Asus Crosshair V Formula vs Gigabyte GA-990FXA-UD7 – high end spreman za Bulldozera

Datum objave 27.08.2011 - Danijel Pavlović

Asus Crosshair V Formula - 1.dio

Pakiranje i bundle

Sama kutija je jednostavna i više manje ono na što smo navikli od dosadašnjih ROG ploča. Radi se ovećoj kutiji crvene boje s ručkom na kojoj se ističe ROG logotip, kao i ime ploče. Otvaranjem prednjeg dijela kutije imamo prilike vidjeti samu ploču kroz izrezani dio stranice, dok je ostatak predviđen za isticanje glavnih karakteristika same ploče, te onog što dolazi s njom. Sličan sadržaj možemo naći i na stražnjoj stranici kutije gdje su navede i detaljne specifikacije matične ploče. Sama ploča je spakirana i zaštićena u odvojenoj kutiji od bundlea koji se nalazi u drugoj kutiji odmah ispod prve.

Nova verzija Formule nam dolazi sa već uobičajeno bogatim, bundleom. Kad se radi o pločama iz ROG serije kompromisa nema, tako da od bundlea možete očekivati iduće stvari – višejezični korisnički priručnik, quick-start priručnik za instalaciju, 3-Way SLI bridge, SLI bridge, Crossfire bridge, šest SATA kabela crne boje, I/O limić, naljepnice za kućište i hard diskove, odnosno pripadajuće kabele, plastične vezice, Q-konektori te naposljetku - DVD medij s driverima, Asusovim softverom u kombinaciji s punim verzijama programa Kaspersky Anti-Virus i Daemon Tools Pro Standard. Tu je zaista više-manje sve što će vam ikad trebati.

Layout

Crosshair V Formula dolazi s crnim, sjajnim, PCB-om, uz crno-crvene elemente karakteristične za ROG tematiku boja, standardne ATX veličine. Takva kombinacija je svakako atraktivna i upada u oči. Po pitanju layouta na prvi pogled možemo reći da nekih većih grešaka nema kako po pitanju rasporeda utora ili udaljenosti pojedinih elemenata. Ono što sigurno upada u oči je masivno hlađenje na regulaciji napona, koje ćemo kasnije opisati nešto detaljnije, kao i sam VRM sustav. U odnosu na svoju prethodnicu - Crosshair IV Formulu, nova petica dolazi s unaprijeđenim sustavom hlađenja, nativnom podrškom za SATA 6Gb/s standard, te nešto drukčiji cradle za instalaciju hladnjaka. Ono što je uklonjeno na novoj verziji u odnosu na staru je - drugi PCI utor, ROG Connect tipka na backpanelu, te Core Unlocker tipka na dnu ploče. Ostatak je više manje ostao isti. Prostor oko crnog Foxconnovog AM3+ socketa je iznimno čist i pristupačan, dok je hlađenje dovoljno nisko kako ne bi smetalo nižim hladnjacima. Ono što nam se nije svidjelo je način na koji smo morali instalirati testnog Venomousa. Razlog zašto je tome tako je vrlo moguć konflikt hladnjaka s memorijom visokih heatspreadera. Nažalost to je tako sa svim AMD-ovim pločama i sličnim hladnjacima, dakle nije direktno krivica proizvođača i ploče.

Specifikacije Asus Crosshair V Formula matične ploče
Podržani procesori AMD AM3+ FX/Phenom II/Athlon II/Sempron 100 serija procesora
Podrška za AM3+ 32 nm procesore
Podrška za procesore s 8 jezgri
Podrška za procesore TDP-a do 140 W
Čipset

North Bridge: AMD 990FX
South Bridge: AMD SB950

Memorija

4x DDR3 DIMM slota;
Podrška za do 32GB sistemske memorije;
Podrška za memorijske module brzine 2133/1866/1600/1333/1066 MHz;

Grafika Nema
Utori za proširenja

3x PCIe 2.0 x16 (dual x16 ili x16, x8, x8)
1x PCIe 2.0 x16 (x4 mode)
1x PCIe 2.0 x1
1x PCI

Multi-GPU podrška

Podrška za Nvidia 3-Way SLI i ATI CrossFireX

Pohrana podataka

AMD SB950 kontroler:
6x SATA 6Gb/s portova
ASMedia ASM1061 kontroler:
1x SATA 6Gb/s port
1x eSATA 6Gb/s port

LAN

1x Intel Gigabit LAN Controller

Audio SupremeFX X-Fi 2
IEEE 1394 Nema
USB ASMedia USB 3.0 kontroler:
6x USB 3.0 portova
AMD SB950 kontroler:
12x USB 2.0 portova
Interni konektori 1x 24-pinski ATX konektor
1x 8-pinski EPS konektor
4x SATA 6Gb/s konektora
3x SATA 3Gb/s konektora
1x CPU fan header
2x system fan headera
1x power fan header
1x front panel header
1x front panel audio header
1x S/PDIF Out header
4x USB 2.0/1.1 headera
1x USB 3.0/2.0 header
1x IEEE 1394a header
1x serial port header
1x Trusted Platform Module (TPM) header
1x ClearCMOS jumper
BIOS 32 Mbit Flash ROM (UEFI BIOS)
Format 305mm*244mm (ATX)
* specifikacije preuzete sa službenih stranica proizvođača

Na Formuli se nalazi standardno četiri adekvatno obilježena DIMM utora. Ukupno je moguće instalirati do 32GB DDR3 memorije. Službeno su podržani moduli maksimalne brzine 1866MHz, dok ploča podržava i 2133MHz putem . Pored posljednjeg DIMM utora se nalazi USB3.0 header, dok se odmah pored njega nalazi i 24-pinski ATX konektor, a ostatak zanimljivosti u gornjem desnom rubu ploče, je crveni GO Button gumbić koji ima dvije funkcije – prva je MemOk! (ako ga stisnemo prije POST-a), a druga je loadanje profila dok smo u Windowsima. Za potonju funkciju postoji sekcija u BIOS-u u kojoj unosimo željene vrijednosti. Da bi znali na čemu ste, pored njega se nalazi i malena LE dioda. Lijevo od spomenutog gumbića se nalaze mjerne točke za kritične komponente na ploči, koju Asus naziva ROG ProbeIt. Svakako jedna od stvari koja je potrebna na ploči ovakvog kalibra, a naročito će je znati cijeniti overclockeri, kojima je bitna evidencija svakog napona – CPU, CPU_VDDA, DRAM, NB, HT, SB, CPU/NB, (GND). S lijeve se, pak, strane ne nalazi ništa posebno interesantno izuzev backpanel konektora, te masivnog hlađenja. Doduše, tu se uspio skriti ROG Connect prekidač kojim omogućavamo spajanje ploče s drugim računalom te kontroliranje ROG ploče preko TweakIT! softvera.

