Softver

Asus Essence STX II 7.1

Kad je riječ o Asusovim matičnim pločama, navikli smo da instalacija softvera traje cijelu vječnost, a da potom u traybaru imamo nekoliko ikona više. Srećom, s ovom zvučnom karticom posve je suprotna situacija – tu su samo jednostavni driveri kombinirani s nenametljivom kontrolnom aplikacijom. Uzgred rečeno, Essence STX II ima i ASIO driver kojeg rabe neke aplikacije za obradu i snimanje zvuka. Klikom na crno dugme pri dnu prozora aplikacije, otvaramo dodatni modul preko kojeg dobivamo pristup svim naprednim opcijama.

Asus Essence STX II 7.1

Prva kartica u naprednim postavkama je ujedno i najbitnija. Tu odabiremo broj kanala koje planiramo rabiti te uključujemo tehnologije kao što su Dolby Pro Logic ili Dolby HeadPhone. Od ostalih kartica imamo:

  • Mixer – određivanje glasnoće pojedinih kanala
  • Effect – postavke ekvilizatora te različiti efekti
  • Karaoke – opcija automatske eliminacije glasa sa svrhom izvođenje karaoka
  • FlexBas – napredno podešavanje basa odnosno redirekcije na subwoofer
  • VoiceFX – različiti efekti koje je moguće koristiti pri uporabi VoIP aplikacija

S desne strane, ispod kotačića za podešavanje glasnoće, smješteni su tipke za presete odnosno profile – za najvjerniji zvuk najbolje je koristiti profil Hi-Fi.

 Asus Essence STX II 7.1

Posljednja bitna opcija u Essense softveru jest aplet za podešavanje pojačala za slušalice. Kao što je za očekivati, dedicirano pojačalo podržava spajanje high-end slušalica visokog otpora od 400 do 600 ohma. Ako posjedujete ovakve slušalice, onda znate i koliko je ova opcija bitna.

Testiranje

Isprobavanje mogućnosti hardvera namijenjenog audiofilima vrlo je teško ako na raspolaganju nemate odgovarajuće slušalice, zvučnike i pojačala. Nažalost, u našoj redakciji nema baš audiofila odnosno audiofilske opreme, pa smo se poslužili komponentama koje su nam bile pri ruci – Sennheiserovim slušalicama PX-100 II.

Kao što ste mogli i pretpostaviti, Essence STX II odrađuje odličan posao u kontekstu reprodukcije zvuka, bilo da je riječ o glazbi, filmovima ili igrama. U odnosu na integrirana rješenja s matične ploče, zvuk je jasniji odnosno mogu se lakše razabrati različiti instrumenti i izvori zvuka, a ako pažljivo slušate kvalitetnu snimku, opazit ćete i tonove kojih prije naizgled nije bilo.