Dolazimo i do posljednjih dijelova ove ploče, te ujedno onih koji Assassin čine posebnom, iliti izborom za gamera (dubokog džepa). Radi se o BigFoot Killer E2100 čipu, koji je zadužen za mrežni podsustav ploče. Isti takav čip se nalazi i u Asusovoj Thunderbolt kartici pa nećemo duljiti oko njezina opisa. Sa sobom nosi i dodane čipove kao što je Samsungova DDR2 cache memorija, te Spansionov BIOS čip. Baš kao i u slučaju RIIIBE, i sa Gigabyteicom dolazi isti softverski paket za upravljanje i nadzor mrežnog podsustava računala. Ono što nismo spomenuli, a dolazi i sa Asusicom, je dodatni Marvellov čip. Njegov puni naziv je Marvell 88E1118R-NNC2 PHY Alaska Ultra Gigabit Ethernet transceiver. Pošto se radi o nestandardnom čipu o kojem nema mnogo informacija, opis ugrubo bio bi da je tu u svrhu "pomoćnika" BigFootovom NIC-u i/ili u svrhu proširenja njegovih mogućnosti.

Kako svatko ima svog konja za utrku ima, tako i Gigabyte ima svoju viziju zvučnog podsustava na ploči. Za razliku od Asusice koja dolazi sa dva zvučna čipa na sebi, Gigabyte se pouzdao u jedno, ali vrijedno Creativeovo rješenje. Radi se o Creative Sound Blaster CA20K2-2AG HF zvučnom procesoru baziranom na 20K2 arhitekturi. Dolazi sa svim mogućnostima koje inače imaju punokrvni X-Fi zvučni čipovi, kao što su OpenAL 3D Audio, X-Fi Xtreme Fidelity, EAX5.0, CMOS-3D i X-Fi Crystallizer. Podržava 2/4/5.1/7.1 kanalne sustave. U svrhu što boljeg rasterećenja glavnom procesora i radne memorije, Gigabyte je išao na skuplju varijantu tako da uz Creativeov 20K2 čip dolazi i priručnih 128MB Hynix DDR2 memorije. Uz to, na ploči se nalazi i zasebna regulacija napona samo za zvučni podsustav. Da je ovo shvatio ozbiljno govori i činjenica kako je Gigabyte išao na ubacivanje posebnih kondezatora koji se koriste kod kvalitetnih zvučnih komponenti. Konkretno radi se o četiri zelena Nichicon MUSE 33uF 16V kondezatora, a uz njih tu je i prava mala vojska od 12 manjih narančastih Nichicon 33uF 16V kondezatora. Baš kao što Asus ima svoje goodiese uz svoj zvučni čip, tako ih ima i Gigabyte; mislimo na ADC (analog-digital converter) koji se nalazi lijevo od 20K2 čipa. Radi se o Wolfson 96KHz četverokanalnom konverteru. Ako vam to nije dovoljno, tu je i još jedan ADC – AKM 53588ET. Uz njih, tu je i Texas Instruments LC245A čip koji je zadužen za jedan optički S/PDIF izlaz, i dva koaksijalna S/PDIF izlaza na ploči. Uz ADC-ove, na ploči se nalazi naravno i jedan DAC (digital-analog converter) čip. Radi se o Cirrus Logic CS4382ACOZ 24-bit DAC-u. Sve u svemu odlična zvučna postava koja će zadovoljiti i najzahtjevnije.

 

Oprema stražnjeg I/O panela je više manje klasična, jedino što je zanimljivo za spomenuti je dodavanje dva PS/2 konektora za miš i tipkovnicu. Također, dodano je i četiri USB3.0 utora što nije tako česta pojava na pločama. Navedimo i ostale izlaze na ploči:

  • 1x PS/2 za miša
  • 1x PS/2 za tipkovnicu
  • 1x optički S/PDIF izlaz
  • 1x koaksijalni S/PDIF izlaz
  • 4x USB2.0/1.1 portova
  • 4x USB3.0/2.0 portova
  • 1x LAN (RJ45) port
  • 5x audio izlaza zvučne kartice

Softver

Assassin dolazi sa DVD medijem koji je više manje stadandardan po pitanju količine softvera koji dolazi s njime. Radi se o Gigabyteovima aplikacijama koje su već dugo vremena uz nas, kao što su EasyTune 6, Dynamic Energy Saver 2, On/Off Charge, Smart 6, Smart View, @BIOS, DMI Info Viewer, Face Wizard i Q-Flash. To bi bilo to po pitanju Gigabyteovog softvera. Uz ploču također dolazi i BigFootov softver za upravljanje i nadzor mrežnim podsustavom. Audio mogućnostima upravljamo preko Creativeovog X-Fi softvera koji i inače viđamo u paketu s njihovim standalone zvučnim karticama. Za razliku od Asusovog softvera, Gigabyteov nema problema po pitanju instalacije i deinstalacije svog.


BIOS

S Gigabyte Assassin dolazi klasični Awardov BIOS. Ulaskom nas dočekuje početna stranica koja ima nekoliko glavnih kategorija – MB Intelligent Tweaker (overclocking/monitoring sekcija), Standard CMOS Features, Advanced BIOS Features, Integrated Peripherals, Power Management Setup i PC Health Status. U BIOS-u nas čeka i neizostavni alat za baratanje s profilima.

style='mso-fareast-font-family:"Times New Roman"'>Gigabyte G1.Assassin
(dostupni naponi)



CPU napon Od 0.850V do 2.30V (u inkrementima od 0.005V)
QPI/VTT napon Od 1.100V do 2.100V (u inkrementima od 0.005V)
PLL napon Od 1.500V do 2.200V (u inkrementima od 0.0100V)
DRAM napon Od 1.200 do 2.300V (u inkrementima od 0.050V)
IOH napon Od 1.100V do 2.000V (u inkrementima od 0.015V)
IOH PCI-E napon Od 1.500V do 2.100V (u inkrementima po 0.020V)
ICH napon Od 1.100V do 2.000V (u inkrementima po 0.01V)
ICH PCI-E napon Od 1.500V do 2.100V (u inkrementima od 0.020V)

Pošto je ostatak više manje standardan nećemo se ponavljati, te ćemo istaknuti mogućnosti M.I.T sekcije. Radi se o overclocking/monitoring sekciji BIOS-a u kojem se obavlja najznimljiviji dio posla po pitanju overclockinga. Dostupno je nekoliko sekcija – M.I.T. Current Status (monitoring), Advanced Frequency Settings (podešavanje množitelja procesora, QPi linka i memorije, frekvencije baseclocka, PCI-E sabirnice i automatskih overclocking profila), Advanced Memory Settings (ovdje podešavamo množitelj memorije, XMP profile i latencije), Advanced Voltage Settings (ovdje podešavamo sve dostupne napone na ploči) i Miscellaneous Settings (paljenje i gašenje virtualizacije i ostalih sigurnosnih postavki procesora). Sve u svemu BIOS je po pitanju svojih mogućnosti bogat opcijama, a i dostupnim naponima. Prilikom overclockinga ploča se ponašala odlično bez kojekakvih glitcheva u radu pri većim frekvencijama baseclocka.