Prije prelaska na donji dio ploče osvrnimo se na dvije stavke koje nismo obuhvatili do sada, a to je regulacija napona. Asus i dalje nastavlja sa svojim trendom implementacije hibridnog sustava napajanja komponenata pod nazivom Extreme Engine Digi+. Konkretno radi se o 8+2 faznoj regulaciji napona (osam za procesor, te dvije za memorijski kontroler). S ovakvom regulacijom napona smo se već nekoliko puta susretali na ROG pločama baziranim na Intelovim čipsetima. Ubacivanje ProbeIt točki na vrhu ploče nam je svakako olakšalo posao budući da smo se odlučili izmjeriti napon procesora prilikom idlea i loada, te usporediti vrijednosti sa softverskim očitanjima koja najčešće nisu točna. Izmjerene vrijednosti imate prilike vidjeti u dolje navedenim tablicama. Za napajanje ploče zaduženo je nekoliko izvora. Uz standardni 24-pinski ATX te 8-pinski EPS konektor, tu je i dodatni 4-pinski 12v konektor koji će napojiti koju god zvijer od procesora da stavite gore. Nadalje, tu je i dodatni 4-pinski molex konektor na ploči koji služi za dodatno napajanje grafičkih kartica ukoliko se odlučiti na zahtjevniji setup. Po pitanju napajanja za ventilatore, tu je ukupno sedam 4-pinskih headera, dok se uz njih na ploči ukupno mogu naći tri headera za temperaturne sonde, koje nažalost nisu priložene uz ploču.

Asus Crosshair V Formula (izmjeren napon procesora)
BIOS
CPU-Z - idle
CPU-Z - load
DMM - idle
DMM - load
LLC
1.5 V 1.504 V 1.516 V 1.508 V 1.526 V Auto
1.5 V 1.480 V 1.432 V 1.491 V 1.443 V Regular
1.5 V 1.480 V 1.456 V 1.496 V 1.463 V Medium
1.5 V 1.492 V 1.468 V 1.500 V 1.483 V High
1.5 V 1.492 V 1.492 V 1.506 V 1.505 V Ultra High
1.5 V 1.504 V 1.516 V 1.509 V 1.526 V Extreme

Mjerenja napona na Crosshair V Formuli je bio jednostavan posao budući da su mjerne točke izvedene na lako pristupačno mjesto na ploči. Iako su tu prisutne i ostale točke, mi smo odlučili izmjeriti po nama najvažniji - napon procesora. Dobro opremljen BIOS nam je dao na raspolaganje nekoliko razina Load Line Calibrationa (LLC), iliti na volju kako želimo pristupiti padu napona procesora. Po defaultu LLC stoji na Auto koji nam daje nešto povišene napone u odnosu na postavljenih 1.5V u BIOS-u. Regular pak svoj posao obavlja nešto labavije, tako da je pad napona nešto više osjetan, tako da u odnosu na postavljenih 1.5V imamo pad napona od 0.057V pod opterećenjem. Medium tu razliku smanjuje na 0.037V, dok je High razina LLC-a sličnija onom što tražimo - napon u mirovanju je isti onom koji je postavljen u BIOS-u, dok je pad pod opterećenjem tek 0.017V. Ultra High razina LLC-a bi bila zlatna sredina između traženog i dobivenog, tako da u odnosu na postavljenu vrijednost dobivamo lagani over-volt za 0.005V, dakle zanemarivo. Extreme razina tako ide još jedan korak dalje te over-volta postavljeni napon za nemalih 0.026V. Zanimljivo je za primjetiti kako je inicijalno postavljena razina od strane ploče (Auto) i posljednja spomenuta zapravo ista. Ovdje se radilo o frekvenciji od 4GHz za procesor, a vjerujemo kako bi se stvari promijenile ukoliko bismo napon digli na recimo 1.6V i testirali procesor pod ozbiljnijim hlađenjem na preko 5GHz, za sub-zero overclocking Extreme razina LLC-a bi bila idealna. Sve u svemu odličan posao Asus - Digi+ VRM svoj posao odrađuje i više nego korektno.

Asus Crosshair V Formula - 2.dio


Hlađenje ploče je izvedeno u dva dijela. Na southbridgeu se nalazi manji low-profile heatsink koji svoj posao obavlja zadovoljavajuće. Na regulaciji napona i northbridgeu ploče se nalazi masivni heatsink mat-crne boje s crvenim umetkom radi estetskog dojma. Spomenuti je povezan s nešto manjim heatsinkom na vrhu ploče putem jednog heatpipea, a leži na drugom dijelu regulacije napona. Hlađenje je pričvršćeno vijcima što svakako pozdravljamo, a da svoj posao obavlja adekvatno govori i dobar otisak na termalnoj traci diljem heatsinka. U radu se čitav sustav regulacije napona tek blaže ugrije, dok je naglasak na zagrijavanje stavljen više na područje northbridgea. Prilikom većih napona, svakako preporučamo stavljanje ventilatora da pirka preko gornjeg dijela regulacije napona. Ono što nam se nije svidjelo kod hlađenja, a cijelo vrijeme se prakticira, je stavljanje popularne "žvakaće gume" umjesto termalne paste što otežava provodljivost topline.

Crosshair V Formula je opremljena s ukupno šest utora za proširenja. Iz sivila se izvajaju po jedan PCI i PCI-e x1 utora. Ostatak odlazi na četiri PCI-E x16 2.0 utora. Kako smo već spomenuli, ploča podržava SLI kao i Crossfire. Nekoliko riječi o propusnosti – ukupno je dostupno 42 PCI-e stazica. Ako koristite jednu grafičku karticu, na raspolaganju vam stoje prvi i treći PCI-E x16 utori pune propusnosti. Ukoliko koristite dvije grafičke kartice, oba spomenuta će raditi na x16, drugi na x1, a posljednji na x4. Kod korištenja tri grafičke kartice, prva tri PCI-e x16 utora će raditi u x16/x8/x8 konfiguraciji, a posljednji i dalje pri x4. Naposljetku prilikom korištenja sva četiri PCI-E x16 utora, dobivate x16/x8/x8/x4 propusnost. Sve u svemu raspored utora je korektan, tako da ćete tek korištenjem dvije kartice izgubiti PCI utor. Ono što je zanimljivo za spomenuti je činjenica da je na Crosshair V moguće vrtjeti i 4-Way SLI, nažalost po cijeni ROG Expander dodatka. Odmah iza posljednjeg PCI-E x16 utora se nalaze tri tipke karakteristične za ROG ploče – O.C., Power i Reset tipke. Prva O.C. tipka ima funkciju automatskog overclockinga, te ukoliko je u funkciji svijetli crvenom bojom, a dok nije, svijetlit će bijelom bojom. Naš Phenom X4 980 overclockiran je sa 3.7GHz na solidnih 4.0GHz, što uopće nije loše za overclocking jednom tipkom.

