Hlađenje ploče je izvedeno u dva dijela. Na southbridgeu se nalazi manji low-profile heatsink koji svoj posao obavlja zadovoljavajuće. Na regulaciji napona i northbridgeu ploče se nalazi masivni heatsink mat-crne boje s crvenim umetkom radi estetskog dojma. Spomenuti je povezan s nešto manjim heatsinkom na vrhu ploče putem jednog heatpipea, a leži na drugom dijelu regulacije napona. Hlađenje je pričvršćeno vijcima što svakako pozdravljamo, a da svoj posao obavlja adekvatno govori i dobar otisak na termalnoj traci diljem heatsinka. U radu se čitav sustav regulacije napona tek blaže ugrije, dok je naglasak na zagrijavanje stavljen više na područje northbridgea. Prilikom većih napona, svakako preporučamo stavljanje ventilatora da pirka preko gornjeg dijela regulacije napona. Ono što nam se nije svidjelo kod hlađenja, a cijelo vrijeme se prakticira, je stavljanje popularne "žvakaće gume" umjesto termalne paste što otežava provodljivost topline.

Crosshair V Formula je opremljena s ukupno šest utora za proširenja. Iz sivila se izvajaju po jedan PCI i PCI-e x1 utora. Ostatak odlazi na četiri PCI-E x16 2.0 utora. Kako smo već spomenuli, ploča podržava SLI kao i Crossfire. Nekoliko riječi o propusnosti – ukupno je dostupno 42 PCI-e stazica. Ako koristite jednu grafičku karticu, na raspolaganju vam stoje prvi i treći PCI-E x16 utori pune propusnosti. Ukoliko koristite dvije grafičke kartice, oba spomenuta će raditi na x16, drugi na x1, a posljednji na x4. Kod korištenja tri grafičke kartice, prva tri PCI-e x16 utora će raditi u x16/x8/x8 konfiguraciji, a posljednji i dalje pri x4. Naposljetku prilikom korištenja sva četiri PCI-E x16 utora, dobivate x16/x8/x8/x4 propusnost. Sve u svemu raspored utora je korektan, tako da ćete tek korištenjem dvije kartice izgubiti PCI utor. Ono što je zanimljivo za spomenuti je činjenica da je na Crosshair V moguće vrtjeti i 4-Way SLI, nažalost po cijeni ROG Expander dodatka. Odmah iza posljednjeg PCI-E x16 utora se nalaze tri tipke karakteristične za ROG ploče – O.C., Power i Reset tipke. Prva O.C. tipka ima funkciju automatskog overclockinga, te ukoliko je u funkciji svijetli crvenom bojom, a dok nije, svijetlit će bijelom bojom. Naš Phenom X4 980 overclockiran je sa 3.7GHz na solidnih 4.0GHz, što uopće nije loše za overclocking jednom tipkom.

Formula dolazi s ukupno sedam onboard SATA portova. Još jedna od novina novog 990FX čipseta je upravo potpuna podrška za SATA 6Gb/s standard. Od spomenutih sedam, njih šest je postavljeno pod 90°, a pogonjeni su AMD-ovim SB950 čipsetom. Dok je posljednji port postavljen vertikalno od ostalih te je pogonjen od strane ASMedijinog USB3.0 kontrolera. Iako uređaja na unaprijeđenom standardu nema mnogo, vjerujemo kako će se stvari promijeniti na bolje. SSD-ovi nove generacije su sve češće deklarirani upravo za rad na SATA 6Gb/s standardu. Prijeđimo na ono na čemu Asus svakako nije štedio – čipovlje na ploči. Za zvuk je zadužen SupremeFX X-Fi 2, iliti zamaskirani Realtek ALC889. Po pitanju mrežnog podsustava tu je Intelov gigabitni kontroler kojeg Asus sve češće koristi na svojim high-end pločama. USB3.0 je također prisutan, iako za razliku od SATA 6Gb/s ne nativno od strane čipseta, nego preko third-party rješenja (za razliku od novog A75 čipseta). Asus je odlučio ići na ASMedia ASM1042 USB3.0 kontroler koji se pokazao kao ispoliranije rješenje od NEC-ovog. Na ploči se ukupno nalazi tri ASMedijina kontrolera, koji pružaju ukupno šest USB3.0 portova, dok AMD-ov SB950 pruža 12 USB2.0 portova. Potonjih vam u ovoj kombinaciji svakako neće usfaliti. Uz klasičnu postavu tu se nalazi i nekoliko kontrolera iz Asusove kuhinje koji su zaduženi za nadzor, baratanje s power-saving opcijama procesora, odnosno regulacije napona – dva iROG čipa smješteni u donjem desnom predjelu ploče, ispod SB heatsinka. U prostoru oko socketa se nalazi i Digi+ EPU čip. Iznad njih se nalazi BIOS čip. Pozitivna strana takve implementacije BIOS čipa je to što ga je moguće izvaditi i preflashati ako bude problema, no s druge strane pak, uz ploču ovakvog kalibra bismo očekivali neki backup sustav kombiniran s dva BIOS čipa. Također, s backpanela je uklonjena ROG connect tipka koja inače kod jačih modela može služiti za vraćanje BIOS-a bez softverske interakcije. To su recimo neke od stavki koje su rezervirano kako se dalo zaključiti samo za Extreme modele iz ROG serije. Između iROG čipova se nalazi maleni jumper kojim možete onemogućiti, odnosno omogućiti ClearCMOS tipku na backpanelu. Po pitanju signalizacije, na ploči se nalazi set LE dioda koje označavaju trenutno stanje napona za procesor, memoriju, NB i SB (normal, high, crazy; zeleno, žuto, crveno). Za kraj ostaje spomenuti set od četiri POST LED-ice koje su tu umjesto debug displaya, a nalaze se ispred ATX konektora. Po pitanju pin-outa na donjem rubu ploče, tu je TPM module header, dva USB2.0 headera te posljednji front-panel set pin-outa.

