kod svake komponente i pokazuju trenutno stanje napona ili temperatura u tri nivoa. LED-ice pored DIMM utora su upaljene tek ukoliko je DES upaljen, odnosno sve power-saving opcije unutar BIOS-a. Ostale su ugašene većinu vremena osim prilikom overclockinga kada se pale žute ili crvene LED-ice, ovisno o naponu.

Regulacija napona na Assassin pločama je nešto novo što je Gigabyte uveo sa svojim high-end pločama, tako da ih dosada još nismo viđali niti na jednoj od predstavljenih. Kao što imate prilike vidjeti na gore navedenim fotografijama, ploča dolazi sa DrMOS tehnlogoijom koja koristi nešto drukčije od klasičnih MOSFET-a; i po izgledu i po veličini. Naziv DrMOS je iz razloga što takav čip kombinira MOSFET i driver čip u jednom. Ovakav način simbioze rezultira smanjenjem gubitka signala od drivera do MOSFET-a. Takvi MOSFET-i su u stanju isporučiti kontinuiranih 35A, i raditi na preko 90% efikasnosti u slučaju korištenja više od jedne faze. Assassin dolazi sa ukupno 12 takvih MOSFET-a s prednje strane ploče, dok sa stražnje ploče nosi još četiri komada. Odmah pored posljednje zavojnice se nalazi glavni PWM IC – Intersil ISL6336G, koji je certificiran za Intelov "VRD 11.1" VRM dizajn.

Za napajanje memorijskog kontrolera (uncore) korištena je četverofazna regulacija napona, za koji je zadužen Intersilov ISL6312 PWM IC. Za regulaciju mem. kontrolera se nisu koristili DrMOS MOSFET-i, budući da su driveri integrirani u PWM IC. Umjesto njih, ploča koristi dobro poznate LowRDS (on) MOSFET-e koje Gigabyte već dugo vremena koristi na svojim pločama. Uz one s prednje strane ploče, ispod ploče se nalazi još četiri MOSFET-a zaduženih za uncore, odmah pored spomenutih DrMOS za procesor. Za northbridge je rezervirana dvofazna regulacija napona za koju je zadužen Intersil ISL6322G PWM IC. Kako i za northbridge, tako je i za memoriju zadužen isti takav IC, i dvofazna regulacija napona u kombinaciji sa LowRDS (on) MOSFET-ima. Između prvog i drugog PCI-E x16 utora nalazi se ICS 9LPRS914HKLF clock generator za procesor (baseclock). Između drugog i trećeg PCI-E x16 utora nalazi se ICS9DB403DGLF clock generator PCI-Express sabirnice.

Hlađenje ploče je izvedeno u jednoj cjelini – svi su blokovi povezani heatpipeovima. Prvi blok i naizgled najveći nalazi se na southbridgeu, a dizajniran je u stilu šaržera puške. Na sebi ima simpatično upozorenje: "Heat sink: Not a weapon. Cannot be assembled as a firearm.". Unatoč metku koji viri na samom vrhu šaržera, vjerujemo da se nitko neće odlučiti na skidanje hlađenja ploče u svrhu punjenja svoje omiljene puške. Kako smo već spomenuli, ovaj blok je tek naizgled najveći; skidanjem hlađenja ploče zapravo vidimo kolika je njegova veličina. Sljedeći dio je aluminijski blok koji se nalazi na northbridgeu, a ukrašen je LE diodama zelene boje (njih ukupno pet) koji su tu prvenstveno iz estetskih razloga. Svjetlost kojom LE diode na ploči svijetle je blaga i nenametljiva, za razliku od blještavih koje su raštrkane diljem ploče. Posljednji dio hlađenja obuhvaća dio regulacije napona za koji su zadužena dva oveća bloka kroz koje prolazi debeli heatpipe. Kompletan sustav hlađenja je fiksiran vijcima. Gigabyte se drži provjerenog rješenja još od svojih prvih Gigabyte X58 ploča i koristi mali pasivni hladnjak koji se drži push-pinovima, a hladi regulaciju napona mem. kontrolera. Uzevši sve u obzir, hlađenje koje dolazi na Assassin ploči se pokazalo kao najefikasnije od svih testiranih ploča. Čitava je ploča tokom rada, čak i prilikom žešćeg overclockinga bila tek topla na dodir, a toplina je bila ravnomjerno raspoređena po čitavom sistemu. Pasivno rješenje napravljeno kako priliči ploči takvog kalibra.