Formula dolazi s ukupno sedam onboard SATA portova. Još jedna od novina novog 990FX čipseta je upravo potpuna podrška za SATA 6Gb/s standard. Od spomenutih sedam, njih šest je postavljeno pod 90°, a pogonjeni su AMD-ovim SB950 čipsetom. Dok je posljednji port postavljen vertikalno od ostalih te je pogonjen od strane ASMedijinog USB3.0 kontrolera. Iako uređaja na unaprijeđenom standardu nema mnogo, vjerujemo kako će se stvari promijeniti na bolje. SSD-ovi nove generacije su sve češće deklarirani upravo za rad na SATA 6Gb/s standardu. Prijeđimo na ono na čemu Asus svakako nije štedio – čipovlje na ploči. Za zvuk je zadužen SupremeFX X-Fi 2, iliti zamaskirani Realtek ALC889. Po pitanju mrežnog podsustava tu je Intelov gigabitni kontroler kojeg Asus sve češće koristi na svojim high-end pločama. USB3.0 je također prisutan, iako za razliku od SATA 6Gb/s ne nativno od strane čipseta, nego preko third-party rješenja (za razliku od novog A75 čipseta). Asus je odlučio ići na ASMedia ASM1042 USB3.0 kontroler koji se pokazao kao ispoliranije rješenje od NEC-ovog. Na ploči se ukupno nalazi tri ASMedijina kontrolera, koji pružaju ukupno šest USB3.0 portova, dok AMD-ov SB950 pruža 12 USB2.0 portova. Potonjih vam u ovoj kombinaciji svakako neće usfaliti. Uz klasičnu postavu tu se nalazi i nekoliko kontrolera iz Asusove kuhinje koji su zaduženi za nadzor, baratanje s power-saving opcijama procesora, odnosno regulacije napona – dva iROG čipa smješteni u donjem desnom predjelu ploče, ispod SB heatsinka. U prostoru oko socketa se nalazi i Digi+ EPU čip. Iznad njih se nalazi BIOS čip. Pozitivna strana takve implementacije BIOS čipa je to što ga je moguće izvaditi i preflashati ako bude problema, no s druge strane pak, uz ploču ovakvog kalibra bismo očekivali neki backup sustav kombiniran s dva BIOS čipa. Također, s backpanela je uklonjena ROG connect tipka koja inače kod jačih modela može služiti za vraćanje BIOS-a bez softverske interakcije. To su recimo neke od stavki koje su rezervirano kako se dalo zaključiti samo za Extreme modele iz ROG serije. Između iROG čipova se nalazi maleni jumper kojim možete onemogućiti, odnosno omogućiti ClearCMOS tipku na backpanelu. Po pitanju signalizacije, na ploči se nalazi set LE dioda koje označavaju trenutno stanje napona za procesor, memoriju, NB i SB (normal, high, crazy; zeleno, žuto, crveno). Za kraj ostaje spomenuti set od četiri POST LED-ice koje su tu umjesto debug displaya, a nalaze se ispred ATX konektora. Po pitanju pin-outa na donjem rubu ploče, tu je TPM module header, dva USB2.0 headera te posljednji front-panel set pin-outa.

Na stražnjoj IO strani ploče ne nalazimo ništa posebno za istaknuti, izuzev samo jednog LAN porta na ovakvoj ploči što bi zahtjevnijima moglo zasmetati. Bilo kako bilo, nabrojimo ono što je ubačeno na Formulu:

  • 1x kombo PS/2 konektor za miš ili tipkovnicu
  • 2x USB3.0/2.0 porta
  • 1x ClearCMOS tipka (svijetli zelenom bojom)
  • 2x USB2.0 porta
  • 1x eSATA port (data)
  • 1x optički S/PDIF izlaz
  • 2x USB3.0/2.0 port
  • 1x RJ45 (LAN) port
  • 5x USB2.0 portova
  • 1x ROG Connect USB port
  • 6x audio izlaza integrirane 7.1 zvučne kartice

Softver

Kolekcija softvera koja dolazi s testiranom pločom se ni po čemu ne razlikuje od ostalih ROG ploča koje smo imali na testu, pa se nećemo ponavljati. Ako se želite prisjetiti, pročitajte recenziju posljednje Maximus Gene-Z matične ploče.


BIOS

Sa Crosshair V Formulom dolazi novi UEFI BIOS crveno-crne tematike boja. Vrlo je pristupačan kako za početnike (Easy Mode), pa tako i detaljan i precizan za zahtjevnije korisnike (Advanced Mode, ovdje opisan). Ulaskom u BIOS nas dočekuje Extreme Tweaker izbornik, a iza njega se nalaze Main, Advanced, Monitor, Boot te Tool sekcije. Svaka od njih bogata opcijama. Ono što nam se svidjelo je mogućnost hvatanja screenshota BIOS screena, i njegovo spremanje na USB stick koji smo imali ubačen radi flashanja ploče. Trenutno je dostupna posljednja 0506 verzija BIOS-a, no mi smo koristili optimiziraniju 0039 verziju beta BIOS-a za potrebe testiranja. U bespućima dostupnih opcija naletjet ćete i na onu pod nazivom Asus Core Unlocker koji služi za otključavanje procesora s nedostupnim/zaključanim jezgrama. Spomenimo dakako i GO Button File sekciju gdje možemo podesiti željeni overclock, te ga aktivirati u Windowsima, po želji, kad nam odgovara. Prijeđimo na tablicu s dostupnim naponima na testiranoj ploči, te osvrt na zanimljiviji dio BIOS-a – Extreme Tweaker sekcija.

Asus Crosshair V Formula (dostupni naponi)
CPU napon Od 0.750 V do 1.700 V (u inkrementima od 0.005 V)
CPU NB napon Od 1.36875 V do 1.50 V (u inkrementima od 0.00625 V)
CPU VDDA napon Od 2.2000 V do 3.18750 V (u inkrementima od 0.00625 V)
DRAM napon Od 1.20 V do 2.90 V (u inkrementima od 0.00625 V)
NB napon Od 0.8000 V do 2.0000 V (u inkrementima od 0.00625 V)
NB HT napon Od 0.8000 V do 2.0000 V (u inkrementima od 0.00625 V)
NB 1.8V napon Od 1.80200 V do 3.00775 V (u inkrementima po 0.01325 V)
VDD PCI-E napon Od 1.1300 V do 2.00075 V (u inkrementima od 0.01325 V)
SB napon Od 1.1300 V do 1.80200 V (u inkrementima od 0.01325 V)

U spomenutoj sekciji imamo mogućnost podešavanja praktično svake opcije, odnosno svakog napona koji će vam ikad trebati za izvlačenje maksimuma iz svog procesora. U prvom redu tu su opcije zadužene za podešavanje množitelja procesora, memorijog djelitelja, te množitelja HT Linka, odnosno CPU northbridgea. Nadalje tu su opcije za power-saving (spomenuti EPU engine), nakon kojih se nalazi zasebna sekcija za baratanje sa memorijskim tajminzima. Kao što ste imali prilike vidjeti na gornjoj tablici, dostupni naponi za pojedine komponente su zaista bogati, i ono najbitnije – stabilni što su pokazala i naša mjerenja. Overclocking na ovoj ploči bio je dječija igra. BIOS je intuitivan kao što se dade vidjeti iz priloženih screenshotova, a ponašanje prilikom overclockinga je bilo bez greške. Tu su dakako dostupni i OC profili. Moguće je sačuvati ukupno osam profila koje je moguće imenovati po želji. U sekciji GPU.DIMM Post možemo nadzirati trenutno instalirane uređaje u spomenutim utorima. GPU Post nam ukazuje tko je prozvođač trenutno instalirane grafičke kartice, u kojem se utoru nalazi te na kojoj brzini dotična radi. DIMM post nam pokazuje u kojim se slotovima nalaze instalirani memorijski moduli, deklariranu brzinu istih, te njihovu trenutnu brzinu. U Digi+ VRM sekciji možemo o(ne)mogućiti LLC na procesoru, odnosno anulirati pad napona istog prilikom overclockinga. Ono što ne vidimo često na AMD-ovim pločama je i podešavanje Over-Current zaštite. Uz to moguće je mijenjati i frekvenciju rada regulacije napona čime možemo dobiti na efektivnijem/hladnijem radu iste. BIOS je doslovno nakrcan opcijama. Žao nam je jedino što nismo imali neki bolji primjerak procesora da pritisnemo ovakvu ploču do granica. S druge strane, vjerujemo da će se ova ploča pokazati u punom sjaju kad se upari s kakvim Zambezi procesorom.