Na stražnjoj IO strani ploče ne nalazimo ništa posebno za istaknuti, izuzev samo jednog LAN porta na ovakvoj ploči što bi zahtjevnijima moglo zasmetati. Bilo kako bilo, nabrojimo ono što je ubačeno na Formulu:

  • 1x kombo PS/2 konektor za miš ili tipkovnicu
  • 2x USB3.0/2.0 porta
  • 1x ClearCMOS tipka (svijetli zelenom bojom)
  • 2x USB2.0 porta
  • 1x eSATA port (data)
  • 1x optički S/PDIF izlaz
  • 2x USB3.0/2.0 port
  • 1x RJ45 (LAN) port
  • 5x USB2.0 portova
  • 1x ROG Connect USB port
  • 6x audio izlaza integrirane 7.1 zvučne kartice

Softver

Kolekcija softvera koja dolazi s testiranom pločom se ni po čemu ne razlikuje od ostalih ROG ploča koje smo imali na testu, pa se nećemo ponavljati. Ako se želite prisjetiti, pročitajte recenziju posljednje Maximus Gene-Z matične ploče.


BIOS

Sa Crosshair V Formulom dolazi novi UEFI BIOS crveno-crne tematike boja. Vrlo je pristupačan kako za početnike (Easy Mode), pa tako i detaljan i precizan za zahtjevnije korisnike (Advanced Mode, ovdje opisan). Ulaskom u BIOS nas dočekuje Extreme Tweaker izbornik, a iza njega se nalaze Main, Advanced, Monitor, Boot te Tool sekcije. Svaka od njih bogata opcijama. Ono što nam se svidjelo je mogućnost hvatanja screenshota BIOS screena, i njegovo spremanje na USB stick koji smo imali ubačen radi flashanja ploče. Trenutno je dostupna posljednja 0506 verzija BIOS-a, no mi smo koristili optimiziraniju 0039 verziju beta BIOS-a za potrebe testiranja. U bespućima dostupnih opcija naletjet ćete i na onu pod nazivom Asus Core Unlocker koji služi za otključavanje procesora s nedostupnim/zaključanim jezgrama. Spomenimo dakako i GO Button File sekciju gdje možemo podesiti željeni overclock, te ga aktivirati u Windowsima, po želji, kad nam odgovara. Prijeđimo na tablicu s dostupnim naponima na testiranoj ploči, te osvrt na zanimljiviji dio BIOS-a – Extreme Tweaker sekcija.

Asus Crosshair V Formula style='mso-fareast-font-family:"Times New Roman"'>
(dostupni naponi)



CPU napon Od 0.750 V do 1.700 V (u inkrementima od 0.005 V)
CPU NB napon Od 1.36875 V do 1.50 V (u inkrementima od 0.00625 V)
CPU VDDA napon Od 2.2000 V do 3.18750 V (u inkrementima od 0.00625 V)
DRAM napon Od 1.20 V do 2.90 V (u inkrementima od 0.00625 V)
NB napon Od 0.8000 V do 2.0000 V (u inkrementima od 0.00625 V)
NB HT napon Od 0.8000 V do 2.0000 V (u inkrementima od 0.00625 V)
NB 1.8V napon Od 1.80200 V do 3.00775 V (u inkrementima po 0.01325 V)
VDD PCI-E napon Od 1.1300 V do 2.00075 V (u inkrementima od 0.01325 V)
SB napon Od 1.1300 V do 1.80200 V (u inkrementima od 0.01325 V)

U spomenutoj sekciji imamo mogućnost podešavanja praktično svake opcije, odnosno svakog napona koji će vam ikad trebati za izvlačenje maksimuma iz svog procesora. U prvom redu tu su opcije zadužene za podešavanje množitelja procesora, memorijog djelitelja, te množitelja HT Linka, odnosno CPU northbridgea. Nadalje tu su opcije za power-saving (spomenuti EPU engine), nakon kojih se nalazi zasebna sekcija za baratanje sa memorijskim tajminzima. Kao što ste imali prilike vidjeti na gornjoj tablici, dostupni naponi za pojedine komponente su zaista bogati, i ono najbitnije – stabilni što su pokazala i naša mjerenja. Overclocking na ovoj ploči bio je dječija igra. BIOS je intuitivan kao što se dade vidjeti iz priloženih screenshotova, a ponašanje prilikom overclockinga je bilo bez greške. Tu su dakako dostupni i OC profili. Moguće je sačuvati ukupno osam profila koje je moguće imenovati po želji. U sekciji GPU.DIMM Post možemo nadzirati trenutno instalirane uređaje u spomenutim utorima. GPU Post nam ukazuje tko je prozvođač trenutno instalirane grafičke kartice, u kojem se utoru nalazi te na kojoj brzini dotična radi. DIMM post nam pokazuje u kojim se slotovima nalaze instalirani memorijski moduli, deklariranu brzinu istih, te njihovu trenutnu brzinu. U Digi+ VRM sekciji možemo o(ne)mogućiti LLC na procesoru, odnosno anulirati pad napona istog prilikom overclockinga. Ono što ne vidimo često na AMD-ovim pločama je i podešavanje Over-Current zaštite. Uz to moguće je mijenjati i frekvenciju rada regulacije napona čime možemo dobiti na efektivnijem/hladnijem radu iste. BIOS je doslovno nakrcan opcijama. Žao nam je jedino što nismo imali neki bolji primjerak procesora da pritisnemo ovakvu ploču do granica. S druge strane, vjerujemo da će se ova ploča pokazati u punom sjaju kad se upari s kakvim Zambezi procesorom.