Prema specifikacijama i korištenoj elektronici, možemo zaključiti da je riječ o ponešto unaprijeđenom originalnom STX-u (drugačija pojačala), u ovoj testiranoj varijanti posebno prikladnog za vlasnike  višekanalnih zvučničkih sustava više klase koji bi ovakav sustav željeli koristiti u kombinaciji s računalom. Samim time, ako već posjedujete originalni Essence STX kojeg koristite sa slušalicama ili 2.0/2.1 sustavom zvučnika, vjerojatno ima više smisla istražiti opciju kupovine drugačijih op-ampova i modificiranja kartice u kućnoj radinosti. Ako kupite jednaka pojačala (Muses 8820 i 8920), rezultat bi trebao biti jednak kao da ste kupili osnovnu verziju Essencea STX II.

S obzirom na ciljanu vrstu korisnika, cijena od oko 2.200 kuna sasvim je prihvatljiva. Audiofilska oprema je notorna po skupoći. Primjerice, za vrhunske 600-omske slušalice kao što su primjerice Beyerdynamics Tesla T1 potrebno je izdvojiti više od 10.000 kuna, dok su kvalitetna pojačala i zvučnici, pa i kabeli, jednako skupi odnosno i skuplji.

Ako pak na raspolaganju nemate ovakvu opremu, držimo da je investicija u Essence STX II 7.1 jednostavno neopravdana. Gotovo sve matične ploče više klase danas imaju prilično kvalitetno riješeno zvučno sklopovlje koje nudi omjer signala i šuma od cca  110 dB, a pri tom zbog integracije dediciranog pojačala podržavaju i korištenje skupljih slušalica većeg otpora (pa i onih 600-omskih). Štoviše, postoje i ploče koje imaju utore za operacijska pojačala, pa je ista moguće promijeniti i time dobiti drugačiju karakteristiku zvuka.