Gigabyte GA-990FXA-UD7 - 1.dio

Pakiranje i bundle

Nova Gigabyteova perjanica ponude 990FX čipseta dolazi i atraktivnoj kutiji crvene boje nemalih dimenzija, s crnom ručkom za nošenje na vrhu. Sredinom kutije dominira slika hlađenja ploče, a ukrašena je okolnim logotipovima glavnih karakteristika ploče kao što je podrška za USB/SATA 3.0, CrossfireX, SLI, Ultra Durable 3 i mnogi drugi. Baš kao i Asus, Gigabyte se poigrao s dizajnom kutije, tako da se prednja stranica otvara, čime možemo vidjeti unutrašnjost kutije, odnosno predio socketa ploče s ponovnim naglaskom na hlađenje ploče. Tu je također i grafički prikazan rad regulacije napona ploče, te prednosti iste u odnosu na klasična rješenja. Sa stražnje strane su također istaknute neke od posebnosti ove ploče koja se u kutiji nalazi odvojeno od ostatka bundlea.

Sa UD7 dolazi korisnički priručnik, upute za instalaciju ploče, I/O limić, dvije naljepnice, četiri SATA kabela crne boje, dva Crossfire bridgea, 4-Way, 3-Way i SLI bridgevi. 4-Way je svakako jedna od rijetkih stvari koje imamo prilike vidjeti u bundleu kod ploča, a i rijetka stvar za naći u slobodnoj prodaji. Budući da ploča dolazi s takvom podrškom, ovo je svakako dobrodošao dodatak. Uz to, svi bridgevi su crne boje, inače su bili smeđe (CF bridge) ili plave boje (3-Way bridge). Uz sve navedeno tu je i DVD medij s driverima i popratnim softverom. Sve u svemu solidno, no ne bi škodilo da su ubacili još koji SATA kabel više.

Layout

UD7 dolazi u E-ATX dimenziji, dakle stane u standardna ATX kućišta, no ponešto je šira od većine, što je i za očekivati od ploče koja je nakrcana tolikim stvarima. Kombinacija mat-crnog PCB-a, crnih utora i konektora te sivih hladnjaka sa zlatnim umetcima je pun pogodak po pitanju estetskog izgleda. Mat-crni PCB nam se svakako više svidio od sjajnog kojeg nalazimo na Crosshair V. No opet, to je stvar subjektivnog dojma, što – nije za ocjenu : ) Za razliku od sitnijih greškica kod Formule, ovdje je layout pogođen "u sridu", tako da ugrubo nekih zamjerki na raspored komponenti nemamo. Gornjim lijevim dijelom ploče dominira hlađenja regulacije napona, I/O konektori, te "samo" jedan 8-pinski EPS konektor. Ispod heatsinka se naziru i dva kontrolera čije ćemo funkcije obraditi nešto kasnije. Prostor oko socketa je lako pristupačan, a hlađenje je dovoljno nisko kako ne bi smetalo većim, a i manjim hladnjacima prilikom instalacije.

Specifikacije Gigabyte GA-990FXA-UD7 matične ploče
Podržani procesori AMD AM3+ FX/Phenom II/Athlon II/Sempron 100 serija procesora
Podrška za AM3+ 32 nm procesore
Podrška za procesore s 8 jezgri
Čipset

North Bridge: AMD 990FX
South Bridge: AMD SB950

Memorija

4x DDR3 DIMM slota;
Podrška za do 32GB sistemske memorije;
Podrška za memorijske module brzine 2000/1866/1600/1333/1066 MHz;

Grafika Nema
Utori za proširenja

2x PCIe 2.0 x16 (x16 mode)
2x PCIe 2.0 x16 (x8 mode)
2x PCIe 2.0 x16 (x4 mode)
1x PCI

Multi-GPU podrška

Podrška za Nvidia SLI i ATI CrossFireX

Pohrana podataka

AMD SB950 kontroler:
6x SATA 6Gb/s portova
2x Marvell 88SE9172 kontrolera:
2x SATA 6Gb/s porta
2x eSATA 6Gb/s port

LAN

1x Realtek RTL8111E Gigabit LAN Controller

Audio Realtek ALC889 codec
IEEE 1394 2x IEEE 1394a porta
USB 2x Etron EJ168 čipa:
4x USB 3.0 portova
AMD SB950 kontroler:
14x USB 2.0 portova
Interni konektori 1x 24-pin ATX konektor
1x 8-pin EPS konektor
1x PCIe naponski konektor
8x SATA 6Gb/s konektora
1x CPU fan header
2x system fan headera
1x power fan header
1x front panel header
1x front panel audio header
1x S/PDIF Out header
3x USB 2.0/1.1 headera
1x USB 3.0/2.0 header
1x IEEE 1394a header
1x TPM header
1x ClearCMOS jumper
1x ClearCMOS tipka
1x power tipka
1x reset tipka
BIOS 2x 32 Mbit Flash ROM (AWARD BIOS)
Format 305mm*263mm (ATX)
* specifikacije preuzete sa službenih stranica proizvođača

Na desnoj se strani nalaze četiri DIMM utora crne boje. Tu bi eventualno išao mali minus na boju utora. Najčešće se utori označavaju bojama koje se mogu razlikovati. Unatoč tome, na PCB-u se jasno mogu vidjeti brojevi utora, tako da ne bi trebalo biti problema oko "pogađanja" dual-channel kombinacije. UD7 dolazi s podrškom za maksimalno 32GB DDR3 memorije, maksimalne brzine 2000MHz koji se postižu overclockingom. Službena podrška je i dalje 1866MHz. Pored njih, na rubu ploče se nalazi 24-pinski ATX konektor, kao i tri gumba – za paljenje i reset ploče, te ClearCMOS koji na sebi ima prozirnu plastičnu kapicu kako se ne bi slučajno pritisnuo, budući da je u blizini ostalih tipki. Kako bismo ih lakše našli u mraku, one svijetle plavom bojom. Socket je dosta blizu DIMM utora što bi moglo smetati kod korištenja memorija s velikim heatspreaderima, što je prisutno i kod Formule.