Assassin dolazi sa ukupno sedam PCI(-E) slotova – prvi je PCI-E 2.0 x16 pune propusnosti, nakon njega se nalazi manji PCI-E x1 slot, iza njega drugi PCI-E 2.0 x16 duplo manje propusnosti, te još jedan PCI-E x1 slot. Treći PCI-E 2.0 x16 slot je pune x16 propusnosti. Gigabyte je na ovu ploču odlučio ubaciti i jedan klasični PCI slot što će mnogi pozdraviti. Naposljetku imamo još jedan PCI-E 2.0 x16 slot propusnosti x8. Raspored PCI slotova je odličan, tako da ćete u slučaju jedne ili dvije kartice imati veliku slobodu rasporeda kartica bez da gubite na performansama, odnosno propusnosti. Ovakav raspored vam dopušta korištenje recimo i tiple-slot Asus GTX580 Direct CU II kartica u SLI-ju u x16 slotovima.

Svaki slot na sebi ima i sigurnosne kopče. Ploča dolazi s podrškom za 3-Way SLI i ATI CrossfireX (podržano četiri kartice). Ploča na sebi nema NF200 niti PLX čipove za dodatne PCI-E stazice. Prilikom korištenja poželjno je da priključite i dodatno napajanje na ploču; prvi 4-pin molex se nalazi iznad prvog PCI-E x16 utora, dok se drugi molex nalazi ispod posljednjeg PCI-E x16 utora. Pošto se radi o ploči takvih dimenzija mogu se napraviti neki kompromisi po pitanju rasporeda komponenti koji se inače ne bi radili da je ploča manja. Jedan od takvih detalja je i smještaj baterije koji je na idealnom mjestu na desnom donjem rubu ploče, tako da će biti lako dostupna u bilo kojoj varijanti. S pločom dolazi dva 16Mbit BIOS čipa s podrškom za diskove preko 3TB.

Od ostalih utora za proširenja, tu su i SATA portovi kojih na ovoj ploči ukupno ima osam. Kao i obično, prvih šest crne boje je pogonjeno Intelovim SATA 3Gb/s kontrolerom (ICH10R) i podržavaju kreiranje RAID polja 0, 1, 5 i 10. Ostatak pogonjen novim Marvellovim SE9182 SATA 6Gb/s kontrolerom koji se koristi i koji smo opisali i kod Asusove Rampage III ploče. Dotični kontroler podržava RAID polja 0 i 1. Svi portovi su postavljeni na idealnom mjestu, uz rub ploče pod kutem od 90°. Assassin dolazi sa pomalo nestandardnim, ali dobro rješenom podrškom za USB3.0. Konkretno dolazi s novim NEC/Renesasovim D720200 čipom i s dodatna dva VLI VL810 huba (1, 2) što znači da G1 može dati ukupno osam USB3.0 utora – četiri koji se nalaze na backpanelu ploče, te dodatna četiri koja dobijamo spajanjem bracketa na headere ploče, što je odlično. Od ostalih sitnica na ploči je raštrkano ukupno četiri temperaturna senzora koji konstantno prate temperature svaki dio ploče. Uz to, na ploči se nalazi ukupno pet konektora za napajanje ventilatora koje je moguće kontrolirati. Desno od posljednjeg PCI-E x16 utora se nalazi OC_Button header koji služi za spajanje 5.25" modula koji smo opisali na početku osvrta. Odmah do njega se nalazi ClearCMOS jumper za pražnjenje CMOS-a. Nažalost na ploči nema backpanel tipke za ClearCMOS-a; samo jumper i baterija za tu svrrhu. Minus je također što na sebi nema tipke za paljenje i restart, kao ni debug display koji svakako dobro dođe u raznim situacijama. Ovako tapkamo u mraku bez ikakve signalizacije oko (ne)uspješnog boota.