Regulacija napona koju Gigabyte koristi kod UD7 je vrlo slična onoj koju smo susreli na G1.Assassin. Ili bolje rečeno – izvedba i način implementacije su identični, dok je ova nešto slabija u odnosu na prvu. Dakle, tu su klasične zavojnice (=induktori), njih ukupno 10 komada (8 CPU + 2 NB konfiguracija), kombinirani sa isto toliko SiC769CD Driver MOSFET-a (DrMOS) i 12 560uF kondenzatora čine pozadinu priče napajanja procesora. Radi se o sve samo ne o jeftinoj izvedbi regulacije napona, što Gigabyte već neko vrijeme prakticira na svojim high-end pločama. Za memoriju je predviđena dvofazna, dok je za southbridge rezervirana monofazna regulacija napona. Za razliku od procesora, ovdje su korišteni obični LowRDS(on) MOSFET-i, te nisu zasebno hlađeni. Za napajanje procesorskog PLL-a, i northbridgea su korišteni LDO (low-droput regulator) regulatori budući da nisu veliki potrošači, a za razliku od običnih oni zahtjevaju manji radni napon, što znači manje zagrijavanje i veća efikasnost. Po pitanju izvedbe ovakve regulacije napona u praksi ćemo pisati nešto više ispod tablice izmjerenih napona procesora. Za razliku od Formule, UD7-ica je opremljena s "tek" jednim 8-pinskim EPS konektorom, dok je 24-pinski ATX smješten uz gornji desni rub. Nešto niže od njega, iza onboard tipki, nalazi se dodatni konektor za napajanje grafičkih kartica. Ukoliko koristite više od dvije, nikako ne škodi spojiti dodatno napajanje preko SATA naponskog konektora. Pogotovo ukoliko je u igri nešto zahtjevniji overclocking zadatak. Po nama, svakako elegantnije rješenje od 4-pin molexa nasred ploče kod Formule, pogotovo jer je ovdje konektor postavljen pod kutem od 90°. Po pitanju napajanja za dodatne ventilatore, tu su dva 3-pinska i dva 4-pinska konektora. Ne bi škodilo da je ubačen i još koji više, pogotovo s takvom pločom.

Gigabyte GA-990FXA-UD7 (izmjeren napon procesora)
BIOS
CPU-Z - idle
CPU-Z - load
DMM - idle
DMM - load
LLC
1.5 V 1.464 V 1.407 V 1.505 V 1.427 V Disabled
1.5 V 1.536 V 1.440 V 1.530 V 1.449 V Enabled

Mjerenje napona na 990FXA-UD7 je bio nešto prtljaviji posao budući da na ploči nema mjernih točaka, tako smo napon procesora morali mjeriti na SMD-ovima ispod socketa, sa stražnje strane ploče. Za razliku od Formule, BIOS na UD7 nam daje nešto skromnije opcije po pitanju anuliranja pada napona. Tu su dakle Disabled i Enabled opcije. Dok je LLC ugašen, pad napona je prilično osjetan, pogotovo prilikom opterećenja. U stanju mirovanja vidjiv je blagi over-volt - za 0.005V, dok je pod opterećenjem napon pao za nemalih 0.063V. Paljenjem LL kalibracije, procesor u idleu ponovno over-volta, ovog puta za nešto većih 0.030V. Pad napona je ovoga puta nešto manji, no opet daleko od postavljenih 1.5V, konkretno, 0.051V. Zašto je tome tako, a nekoliko redova smo pohvalili iznimno kvalitetnu izvedbu regulacije napona? Čini se da je to Gigabyteova politika koja slijedi onu koju AMD službeno propiše - to je bio njihov argument za ovakve padove napona prilikom opterećenja. Bilo kako bilo, kakvi bi overclockeri bili da takve stvari ostave tvornički zacrtanim. Naime, nedugo nakon izlaska ploče, već je napravljen vdroop mod koji će dobro doći ozbiljnijim overclockerima, odnosno onima koji će ploču tj. procesor stavljati pod LN2.

Gigabyte GA-990FXA-UD7 - 2.dio


Hlađenje UD7-ice je masivno i pokriva sve kritične dijelove na ploči. Kompletan sustav je povezan jednim heatpipeom, a sastoji se od dva bloka. Prvi, manji se nalazi na southbridgeu, koji radi svog niskog TDP-a (6W) ne zahtjeva više. Drugi blok, pak, se nalazi na northbridgeu i regulaciji napona, odnosno MOSFET-a. Sa svojim poznaćenim prorezima heatsinkovi svakako dižu estetski dojam ploče. Kao što možete vidjeti iz priloženih slika, čitav sustav hlađenja adekvatno nasjeda na kritične komponente, čemu svakako ide u prilog montaža vijcima koje uvijek preferiramo pored plastičnih push-pinova. Čitav sustav je topao na dodir prilikom intenzivnijeg rada, a ako u jednadžbu zbrojite i overclocking te povećane napone, ubacivanje dodatnog ventilatora se ne čini kao loša ideja.

990FXA-UD7 je opremljena sa sedam PCI utora. Od toga je njih šest PCI-E x16 2.0, te jedan klasični PCI utor. Dva PCI-E x16 utora su pune x16, dva su x8, te posljednja dva x4 propusnosti. Utori pune propusnosti su dovoljno udaljeni kako biste mogli koristiti dual i triple slot kartice bez gubitka performansi. Dakle, ukoliko koristite dvije grafičke kartice u prvom i trećem utoru, imate punu x16 propusnost. Ako pak u igru ubacite i treću karticu imamo x16/x8/x8 konfguraciju, dok dodavanjem četvrte, dobivamo jednakih x8 na svakom od korištenih PCI-E x16 utora. Svakako bolje rješenje od trpanja vrućih NF200 čipova na ploču. Prisjetimo se; za razliku od Intelovih proizvoda, ovdje je northbridge taj koji opskrbljuje 42 PCI-E stazice, a pomoću ASAT-ovih ASM1440 (njih ukupno osam komada) multipleksera/demultipleksera dobivamo automatsko dijeljenje stazica između utora, ovisno o tome koliko je, odnosno gdje su grafičke kartice instalirane. Dodatni PCI utor na ploči opskrbljuje southbridge koji na sebi nosi 4 PCI-E stazice (lane(s)). Valja spomenuti kako je UD7 jedina AM3+ ploča s podrškom za 4-Way SLI. Asusova Formula, recimo, dolazi sa podrškom za 3-Way SLI out-of-the-box, dok za 4-Way SLI morate dokupiti ROG Expander dodatak što smo već spomenuli prije u tekstu. Samim ubacivanjem tog dodatka možete otpisati instalaciju takve ploče u kućište. Da je stvar zanimljivija, ovo je jedna od rijetkih ploča s podrškom za 4-Way SLI, a da stane u ATX kućište. Pri tome mislimo i na ploče bazirane na Intelovom čipsetu (X58A-UD9, Classified 762, Assassin G1). Sve u svemu, odličan posao po tom pitanju, vjerujemo kako će takav setup naročito doći do izražaja sa snažnijim procesorima u najavi.

Kad se radi o proširenjima, Gigabyte nije štedio ni na količini SATA portova na ploči. Tu je ukupno osam SATA portova od čega je šest (crne boje) pogonjeno AMD-ovim southbridgeom, dok su druga dva (siva) pod Marvellovim 88SE9172 kontrolerom, s podrškom za RAID 0 i 1. Mreža ide preko Realtekovog RTL8111E gigabitnog kontrolera, a zvuk preko ALC889 HD Audio codeca iz iste kuće, dakle više manje standardna postava. Baš kao Formula, i UD7 je opremljena s jednim LAN portom. Uz onboard SATA portove, na ploči se nalazi i dva eSATA porta pogonjeni ponovno Marvellovim 88SE9172 kontrolerom. Uz njih, na ploču su ubačena i dva FireWire porta (jedan na backpanelu, drugi preko dodatnog bracketa) preko VIA-inog VT6308P kontrolera. Kako smo već spomenuli, AMD-ov čipset ne dolazi sa nativnom podrškom za USB3.0, tako su za spomenute mogućnosti zadužena dva Etronova EJ168A kontrolera koji ploči pružaju četiri USB3.0 porta (dva na backpanelu, i druga dva preko dodatnog bracketa). Asusova Formula je po tom pitanju u prednosti s dodatna dva porta na backpanelu. UD7-ica dolazi s dva 32Mbitna BIOS čipa s podrškom za 3TB+ diskove kao i buduće UEFI nadogradnje. Nadalje tu je i iTE-ov kontroler koji služi za nadzor temperatura, napona, i regulaciju brzine ventilatora.

Budući da Gigabyte UD7 ne reklamira kao ploču dizajniranu za overclocking, ne nalazimo sitnice poznate iz ROG serije, kao što su to izvedene mjerne točke na ploči. Iz tog razloga, posao preciznog mjerenja pojedinih napona je nešto otežan budući da se mjesta za mjerenje kritičnih napona nalaze odmah ispod socketa. Unatoč tome, na ploči se nalazi dvoznamenkasti debug display koji je uvijek dobrodošao dodatak na skupljim pločama, ako to nije izvedeno na drugi način, naravno. Uz to, tu su tipke za paljenje, reset i pražnjenje CMOS-a, koje smo ranije spomenuli. Za potonju funkciju se na ploči nalazi i dodatni jumper preko kojeg možemo raditi istu operaciju. Kod Asusove Crosshair V nismo naišli na velik broj headera, odnosno pin-outa, koliko ih ima kod UD7-ice. Tu su headeri za front-panel audio, S/PDIF out, FireWire, tri USB2.0 te jedan USB3.0 header. Nadalje tu je pin-out za TPM modul kojeg smo susreli i kod Formule, te naposljetku onaj za front-panel. Unatoč velikom broju PCI utora, baterija je pomaknuta na dobru i pristupačnu lokaciju – na donji desni rub ploče, odmah do debug displaya.

Za kraj nam preostaje osvrt na backpanel ploče:

  • 2x USB2.0 porta
  • 1x kombo PS/2 konektor za miša ili tipkovnicu
  • 1x optički SPDIF izlaz
  • 1x koaksijalni SPDIF izlaz
  • 1x IEEE1394a (FireWire) port
  • 1x USB2.0 port
  • 1x eSATA (data) port
  • 2x USB2.0 porta
  • 1x eSATA (data) port
  • 2x USB3.0 porta
  • 2x USB2.0 porta
  • 1x RJ45 (LAN) port
  • 6x audio izlaza integrirane 7.1 zvučne kartice

Softver

Baš kao kod Crosshair V, UD7-ica ne dolazi s novim softverskim paketom, odnosno ništa što već nismo vidjeli, isprobali i opisali prije dosada. Ukoliko se želite prisjetiti, pročitajte recenziju GA-P55A-UD4 matične ploče.


BIOS

Za razliku od Formule i UEFI BIOS-a, UD7 dolazi sa klasičnim AWARD-ovim BIOS-om. Sve što smo imali prilike vidjeti dosada, prisutno je i ovdje. Tu je nekoliko osnovnih sekcija, te jedna zasebna s opcijama za overclocking - MB Intelligent Tweeaker (M.I.T.). Od ostalih sekcija tu su Standard CMOS Features, Advanced BIOS Features, Integrated Peripherals, Power Management te PC Health Status. Pritiskom hotkeya Ctrl+F1 dobivamo još dva izbornika - Advanced Chipset Features te PnP/PCI Configuration. Dakle, više manje standardna postava BIOS-a. Kako smo spomenuli, BIOS dolazi s podrškom za 3TB+ diskove kao i za buduće UEFI nadogradnje. Za razliku od Gigabyteovih Z68 ploča, njihove AM3 ploče trenutačno ne dolaze ni sa Touch BIOS mogućnostima.

Gigabyte GA-990FXA-UD7 (dostupni naponi)
CPU PLL napon Od 2.025 V do 3.135 V (u inkrementima od 0.05 V)
DRAM napon Od 1.025 V do 2.135 V (u inkrementima od 0.0025 V)
DDR VTT napon Od 0.515 V do 1.145 V (u inkrementima od 0.0025 V)
NB napon Od 0.865 V do 1.9750 V (u inkrementima od 0.0025 V)
HT Link napon Od 0.725 V do 1.835 V (u inkrementima od 0.0025 V)
NB/PCIe/PLL napon Od 1.325 V do 2.435 V (u inkrementima od 0.0025 V)
CPU napon Od 0.850 V do 2.035 V (u inkrementima po 0.0125 V)

U drugom dijelu osvrta na BIOS, spomenut ćemo dostupne opcije u sekciji MB Intelligent Tweeaker. Na raspolaganju nam stoje opcije za podešavanje množitelja procesora, memorije, northbridgea te HT linka. Nadalje, tu se dakako može podešavati i frekvencija glavne sabirnice. Prije prelaska na dio s naponima, tu je izbornik pod nazivom DRAM configuration. Baš kao i u glavnom izborniku, ovdje je moguće podesiti frekvenciju glavne sabirnice, memorijski množitelj te dakako memorijske latencije. U jednom redu se nalazi trenutačno stanje i postavke memorijskih latencija, dok se u drugom nalaze one koje su zapisane u SPD memorije. Nakon vraćanja u glavnim M.I.T. izbornik na raspolaganju nam preostaje podešavanje napona čije smo dostupne vrijednosti naveli u gornjoj tablici. Sve u svemu solidno opremljen BIOS, no ipak ne na onoj razini koju smo vidjeli kod Asusove Crosshair V Forumule. Ploča se prilikom overclockinga ponašala bez greške - stabilna, otporna na raznorazna blesavljenja prilikom divljanja s naponima i sličnim egzibicijama za koje bi ovakva ploča na kraju krajeva trebala i biti spremna.

Test sistem, način testiranja i overclocking

Test sistem

Test sistem :: Hardware
Matične ploče

Asus Crosshair V Formula (BIOS: 0506/0039);
Gigabyte GA-990FXA-UD7 (BIOS: F4B)

Procesor

AMD Phenom II X4 980

Memorija

ExceleRam 2x2GB PC3-12800 Black PCB

Grafička kartica

Asus GeForce GTX580 Direct CU II
Driveri: Forceware 275.33

Hladnjak Thermalright Venomous X Black
Hard disk

Samsung HD321KJ 320GB

Napajanje Corsair VX 550W

 

Testni sistem :: Software
Operacijski sustav Windows 7 Ultimate, 64-bit (SP1)
3DMark 11 v1.01
AIDA64 v1.80.1484
Cinebench v11.5 (x64)
PCMark 7 v1.04
Hexus PiFast v4.1
Microsoft Excel v14.0 (2010, x86)
Super Pi v1.5 (32M)
wPrime v2.05 (1024M)
x264 HD benchmark v4.0

 

Način testiranja i overclocking

U svrhu testiranja napravili smo usporedni test recenziranih ploča - Asus Crosshair V Formula i Gigabyte GA-990FXA-UD7. Procesor koji smo koristili u svrhu testiranja, bio je AMD-ov Phenom II X4 980 - najbrži četverojezgreni procesor iz zelenog tabora, koji radi na 3.7GHz, a na toj je brzini radio i tokom sintetičkog testiranja. Naš vjerni Exceleram 1600MHz 2x2GB kit je radio na 7-8-7-4, 1T tokom testiranja, pri 1.65V. Grafička kartica korištena tokom testiranja bila je Asusova GeForce GTX580 Direct Cu II. Čitav sistem smo napajali s Corsairovim VX 550W napajanjem. Za početak nam je bio cilj istestirati sve ploče kroz našu standardnu bateriju testova, a kasnije prijeći na testiranje maksimalno stabilnog overclockinga testnog procesora na obje ploče. Prijeđimo na upravo tu stavku.

Asus Crosshair V Formula

Prva na redu za testiranje bila je upravo Asusova ploča. Testiranje smo proveli u sobi, pri temperaturi od 26°C. Procesor je hladio dobri stari Venomous X, u push-pull kombinaciji. Na našu žalost, potrefio nas je nešto lošiji primjerak procesora tako da temperatura i nije bila problem, nego jednostavno zid iza kojeg nije htio ići, neovisno o danom naponu. Ovoga smo puta odlučili testirati stabilnost Primeom 95, a traženje maksimalne frekvencije i izvlačenja masti iz procesora ćemo ostaviti za neku drugu zgodu. Maksimalno postignuta stabilna frekvencija našeg Phenoma u slučaju Crosshair V Formule bila je ni više ni manje nego - 4485MHz što smo dobili u kombinaciji s konzervativnih 1.58V. Memorija je time radila na nešto većem taktu od deklariranih 1600MHz, pri 7-8-7-21-42, 1T.

Gigabyte GA-990FXA-UD7

Iduća, i posljednja na redu bila je Gigabyteica koja nije imala baš dobar dan, tako da je uz istu konfiguraciju ventilatora, hlađenja, sobne temperature, i ostale relevatne faktore, postigla 100tinjak MHz niži maksimalni takt, odnosno - 4335MHz. Na screenshotu ćete vidjeti da je za testiranje korišten i nešto niži napon, jer povećavanje istog nije davalo nekog učinka po stabilnost procesora. Phenomu je, čini se, bolje legla Asusova Formula. S druge strane pak, ne radi se o velikoj razlici, no ona je ipak prisutna. Nadalje, memoriju smo kod Gigabyteice potjerali par megaherca više, konkretno na 1700MHz pri 7-8-7-21-40, 1T, uz istih 1.65V. Prije završetka članka smo nažalost negdje zagubili fotografiju setupa na UD7-ici, tako da smo priložili samo fotografiju "gole" ploče.

Rezultati testova - 1.dio

AIDA64

Read (MB/s)
Asus Crosshair V Formula
9115
  
Gigabyte GA-990FXA-UD7
9092
  
 
0265053007950106
00
 
Write (MB/s)
Asus Crosshair V Formula
6861
  
Gigabyte GA-990FXA-UD7
6859
  
 
0265053007950106
00
 
Copy (MB/s)
Asus Crosshair V Formula
10544
  
Gigabyte GA-990FXA-UD7
10521
  
 
0265053007950106
00
 
 

Prvi test na redu bila je standardno - AIDA64 za mjerenje propusnosti memorije. U prvom, Read testu prvo mjesto odnosi Crosshair V Formula sa sitnom razlikom od 20-ak MB/s u svoju korist spram drugoplasirane Gigabyteice. U Write testu, situacija se ponavlja, tako da je Asusica ponovno na čelu s minornih 2MB/s. Copy test, očekivano, nije ništa drukčiji gdje Formula premašuje UD7-icu za 23MB/s.

Cinebench

Points
Gigabyte GA-990FXA-UD7
4,36
  
Asus Crosshair V Formula
4,35
  
 
01,12,23,34,
4
 
 

Jedan od testova koji bi trebao pokazati ponašanje ploča u realnim situacijama je i Cinebench u svojoj najnovijoj 11.5, 64-bitnoj inačici. Za razliku od prethodnika koji je vraćao nešto veće brojke, i eventualno bolje ukazivao na razliku između testnih platformi, novi svoje rezultate izbacuje u sitnijim brojkama, tako da je i razlika između ploča u tek 0.01 bodova. :)

Microsoft Excel

Big Number Crunch (sec)
Asus Crosshair V Formula
5,506
  
Gigabyte GA-990FXA-UD7
5,491
  
 
01,42,84,25,
6
 
Monte Carlo Black Scholes Option Pricing (sec)
Asus Crosshair V Formula
13,751
  
Gigabyte GA-990FXA-UD7
13,509
  
 
0 71
4
 
 

Idući na redu je Microsoft Office paket, točnije Excel. Za test smo koristili dva velika spreadsheeta koje potom procesor mora izračunati i na kraju izbaciti vrijeme generiranja rezultata. Prvi test je nešto kraći, okvirno traje 5 sekundi. Crosshair V Formula nastavlja i dalje voditi s prvom pozicijom u oba testa. Gigabyteica je lošija za 0.07s u prvom, odnosno za 0.242s u drugom testu.

Rezultati testova - 2.dio

Futuremark Suite

3DMark 11 (pts)
Gigabyte GA-990FXA-UD7
4517
  
Asus Crosshair V Formula
4492
  
 
0276045
20
 
PCMark 7 (pts)
Asus Crosshair V Formula
2859
  
Gigabyte GA-990FXA-UD7
2808
  
 
0145029
00
 
 

Drugi krug testova obuhvaća dva Futuremarkova benchmarka novijeg datuma. U prvom se testu testira striktno grafika, gdje Gigabyteica odnosi titulu najbrže za sitnih 25 bodova, no ne zadugo budući da Crosshair V Formula osvaja prvu poziciju u PCMarku 7, ponovno za minornu razliku u vidu 50-ak poena više.

Pi

Super Pi 32M (sec)
Asus Crosshair V Formula
1123,85
  
Gigabyte GA-990FXA-UD7
1127,29
  
 
030060090012
00
 
PiFast (sec)
Asus Crosshair V Formula
29,53
  
Gigabyte GA-990FXA-UD7
29,55
  
 
010203
0
 
 

Za testiranje brzine računanja broja Pi, koristili smo dva testa - Super Pi, veliki test - 32M. Te nešto kraći PiFast. Naviknuli smo se na testiranje Intelovih procesora pa nam se rezultat i duljina računanja nakratko učinili predugi, nadajmo se da će Bulldozer napraviti ponešto po tom pitanju :) Bilo kako bilo, prvu poziciju ponovno odnosi Crosshair V Formula i to za preko 5 sekundi razlike. Killing spree se nastavlja i u PiFastu gdje Formula premašuje UD7-icu za čak 0.02s :)

wPrime 1024M

Time (sec)
Asus Crosshair V Formula
342,517
  
Gigabyte GA-990FXA-UD7
343,027
  
 
07014021028035
0
 
 

Pretposljednji test na redu bio bi upravo multi-threaded aplikacija - wPrime. Vrtjeli smo dulji 1024M test kako bimo stekli što bolji uvid u eventualne razlike između konkurenata. Očekivano ili ne, Crosshair V Formula ponovno odnosi prvu poziciju, dok 990FXA-UD7 zaostaje za njom sitnih 600 stotinki. Zaista zanemariva razlika.

x264 HD benchmark

FPS
Asus Crosshair V Formula
125,47
  
Gigabyte GA-990FXA-UD7
123,08
  
 
06312
6
 
 

Posljednji test u našoj bateriji testova bio je x264 HD benchmark koji se vrti u četiri iteracije po dva puta i vraća finalni rezultat u FPS-ovima. Od svih ponuđenih odabrali smo onaj najveći, iako se ista razlika očitovala i u ostalim testovima koji su vraćali manje sličica u sekundi. Prvoplasirana je ponovno Asusova Formula, dok Gigabyteova UD7-ica za potonjom zaostaje ugrubo 2 FPS-a.

Zaključak - Conclusion

Zaključak

Asus Crosshair V Formula je 990FX bazirana ploča kojoj je naglasak stavljen na overclocking. Opremljenost u vidu regulacije napona, kontrolera koji dolaze s njom te naravno opcija u BIOS-u govore tome u prilog. Za razliku od UD7 postigli smo 100MHz veću frekvenciju s istim procesorom u igri. Layout ploče je odličan, hlađenje dobro odrađuje svoj posao, a stvari kao što su onboard tipke za paljenje, ProbeIt mjerne točke, GO, odnosno MemOk tipka, te ostale signalizacije LE-diode, čak šest USB3.0 portova, 3-Way SLI/CrossfireX podrška, pa čak i ubacivanje PCI utora su svakako plusevi na strani Formule. Kao minuse bismo naveli samo jedan BIOS čip (promjenjiv je), dodatni mrežni port, kao i pozicioniranje baterije i dodatnog napajanja za multi-GPU konfiguracije. Ono čega se nismo doticali, a svakako moramo napomenuti je velik broj reklamacija ovih ploča, iako su tek par mjeseci na tržištu. Službeni ROG forum je najbolji dokaz za to, a da stvar nije bezazlena, nekoliko dana nakon testiranja naš primjerak je počeo odbijati suradnju, te prilikom POST-a, jednostavno stajati na detekciji procesora odakle se nije pomaknuo, te je jedino preostajalo ploču poslati na RMA. Zanimljivo je i to da je ovo što se dogodilo s našim primjerkom jedan u nizu problema koje ljudi imaju s ovom pločom. Ono što nas čudi je upravo naglo odbijanje poslušnosti, nakon gotovo dva tjedna testiranja iste. Iz navedenih razloga ovoj ploči dajemo preporuku, ali uz veliku rezervu. Nadamo se da je Asus upoznat s ovim problemima i da rade na uklanjanju istih.

Oko Gigabyteove GA-990FXA-UD7 na svu sreću takvih problema nema. Radi se o nešto većoj ploči E-ATX dimenzija, ali uz valjan razlog. Radi se o jedinoj AM3 ploči koja dolazi sa podrškom za 4-Way SLI. Layout ove ploče je odličan te nemamo nikakvih zamjerki na raspored komponenti. Uz šest PCI-E i jedan PCI utor, te osam SATA portova, nadogradnje će biti najmanji problem. Hlađenje ploče je također dobro riješeno. Od ostalih stvari za istaknuti tu su onboard tipke za paljenje i reset računala, kao i ona za pražnjenje CMOS-a, koja je zaštićena poklopcem. Jedna od stvari koja ukazuje da se zaista mislilo na sve. Ono što nam se svidjelo je ubačeni debug display, te izvedba dodatnog napajanja za multi-GPU setupe. Ono što nam se nije svidjelo je primjetan pad napona. Mišljenja smo da je to moglo biti bolje izvedeno, budući da se zaista radi o naprednoj regulaciji napona. Unatoč tome, i svim plusevima koje UD7 pruža za svoju cijenu, možemo dati ovoj ploči našu bezrezervnu preporuku.

Zanimljiva stavka u usporedbi ovih ploča je upravo njihova cijena u Hrvatskoj. Crosshair V Formula košta 1710kn (s PDV-om), dok 990FXA-UD7 košta 1705kn (s PDV-om). Praktički ista cijena, s time da je UD7 jeftinija za simboličnih 5kn.

 

Conlusion

Asus Crosshair V Formula is a 990FX based motherboard aimed for overclockers. Features like strong voltage regulation, additional controllers, and of course rich UEFI based BIOS. Unlike UD7, we have achieved 100MHz higher overclock on the same CPU. Cooling and layout is great, except of the Molex and battery position. We liked onboard power, reset and automated overclocking buttons as well as the ProbeIt measuring points, GO/MemOk! Button, POST LED's, six USB3.0 ports, 3-Way SLI/Crossfire support and additional PCI slot. The negative sides of the board would be only one (removable) BIOS chip, single LAN port, placement of battery and additional power for multi-GPU setups. We have to mention the problem that is Asus having with these boards. Official Asus ROG forum is filled with user’s requests and problems regarding the Crosshair V Formula. Of the problems is POST problem during CPU detection. Interesting enough, we had the same problem with our sample. After almost two weeks of testing, our board suddenly died. POST LED's stopped at CPU_INT, and that was it. Due to given reasons we can't entirely recommend this motherboard. We hope that Asus is aware of these problems and work towards eliminating them.

Luckily we had no such problems with GA-990FXA-UD7. UD7 is a bigger E-ATX motherboard, but with a good reason. This is the only AM3 motherboard with support for 4-Way SLI. Layout is excellent so we don’t' have any objections regarding the component arrangement. With six PCI-E x16, a PCI slot, eight SATA ports, upgrade is a piece of cake. Motherboard cooling is also well designed. Among other things, we would point out the onboard power, reset and ClearCMOS button - which is protected by a small plastic lid. One of those little things that indicate they indeed thought of everything. We also liked debug display, and the placement of extra power for multi-GPU setup. What we didn't like was a noticeable voltage drop. We believe that this could be done a bit better, since UD7 indeed comes with advanced voltage regulation. Taken everything into account, 990FXA-UD7 certainly deserves our recommendation.

There is an interesting thing about these boards – their prices in Croatian shops. Crosshair V Formula costs 332$ (VAT included), while 990FXA-UD7 costs 331$ (VAT included). Virtually they cost the same, whereas UD7 is cheaper by a dollar.